"Adres Kodu İle Konutlar Kimlik Kazandı!"

Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Şinasi Kaya'dan açıklama

Kırşehir Haberleri 21 Nisan 2018 19:15
"Adres Kodu İle Konutlar Kimlik Kazandı!"
-A +A

         Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Şinasi Kaya, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı özel açıklama ile adres kodu olarak bilinen ve 10 haneli rakamdan oluşan kod ile konutların sayısal bir kimliğe kavuşturulduğunu ifade etti. Kaya, açıklamasında, adres kodlarına ilişkin detaylı bilgiler aktararak bu sistemin Kırşehir ile birlikte 81 ilde hayata geçirildiğini kaydetti.
         81 il, 919 ilçe ve 32 bini aşkın mahalledeki tüm konutlarda bu kodun uygulandığını ve bu durumun, konutlar üzerinde yapılmakta olan her türlü sözleşme, sigorta ve benzeri durumlarda kolaylıklar sağladığını ifade etti. Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Şinasi Kaya açıklamasında şu bilgilere yer verdi: "Adres kodu ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numaradır. 1 Mart 2013'den itibaren zorunlu deprem sigortası poliçesi işlemlerinde ve daha birçok işlemde kullanılmaya başlanıyor. Adres kodu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından hayata geçirilmiş olan bir projedir. Bu sistem ile adrese dayalı nüfus sisteminin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistemle ülkemizdeki 81 il, 919 ilçe ve 32 bini aşkın mahallesinde yer alan tüm konutlara, adreslerine ilişkin 10 haneli benzersiz bir numara verildi. Böylelikle ülkemizdeki tüm konutlar sayısal olarak bir kimliğe kavuşmuş oldu. Bu durum, konutlar üzerinde yapılmakta olan her türlü sözleşme, sigorta ve benzeri durumlarda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun dışında da gerçek dışı adres bildiriminde bulunan kişiler bu sistem ile kolaylıkla tespit edilebiliyor. Adres kodunu birkaç farklı yöntemle öğrenebilmeniz mümkündür. Muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En çok kullanılan ve en kolay işlem DASK İnternet adresi üzerinde yer alan adres kodu öğrenme bağlantısıdır. Bunun için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girmeniz gerekmektedir. dask.gov.tr adresinden ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden de adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz.
         Vermiş olduğumuz bağlantıda 'Adres Kodu Öğren' kısmını işaretliyoruz. Açılan sayfadan da il, ilçe, köy ve mahalle seçeneklerini seçiyoruz. Akabinde sırasıyla cadde numarası, bina numarası ve apartman numarası seçeneklerini de seçmemizin ardından sistem bize kolaylıkla adres kodunu veriyor. Şayet elinizdeki adres kodunun doğruluğunu test etmek istiyorsanız da 'Adres Kodunu Doğrula' bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Buraya adres kodunu girdikten sonra kodun hangi adrese ait olduğunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz."
 
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı