"Anadolu'nun Bozkırı"na 300 bin fidan dikildi

Orman varlığı bakımından Türkiye'nin en fakir illeri arasında yer alan Kırşehir'de, son 15 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla geçmişte adeta çöl özellikleri taşıyan dağlar ve bozkır araziler yeşile büründü.

İlçeler 23 Nisan 2019 19:15
"Anadolu'nun Bozkırı"na 300 bin fidan dikildi
-A +A

         Orman varlığı bakımından Türkiye'nin en fakir illeri arasında yer alan Kırşehir'de, son 15 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla geçmişte adeta çöl özellikleri taşıyan dağlar ve bozkır araziler yeşile büründü.
Kırşehir Orman İşletme Müdürü Karaca: "Yaptığımız çalışmalarla orman varlığımızı yüzde 3,5'tan yüzde 7'ye çıkardık. 2003 yılından itibaren 24 bin hektar orman alanı yaptık. 24 milyon fidanı bu alanlara diktik. Bu yıl ise ilk 3 ay içerisinde 300 bin fidanı toprakla buluşturduk" dedi.
         Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğünün 1999 yılında başlayan ve 2003 yılından itibaren hızlanan çalışmalarıyla Kındam bölgesi ve halk arasında "çöl bölgesi" olarak adlandırılan Kervansaray dağlarında yeşil vadiler kuruldu. Ormancıların "gizli bahçe" adını verdiği ormanlık alanların eski ve yeni fotoğrafları, yaklaşık 15 yıldaki çalışmalarla çorak ve bozkır arazilerde yaşanan gelişmeyi gözler önüne serdi. Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, yaptığı açıklamada, son 15 yılda hızlanan çalışmalarla Kırşehir'in orman varlığını ikiye katladıklarını söyledi. Kırşehir'de 2019 yılı içerisinde 300 bini aşkın fidanın toprakla buluşturulduğunu ve ağaçlandırma çalışkmalarının Kırşehir'de hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Merkez ve ilçelerde sürdürülen çalışmaların özellikle Kındam mevkisi ve "çöl bölgesi" diye tabir edilen Kervansaray Dağları eteklerinde yoğunlaştırıldığını belirten Karaca, buralarda "saklı bahçeler" kurulduğunu, doğal yaşamın da canlandığını dile getirdi. Karaca, bu bölgelerin 2018 yılı öncesinde 15 yıl önce çekilen fotoğraflarını şimdiki halleriyle karşılaştırdıklarında gelişmeyi rahatlıkla görebildiklerini anlatarak, şöyle devam etti: "Kırşehir-Kayseri karayolu üzerinde ağaçlandırılan alan Maliye Ormanı adıyla yapılmış. Bakımı bizim Orman İşletmeleri tarafından yapıldı. Adeta bozkırda yeşil bir örtü oluştu. İkinci yer Kındam bölgesinde oluşturulan çok büyük bir ağaçlık alandır. Burada ağaçlandırma çalışmalarına 2003 yılında başlandı. Kındam'da yaklaşık 4 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Üçüncü alan ise Kervansaray Dağları eteklerindeki büyük alandır. Buralar kuraklıktan dolayı adeta çöl bölgesi olarak tabir edilmekteydi. Daha önce toprak, bitki gibi hiçbir şey yoktu. Doğal yaşamın geliştirilmesi, toprak yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi amacıyla yapılan büyük bir ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Burada yaklaşık 4 milyon alanda fidanlar toprakla buluşturuldu. Koruma ve fidan dikme çalışmalarımız devam etmektedir."
         Reşat Karaca açıklamasında 2019 yılı içerisinde Kırşehir'de 300 bini aşkın fidanın toprakla buluşturulduğunu dile getirerek, Kırşehir'de ağaçlandırma çalışmalarının yıl sonuna kadar aralıksız bir şekilde devam edeceğini de kaydetti. 
         Kırşehir Orman İşletme Müdürü Karaca, Türkiye Ormanları Yarışma Dizisinin beşincisi olan “180. Yılında Türkiye’nin Ormanları” temalı ulusal fotoğraf yarışmasına ilişkin de bilgiler aktardı. Karaca açıklamasında şu bilgileri kaydetti: "Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından, Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteğiyle, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülmekte olan, Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi kapsamında, OGM’nin 180. kuruluş yıldönümü münasebeti ile “180. Yılında Türkiye’nin Ormanları” temalı ulusal fotoğraf yarışması düzenlendi. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu onaylı bu yarışma ile Türkiye’nin zengin orman varlığının türlü manzaralarla gözler önüne serilmesi hedefleniyor.
           Son başvuru tarihi 15 Mayıs 2019 olan yarışmada birinciyi 5.000 TL +TFSF Altın Madalyası, ikinciyi 3.000 TL+TFSF Gümüş Madalyası, üçüncüyü ise 2.000 TL+ TFSF Bronz Madalyası ödülleri bekliyor. 1839 yılından günümüze kadar, Türkiye’nin ormanlarına, ormancılığına ve milletine hizmet eden Orman Genel Müdürlüğü’müzün kuruluşunun 180. yılı dolayısıyla ülkemizdeki tüm ormancılık faaliyetlerini kapsayan, Türkiye çapında bir fotoğraf yarışması düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Yarışma; Seçici kurul üyeleri, TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) temsilcisi,
OGM ve UNDP yarışma koordinatörlüğünde görev alanlar ile birinci derece yakınları
dışında 18 yaşını doldurmuş tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açıktır. TFSF onaylı yarışmalara katılımı kısıtlamalı fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamazlar. Yarışmaya katılım ücretsizdir.Her yarışmacı, en fazla 4 (dört) adet renkli eserle yarışmaya katılabilir. Yarışmaya gönderilen eserlere, fotoğrafın gerçekliğini zedelemeyecek müdahaleler yapılabilir. Bu konuda seçici kurulun kanaati esastır. Fotoğrafların, 1 Ocak 2017 tarihi ile yarışma son başvuru tarihi arasında ve Türkiye’de
çekilmiş olması gerekir. Aksine davranış kural ihlali sayılır. (Bu ve diğer maddelerde
geçen kural ihlali ifadesi, “1 yıl yarışmalardan men ve ödülün iptali” anlamına gelir.)
Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış
fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör ve kadraj farklılığı içerenleri yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır.Gönderilen fotoğrafların daha önce bir sosyal medya ortamında yarışma organizasyonu dışında veya fotoğraf topluluğu/ kulübü/derneği etkinliklerinde eğitim amaçlı paylaşılmış ve yayınlanmış olması katılıma engel değildir. Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Yarışmaya son katılım 15 Mayıs'tır."
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı