"Ani Hareketlere Dikkat Edin!"

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzmanı Doktor Senem Şaş, bel ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Kırşehir Haberleri 21 Ağustos 2017 09:45
"Ani Hareketlere Dikkat Edin!"
-A +A

         Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzmanı Doktor Senem Şaş, insanların yüzde 80'inin, bel ağrlarına bağlı rahatsızlıklar nedeniyle sıkıntı çektiklerini açıkladı.    
         Uzmanı Doktor Senem Şaş, Kırşehir Hastane TV'ye yaptığı açıklamada bel ağrıları ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Günümüzde bel ağrılarıyla ilgili olarak insanlarımız büyük sıkıntılar çekmektedir. Bildiğiniz üzere bel ağrısı baş ağrısından sonra hastaneye gelişte ikinci en sık sebeptir. İnsanların yüzde sekseni hayatları boyunca en az bir kere bel ağrısından muzdarip olmaktadır. Bel ağrısında iki tip önümüze çıkmaktadır: Mekanik ve inflamatuvar.
         Mekanik tipte bel ağrıları genellikle bel incinmesi olarak bilinen problemlerdir. Bunlar da istirahatla düzelme, sıcakta düzelme, ani başlangıç tipiktir. İnflamatuvar olaylarda ise genellikle egzersizle düzelme, omurga hareketlerinde ileri düzeyde kısıtlılıkla kendini gösterir. İnflamatuvar bel ağrılarının proto tipi ankilozanspondilit’tir. Ankilozanspondilit kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. Erkeklerde üç kat daha sıktır. Bu hastaların erken tanı alması çok önemlidir. Çünkü ortalama altı ila sekiz yılda tanı gecikmesi olmaktadır. Ve bu hastalar yanlışlıkla lomberdiskendileri tanısıyla takip edilmektedir. Lomberdiskendileri dediğimiz bel fıtığı bel ağrılarının ancak yüzde dört ila beşini kapsamaktadır. Sandalın aksine birçok neden mekanik tipte ağrılardır. Genellikle temizlik yaparken, aniden yerden bir şey kaldırırken faset eklem dediğimiz belin ana ve kayma eklemlerini oluşturan yapıların aniden kilitlenmesiyle kendisini göstermektedir. Bu ağrılarda birçok kişi gereksiz yere MR çektirmektedir. Bel fıtığından korunmak için karın ve sırt kaslarını güçlendirmesi ve doğru ergonomik koşulların sağlanması gerekmektedir. Çalışırken, otururken, ayakkabı bağlarken uygun pozisyonların sağlanması çok önemlidir. Ortopedik yatak kullanılması bel sağlığı için çok önem arz etmektedir. Özellikle ders çalışırken bilgisayarın göz hizasında olması bunun haricinde otururken omurganın şeklini alan bir bel yastığı kullanılması, ayağınız yere gelmiyorsa bir tabure kullanılması koruyucu olacaktır. Her otuz kırk dakikada bir pozisyon değiştirip ayağa kalkıp birkaç dakika hareket etmek omurga sağlığı için de çok önemlidir.” 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı