“Beyaz Kod” Tatbikatı Yapıldı!

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çalışanlarının beyaz kod tatbikatın için bir araya geldi.

Kırşehir Haberleri 25 Mart 2018 11:01
“Beyaz Kod” Tatbikatı Yapıldı!
-A +A

        Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde “Beyaz Kod” tatbikatı yapıldı.
        Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi çalışanlarının beyaz kod tatbikatın için bir araya geldi.
Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artması üzerine Sağlık Bakanlığınca, 2012 yılının Nisan ayında “Beyaz Kod” uygulaması hayata geçirildi.
        Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı yetkilileri “Beyaz Kod” tatbikatına yönelik şu bilgiler verildi:”  Beyaz Kod sağlık personeline yönelik şiddet olaylarının bildirimi yapılırken kullanılan koddur. Beyaz Kod Birimi, kamu ve özel tüm hastanelerdeki şiddet olaylarını izlemek üzere kurulmuş olan birimdir.” 
BEYAZ KOD İŞLEYİŞİ NASIL OLUYOR?
        Kurum yöneticileri şiddet olayını öğrendiği an, Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesindeki "Beyaz Kod Bildirim Formu" doldurulup 24 saat hizmet veren Beyaz Kod Birimi'ne bildiriminin yapılmasını sağlıyor. Eş zamanlı olarak olay kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettiriliyor. Bildirim üzerine Beyaz Kod Birimi, olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştırıyor, bu yapılmamışsa olay derhal adli makamlara iletiliyor. Beyaz Kod Birimi, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit ediyor. Bakanlığın hukuk birimi, işlenen suçtan mağdur olan personele, bu kişinin vefatı halinde ise kanuni mirasçılarına talep edilmesi halinde hukuki yardım yapıyor. Bu güne kadar Beyaz Kod Birimine binlerce başvuru yapıldı.  Sağlık çalışanlarının uğradığı sözel veya fiziksel şiddet nedeniyle yüzlerce dosya açıldı ve çeşitli şekillerde  sonuçlandı.
 

 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı