SICAK HABER

"12 yaş krizi çözüldü!"

Okul servis araçlarının sahipleri ile bakanlıklar arasındaki taşıt yaşının 12 ile sınırlandırılması krizi yasak esnetilerek, yönetmeliğe geçiş hükmü konulması formülüyle çözümlendi.

Kırşehir Haberleri 17 Ekim 2019 15:27
"12 yaş krizi çözüldü!"
-A +A

            Okul servis araçlarının sahipleri ile bakanlıklar arasındaki taşıt yaşının 12 ile sınırlandırılması krizi yasak esnetilerek, yönetmeliğe geçiş hükmü konulması formülüyle çözümlendi.
             Konu ile ilgili olarak bilgiler aktaran Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin "Okul servis araçlarının 12 yaşından büyük olmaması şartı 1 Temmuz 2021 tarihine kadar aranmayacak. Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, 2019 ve 2020 yılında 12 yaşını bitirecek ve okul servis aracı olarak kullanılacak araçlara, muayeneden geçmiş olmak kaydıyla kullanım izni verildi. Okul taşıtı sahipleri ile bakanlıklar arasında araç yaşının 12 ile sınırlandırılması konusunda kriz çıkmıştı. Taşıt sahipleri, okul araçlarındaki 12 yaş sınırının kaldırılması için TBMM’ye başvururken; Milli Eğitim, Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları, ailelerin çocuklarının can güvenliği için hassasiyet gösterdikleri okul taşıtları konusunda tavizsiz bir tutum izlemişti. Okul taşıtı sahipleri, bu kez Şoförler ve Minibüsçüler Federasyonu aracılığıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşerek 2 yıl süre verilmesini istemişlerdi. Federasyon heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü ile de görüşme yapmıştı. Emniyet tarafından 12 yaşından küçük 81 bin 563 okul taşıtı bulunduğunu, ticari nitelikte 97 bin 957 taşıtın 12-20 arasında olduğu belirtilmişti" dedi. 
Esnafın mağdur olmaması ve kamu kaynaklarının israf edilmemesi için okul servis araçlarının yaş sınırının 12´den 20´ye çıkarılması gerektiğini daha önceki yaptığı açıklamalarda da vurgulayan Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Çocuklarımızın güvenle okullarına ve evlerine taşındığı servis araçları her yıl düzenli olarak bakım ve muayeneden geçiriliyor. Bu araçların 12 yaşından sonra kullanılmaması esnafa büyük bir külfet oluştururken kamu kaynakları da israf ediliyor. Oysa okul servis araçları için önemli olan yaş değil, taşıtların muayenesi ile bakımıdır. Kullanıma uygun olan okul servis araçlarının yaş sınırı bu sayede çözüme kavuşturulmuştur” dedi.
OKUL SERVİS ARAÇLARININ YAŞ SINIRINA ESNEKLİK ŞART
           Okul servis araçlarının trafiğe uygun ve güvenli olduğunun altını çizen Başkan Tekin, “25 Ekim 2017 tarihinden itibaren yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği´ndeki ‘okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşlarının 12´den büyük olmayacağı´ maddesi ile servis aracı sahipleri araçlarını yenilemek zorunda bırakılmıştı. Bu uygulama, taşımacı esnafını mağdur ettiği gibi kamu kaynaklarının da israf edilmesine yol açıyordu. Bu maddenin bir an önce esnetilmesi ve yaş sınırının 12´den 20´ye çekilmesi gerekiyordu. Bu hüküm ile okul servislerindeki 12 yaş krizi çözüme kavuşturuldu" dedi. 
DÖVİZLE ALDIĞIMIZ BU ARAÇLARI TASARRUFLU KULLANMALIYIZ
             Servis araçlarının bakımları düzenli yapılıyorken değiştirilmesinin ekonomiye olumsuz yansıyacağının altını çizen Tekin, “Servis araçları faaliyette olduğu belediyelerce yapılan yıllık denetimlerle Özel İzin Belgesi alıyor. Dolayısıyla okul servis araçlarımız eskisinden daha uzun ömürlü, trafiğe uygun ve daha güvenli. Araçların herhangi bir sorunu yokken ve daha yıllarca kullanılabilecek durumda iken 12 yaşında değiştirilmesi ekonomimize olumsuz yansıyacaktır. Tamamı yurtdışından dövizle ithal edilen bu araçların 12 yaşından sonra yenilenmesi kamu kaynaklarını tasarruflu kullanmamız gereken süreçlerde daralmadan kolayca çıkmamıza sebep olacaktır” şeklinde konuştu.
             Buna göre İçişleri Bakanlığı Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik 12 yaşından büyük araçların servis olarak kullanılmasını engelleyen düzenleme ertelendi.
             Yeni düzenleme ile 2019 ve 2020 yılları itibarıyla on iki yaşını bitirecek ve okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar, muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kullanılacak. Yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe girdi.  Daha önce de okul servisinde sensör ve araç içi kamera sistemi gibi önlemleri kapsayan düzenleme 3 Eylül 2020'ye ertelenmişti. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı