SICAK HABER

Öyle bir grup ki üye sayısı 23 bin 544!

Sosyal medya üzerinde bir araya gelen ve sayısı 23 bini geçen Kırşehirlinin oluşturduğu “Eski Kırşehir Fotoğrafları Grubu”, yıllardır Kırşehir'in ve Kırşehir'in eski fotoğraflarını takipçileri ile buluşturuyor.

Kırşehir Haberleri 28 Haziran 2019 15:37
Öyle bir grup ki üye sayısı 23 bin 544!
-A +A

           Sosyal medya üzerinde bir araya gelen ve sayısı 23 bini geçen Kırşehirlinin oluşturduğu “Eski Kırşehir Fotoğrafları Grubu”, yıllardır Kırşehir'in ve Kırşehir'in eski fotoğraflarını takipçileri ile buluşturuyor.
Grubun oluşmasını sağlayan Kırşehirli Ahmet Yeniyapan, tüm Kırşehirilileri Facebook üzerinden oluşturdukları ve üye sayısının 23 bin 544 olduğu bu sayfaya davet ederek açıklamada şunları kaydetti: “Bizler Kırşehir dışında yaşayan ancak kalbi Kırşehir’de kalmış, Kırşehir’de yaşadığı günler ve dostlukları hiç aklından çıkmayan hemşerileriniz olarak amatörce tamamen halisane duygu ve heyecanla aynı isim altında yüzlerce örneği olan ismi ‘Eski Kırşehir Fotoğrafları Grubu’olan bir grup kurduk. En baştan beri beyan ettiğimiz tek bir amacımız var; gurur duyduğumuz böylesine kadim bir şehir Kırşehir’in eski günleriyle ilgili fotoğrafları açık kaynaklarda çok sınırlı, bu sayıyı çoğaltmak ve referans bir arşiv oluşturmak. Biz çocuklarımıza Kırşehir’in bırakın 80-90 yıl öncesini 40-50 yıl öncesiyle ilgili bile çok görsel gösteremiyoruz. En küçük yerleşimlerin bile açık kaynaklarda binlerce 50-60-100 yıl öncesinin fotoğrafları var ama Kırşehir’in yok. Mutlaka bir yerlerde olacağı kanaatindeyiz, evrak ambarlarında çürüyen ve kimsenin haberi olmayan aile albümlerimizde unuttuğumuz ama Kırşehir için geçmişe ışık tutacak belgesel anı değeri yüksek binlerce fotoğraf vardır. Bunun gibi onlarca sayamadığımız kurum ve kişilerin özel arşivlerinde mutlaka binlerce resim, belge, anı vardır. İşte biz bunları istedik, anılarımızı çağırdık. Kimden istedik? Kırşehirlilerden istedik ve isterken bu grup kimsenin üzerinde hak iddia edemeyeceği herkesin katılımcı olduğu ortak eseri olsun diye müstear bir isim altında başladık ve Hemşerilerimiz özellikle Kırşehir dışında yaşayanlar bu çağrıya gönüllerini açtılar bütün kalpleriyle, samimi bir heyecanla çok özel, çok değerli özel fotoğraflarını, anılarını, bilgilerini burada paylaşmaya başladılar.
           Anılar iyi gelir her zaman, acı tatlı yaşanmışlıklar yıllar sonra yaşanan hayatın tecrübesinin süzgecinden bir daha geçirilir ve tebessüm oluşur. Geçmişteki olmazsa olmazlarımızın hayatın çarklarında ne kadar anlamsız olduğu görülür ve gerçek dostluktan, sevgiden başka bir şeyin öneminin olmadığı anlaşılır.
Grubumuz bugün 23 bin bin üyeyi geçtik. Hayata farklı pencerelerden bakan, farklı yaş gruplarında, farklı eğitimlerde, farklı düşüncelerde binlerce Kırşehirli olarak eski Kırşehir günlerinin sihirli dünyasında büyük bir heyecanla dolaşıyoruz. Eski Kırşehir günleri ve anıları gibi hepsinin de gönül telini titreten ortak bir duygusal paylaşım platformunda seviyeli paylaşımlar yapıyorlar ve çok mutlular.
          Bu çalışma müstear isim altında ortak ve anonim hepinizin katkılarıyla yürüyor. Bu sıcak atmosferi de adeta cam bir fanusta koruyorlar ve çatlamaması için ellerinden gelen itinayı gösteriyorlar. Buradan şunu bir defa daha anladık ki kim ne derse desin, insanlar ne kadar faklı düşünce ve kültür farklılıklarına sahip olurlarsa olsunlar, doğup yetiştikleri topraklar, önce memleket sonra vatan temelinde en ortak, tartışmasız ve doğal yaşadıkları bir duygu ve elbirliğiyle itina gösterdikleri bir olgu. Tüm bu sebeplerden öncede söylediğimiz gibi kendiliğinden doğal cazibesinde akan seviyeli bir paylaşım kanalı oluşturdunuz. Çalışma sonucunda da ilk baştaki muradımız olan Eski Kırşehir’e dair güzel bir görsel arşivi inşallah oluşturabileceğiz. Tek ricamız bu halisane heyecanımızın basit istismarlarla incitilmemesi.
Grup çalışmamızın ilk günlerinden beri birlikte yürüdüğümüz ilgi destek ve önerilerini esirgemeyen tüm üyelerimize ve takipçilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Kırşehir Haberleri
Soru 6:

Soru 6:

12:01 - 22 Nisan 2019
Kırşehir Haberleri
SORU 2:

SORU 2:

10:13 - 19 Nisan 2019
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20KASIM%20CUMA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı