"Ahilik, Kültürümüzün Temelinde Vardır"

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım etkinliğine katıldı.

Kırşehir Haberleri 17 Aralık 2018 15:18
"Ahilik, Kültürümüzün Temelinde Vardır"
-A +A

        Kırşehir Valisi  İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım etkinliğine katıldı.
         Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Said Salonunda gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Tuğçe Özer, TRT Seslendirme Müdürü Özgür Karaağaç, projede emeği geçen seslendirme yönetmenleri ve sanatçıları, ilimiz eğitim camiası, öğretmenler ve veliler katıldı.
         Programda konuşan Valin İbrahim Akın, ‘Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi’ndeki asıl amacın geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın milli ve ahlaki değerlerimizi öğrenmesi ve tanıması olduğunu söyledi. Proje kapsamında öğretmen ve veliler tarafından değerler eğitimi içerikli hikâyeler yazılmasının ilimiz eğitimine önemli ölçüde katkılar sunacağını belirten Vali İbrahim Akın, “Ahiliğin temellerinin atıldığı şehir Kırşehir’de, Ahi Evran-ı Veli’nin belirlediği prensipler ülkemizin ve bölgemizin gelişmesine ışık tutmuş, sosyal ve kültürel hayatımıza uzun yıllar yön vermiştir. Bu prensipler doğrultusunda, milli ve manevi değerlerimiz uzun yıllar boyunca hayatını devam ettirerek günümüze kadar ulaşarak geçerliliğini korumaktadır. Teknoloji büyük bir hızla ilerlerken bu yenilikler yaşamımızı önemli ölçüde kolaylaştırırken bir yandan da olumsuz yönleri mevcut. Bu olumsuzluklardan en çok etkilenenler de çocuklarımız oluyor. Doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik, paylaşma, kardeşlik gibi Ahilik değerleri kültürümüzün temelinde vardır. Bu değerleri, çocuklarımıza aşılamak, onları yaşadığımız dönemin olumsuzluklarından uzaklaştırmak bizler için temel vazifelerdendir. ‘Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi’ de buna örnek gösterilebilecek en güzel çalışmalardan bir tanesidir. Öğrencilerimize hem değerlerimizi öğretmek, hem de okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla bir araya gelen öğretmen ve velilerimizin ortaya koyduğu bu fikir, ilimiz sınırlarını aşmış, ulusal bir boyut kazanmıştır. İnanıyorum ki bu çalışma, çocuklarımızın değerlerimizi öğrenmesinde önemli bir kaynak, önemli bir yol gösterici olacaktır” dedi.
         Yapılan diğer konuşmaların ardından projeyle ilgili tanıtım videosunun izlenmesi ve örnek bir hikaye dinletisi ile devam eden program, Vali İbrahim Akın tarafından projede hikayelerin yazılmasında, seslendirilmesinde, basılmasında ve dağıtılmasında emeği geçenlere plaket verilmesi ile sona erdi. Yazılan 10 hikaye isimleri ise şöyle: Beyaz Yuvarlak Taş, Arı Vızvız'ın Mahcubiyeti, Birlikten Kuvvet Doğar, Meraklı Tavşan Tati, Gülen Yüz Çizelgesi,  Kırşehir'de Ahiliği Öğreniyorum, Mevlana'nın Değerlerini Anlamak, Kurallar Bizim İçin,  Çufçufa Binmeyen Kalmasın, Tekir'in Zaferi.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı