"Bizleri Var Eden Kadınlarımız Baş Tacımızdır"

Vali Necati Şentürk, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

Kırşehir Haberleri 6 Mart 2018 16:07
 "Bizleri Var Eden Kadınlarımız Baş Tacımızdır"
-A +A

            Kırşehir Valisi Necati Şentürk, “8 Mart  Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle yayınladığı yazılı mesajda, "Bizleri var eden kadınlarımız baş tacımızdır" dedi.
         Vali Şentürk, mesajında şunları kaydetti: "Kadınların toplumda hak ettikleri yeri alabilmeleri ve maruz kaldıkları haksızlıkların giderilmesi amacıyla her yıl bir araya geldikleri 8 Mart günü,  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Kadın haklarının hatırlatılması konusunda büyük farkındalık oluşturan Kadınlar Günü her ne kadar batı toplumuna mal edilse ve yeni bir olgu gibi gösterilmeye çalışılsa da Türk kültüründe ve dinimizde kadının yeri ve önemi asırlar öncesine dayanmaktadır. 
         Birinci zenginliği sağlık, ikinci zenginliği ise erdemli kadın olarak nitelendiren ecdadımız, kadını şefkatin, sabrın, özverinin sembolü olan görmüş, kadını ailenin temel direği, değerlerin temsilcisi ve taşıyıcısı olarak müstesna bir yere oturtmuştur.
         Öyle ki medeniyetimizde kadın, ailenin temel taşı, bereketin simgesi, devlet yönetiminde söz sahibi, at binen, kılıç kuşanan ve savaşta erkeğin yanında omuz omuza savaşan bir yere sahiptir. Nitekim geçmişte olduğu gibi Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda da kadınlarımız ordumuzun sadece cephe gerisinde zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasında değil, cephede muharip olarak görev almış, Millî Mücadele’nin başarıya ulaşmasında büyük rol oynamışlardır.
         Yüce Dinimiz İslam da, kız çocuklarını hakir gören ve kadınları değersizleştiren zihniyetleri kökten yıkmış, temel hak ve sorumluluklar açısından kadının konumunu güçlendirerek kadının veya erkeğin birbirinden üstün değil birbirinin tamamlayıcısı olduğunu insanlık âlemine öğretmiştir.
         Ülkemizde de Türk Kadını, kendini medeniyetin öncüsü olarak gören birçok batılı devletten önce medeni haklara kavuşmuştur. Devletimizin verdiği bu haklar her geçen gün genişletilerek her alana yayılmış, kadının sosyal, ekonomik, ticari, kültürel vb. alanlarda var olmasını sağlamıştır.
         Günümüzde de devletimiz tarafından kadının toplumdaki konumunun kuvvetlendirilmesi, kadına ait sorularının çözüme kavuşturulması ve kadınları daha aktif ve üretken kılmak için çeşitli projeler yürütülmekte, yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Tüm bu düzenlemelere rağmen toplumda kadınlarımızın asla tasvip etmediğimiz şiddet ve davranışlara maruz kaldığına şahit oluyoruz.
         Hiçbir vicdanın kabullenemeyeceği kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda devletimizin yaptığı yasal düzenlemelerin ve caydırıcı cezaların yanı sıra toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirtmek istiyorum.
         Bu duygu ve düşüncelerle, bizleri var eden, neslimizin ve kültürümüzün taşıyıcısı, kendisini vatan ve milletine feda eden aziz şehitlerimizi yetiştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum."
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/13%20ARALIK%20PER%C5%9EEMBE-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı