SICAK HABER

"Ahiliğin merkezi Kırşehir'dir"

Arkeolog Mehmet Göktürk, tarihi belgelerle konuştu

Kırşehir Haberleri 22 Ekim 2018 19:15
 "Ahiliğin merkezi Kırşehir'dir"
-A +A

                 Arkeolog Mehmet Göktürk, tarihi belgeler Ahiliğin merkezini Kırşehir olarak gösterdiğini belirterek, "Hacı Bektaş-ı Veli’nin Kırşehir bölgesini yurt edinmesi, Türk ve Müslüman varlığının ortaya konması ile Ahi Evran faaliyetlerini bu bölgede gösterdi" dedi. 
                 Türkleşme ve Müslümanlaşma döneminde Kırşehir’de Ahilerin faaliyetlerine başlandığı yönünde bilgilerin olduğunu anlatan Arkeolog Mehmet Göktürk, “Kırşehir önemini Türkleşme ve Müslümanlaşma döneminde sağlamış. Babıalilerin bu bölgeleri yurt tutması sonrasında Hacı Bektaş-ı Veli bu bölgeleri yurt edinerek bu bölgelere Türk ve Müslüman varlığını (Alevi Bektaşi-Türk Müslüman) getirdi. Bu sürecin arkasından Ahi Evran, faaliyetlerini burada devam ettirdi. Baba İlyas’ın torunlarından olan Baba Muhlis, Aşıkpaşa gibi düşünürler de İç Anadolu Bölgesi'nde yetişip eser verdiler” dedi. 
Ahi Evran’ın 13. yüzyılda İran bölgesinden geldiğini belirten Göktürk, “Ahi Evran’ı daha çok dünyevi işlere yönelik kabul etmek gerekiyor. Ahi Evran Anadolu'da esnaf ve sanatkarların teşkilatlanmasını sağlayan Ahilik müessesesinin kurulmasına önayak olan bir kişilik. Ahi Evran’ın 17 bilinen eseri var. Daha fazla eserinin de olabileceği düşünülebilir” diye konuştu. 
“KAYSERİ’DE YILAN SOKMASINA KARŞI PANZEHİR ÜRETİYORDU” 
               Ahi Evran’ın Kayseri’de yılan sokmasına karşı panzehir ürettiğini söyleyen Göktürk, “Ahi Evran'ın Kayseri’de yılan sokmasına karşı panzehirle uğraşan bir kişilik olduğunu Öğretim Görevlisi Mikail Bayram araştırmaları sonrası tespit etmiş. Ahi Evran'ın Ahilerle birlikte hareket eden ve Ahilerin reisi olduğu bu yolda savaşlara girdiğini tarihi kaynaklardan öğreniyoruz. Ahi Evran yaşadığı dönemde çok aktif ve dönemin Moğol saltanatına, belki de Selçuklu saltanatına karşı mücadele vermiş olması nedeniyle efsaneleştiğini kabul etmekte fayda var. Ahi Evran’ın türbe ve zaviyesi muhtemelen 13. yüzyıl sonlarında meydana gelmiş, burada bulunan mezarlığın dönemin Ahileri tarafından oluşturulduğunu düşünmekte fayda var. Ahi Evran’ın ölümünden sonra ya da o sıralarda bir tekke veya bir dergah yapıldığını biliyoruz. 13. yüzyıl sonlarında Ahi Evran’a ait bir türbe yapıldığı ve türbeye de defnedildiğini de biliyoruz” ifadelerini kullandı. 
Ahi Evran Türbesi'nin Kırşehir’de olmasının ise Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunun açık göstergesi olduğunu anlatan Göktürk, Ahi Evran'ın türbesinin Kırşehir'de olmasının Ahiliğin merkezi olmasını kanıtladığını, tarihsel süreçte başkent olma görevini Kırşehir'in yapıp yapmadığının bilinmediğini fakat Romalılar döneminde bir dönem başkent olduğu yönünde bilgilerin olduğunun irdelenmesi gerektiğini söyledi. Belediye tarafından hazırlanan Ahi Külliye Projesinin geniş kapsamlı olduğunu ifade eden Mehmet Göktürk, "Proje içerisinde yer alan Ahi Çarşısı 1970'li yıllarda inşa edildi. Bu çarşı projenin de manasına büyük katkı sunacaktır. Eskiden yapılmış ve hayata geçmiş proje ile Belediyenin çağdaş ahi külliyesi projesi ile bir araya gelmesi mevcudun da manasını yükselteceğini düşünmekteyim" ifadelerini kullandı.
Çarşı esnafı ise yapılan Külliye projesini desteklerken çocukluk ve kalfalık dönemlerinin bu binada geçtiğini ve modern çağa uygun şekilde dönemin alışveriş merkezi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 
"Çocukluk ve kalfalık dönemlerimiz bu çarşıda geçti. Günümüzün modern alış-veriş merkezleri düşünülerek 40 yıl önce yapılmış. Zamanın en güzel çarşılarından bir tanesi günümüz şartlarına göre ise demode kalmaktaydı. Belediye Başkanının söylemlerinden yola çıkarak beklentilere de cevap verilecek. 180 dükkan var ama çoğu kapatıldı. Çarşı adına layık bir çarşı, bir ticaret merkezi olarak yapıldı. Ahilik bölüşüm ortak yaşam ve emeğe saygıdır."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı