"Amacımız dostluk ve kardeşlik köprülerini yeniden kurabilmek"

KIT-HOT Dernek Başkanı Muzaffer Ekerbiçer, Çınar Kırşehir Gazetesi'ni ziyaret ederek Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ile bir süre dernek faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktardı.

Kırşehir Haberleri 31 Mayıs 2019 19:14
"Amacımız dostluk ve kardeşlik köprülerini yeniden kurabilmek"
-A +A

         KIT-HOT Dernek Başkanı Muzaffer Ekerbiçer, Çınar Kırşehir Gazetesi'ni ziyaret ederek Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ile bir süre dernek faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktardı.
         Muzaffer Ekerbiçer 8 Haziran’da KIT-HOT buluşmasının ikincisinin yapılacağını ve bu buluşmanın asıl amacının uzun yıllardır bu derneğe hizmet veren insanları tekrar bir araya getirmek istediklerini belirtti.  Muzaffer Ekerbiçer Çınar Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada şu bilgileri aktardı:  “Biz KIT-HOT’lular olarak 2. buluşmamızı gerçekleştireceğiz. Kırşehir Turizm Folklor Derneğinin uzun adı. 1976′da kurulan ve çok fazla Yurt Dışı başarıları kazanan bir dernek. Bunu birçok Kırşehirli biliyor zaten. İlki 24 Kasım’da Antalya’da yapılan KIT-HOT buluşmasının 2. si 8 Haziran 2019′ da Kırşehir Terme Otel’de yapılacak. Amacımız 43 yıldır bu derneğe hizmet veren insanları bir araya getirmek. Onlarla tekrar dostluğu ve kardeşliği kurup yeniden aktif hale gelerek yeni çalışmalar yapabilmek. Bu konuda da Kırşehir’de olan KIT-HOT’ lu olan ve KIT-HOT’lu olarak bilinen herkesi bu toplantımıza bekliyoruz. İleride daha güzel başarılar kazanacağımıza eminiz. Etkinlikler olarak geçmişte yaptıklarımızı çok kısaca saymak istiyoruz. Biz Kırşehir’ de  Türkiye’ de ilk olan derneklerdendik. 1979-1980’li yıllarda Cıngıl isimli Turizm Halk Günü Dergisi çıkardık. Daha sonra Uluslararası Çocuk Şenliği yaptık biz. Biz TRT’den önce başlamıştık çünkü TRT bizden ay olarak farklıydı. TRT ile aynı yıl kurulduk ama biz Mart ayında başlamıştık. Biz 13 kere yaptığımız Çocuk Şenliğini de bu yıllardan sonra devam ettirmek istiyoruz. O zaman şenlik başlangıcımız da Öğretmeneviydi. Öğretmenevini olduğu yer Eski Yetiştirme Yurdu’ydu. Oradaki çocukların hallerini gördükçe  onlara para kazanıp para vermeyi, giydirmeyi amaç edinmiştik. Uluslararası bir çalışma oldu ve Kırşehir’in ikinci şenliği olarak resmen kabul edildi. Ne yazık ki uzun süredir bu şenliğe ara verdik ama inşallah gelecek dönemlerde bu şenliğe devam etmek istiyoruz. Bu arada halk oyunlarımızın yanı sıra diğer oyun dallarımızın biri de kampçılık çalışmamızdı. Biz Yarım kale köyünde suyu Mucur, Karacalı, Güzler ve Sıdıklı’ya köprü yaptık. Uluslararası Gönüllü Çalışma gruplarını getirerek burada köylünün işini yapmaya çalıştık. Biz sadece Halk Oyunları Derneği değil Kültür Derneği olarak Kırşehir’i tanıtan dernek olarak gördük kendimizi. Derneğimizin içerisinde halk oyunları sadece bir daldı. Bu arada basın yayın gibi kampçılık gibi spor gibi müzik gibi diğer dallarımızda sürekli etkindi. Türkiye ikinci ligine çıkan hentbol takımımız vardı geçmişte. Biz bu etkinlikleri 1980’li-90’lı yıllarda yaptık. Tabi ki bu yıllarda bizlerden sonra gençlerin bu işe biraz daha önem vermelerini ve eğilmelerini bekliyoruz. Çünkü Kırşehir gerçek anlamda tanıtılacak ve gerçek kimliğini bulacak bir yer sonuçta. Şu an biz Kırşehir’in gerçek kimliğini bulduğuna inanmıyoruz. Ne yazık ki son zamanlarda hiçbir çalışma yapılamadı. Benimle KIT-HOT hakkında irtibat kurmak isteyen vatandaşlarımız 0532 435 8826 numaralı telefondan ulaşabilir.” dedi.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Eyl%C3%BCl%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı