Vergi Borçlarına Büyük Fırsat

Kırşehir Defterdarlığı, hizmet binasının girişine mükellefleri uyaran afiş astı

Kırşehir Haberleri 17 Haziran 2018 19:15
Vergi Borçlarına Büyük Fırsat
-A +A

         Kırşehir Defterdarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 7143 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında önemli bilgilerde bulunuldu. Söz konusu kanun ise vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağının ve yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimlerin sağlanacağının belirtildi.
         Kırşehir'de mükellefleri ilgilendiren afişli duyuru, Kırşehir Defterdarlığı'nın girişine asıldı.
         Kırşehir Defterdarlığı'ndan yapılan yazılı basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: "Borçlar taksitler halinde ödenebilecek o vergi ihtilafları sonlandırılacak. Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek. Ayrıca geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak. Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı da yapılabilecek. İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek ve yurt içi-yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak."
2/3 ORANINDA DÜŞÜŞ
         Kırşehir Defterdarlığı'nda görevli tüm personeli ile Kanunu anlatmak ve uygulamak üzere hazır olduklarını belirten yetkililer, “Kapsama girip de 'ben bu Kanunu duymadım' diyen tek kişi bile kalmasın istiyoruz. Yapılandırma kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık üçte iki oranında azaltılıyor” ifadesine yer verdiler.
ECREMİSİL BORÇLAR DA YAPILANDIRILACAK
         Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.”
KAYITLAR DÜZELTİLECEK
         Kırşehir'deki ihtilafların sulh yolu ile çözüldüğünü kaydeden Kırşehir Defterdarlığı yetkilileri, “Halen vergi incelemesinde olan mükellefler için de Kanunda düzenleme bulunuyor. Pişmanlıkla beyana taksit imkânı ve matrah ve vergi artırımı imkânı veriliyor. Kanunla işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesine de olanak sağlanıyor. İşletmede bulunduğu halde kayıtlarda yer almayan kıymetlerin defterlere kaydı için imkan tanınıyor. Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan emtia içinse, fatura düzenlenmek ve her türlü vergisel yükümlülükler yerine getirilmek suretiyle, işletme kayıtları düzeltilebilecek. Eczanelere de kayıtlarını düzeltmek için imkân verildi. Bu mükelleflerimiz kayıtlarında yer aldığı halde stoklarında bulunmayan ilaçların değerleri üzerinden yüzde 4 oranında KDV ödemek suretiyle kayıtlarını düzeltebilecek. Kasa mevcudu ortaklardan alacaklar ile ilgili hesapların da düzeltilmesine olanak sağlandı" ifadelerine yer verdiler.
BAŞVURU VE ÖDEMELER
         Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Temmuz tarihine kadar Kırşehir Vergi Dairesi'ne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Matrah artırımı için özel bir düzenleme yapıldı ve bu konuya ilişkin başvuru süresinin son günü 31 Ağustos olarak belirlendi. Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim tarihine kadar yapılması gerekiyor.
ESKİ YAPILANDIRMA GEÇERLİ OLMAYACAK
         Peşin ödemeler teşvik ediliyor. Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde; Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 oranında indirim yapılıyor. Mevcut yapılandırma kanunlarını ihlal etmemiş borçlulara da bu Kanunla önemli imkânlar getiriliyor. Öncelikle belirtmekte yarar var. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacak.
BÜYÜK İMKAN SUNULUYOR
         Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının 7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan; ilk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının yüzde 90’ının, ikinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçilecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Kas%C4%B1m%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı