SICAK HABER

“Bu Gidişle Tavuk Eti de Yiyemeyeceğiz”

Kırşehir ile birlikte ülke genelinde fiyatı sürekli artan ve kasap vitrinlerinde 50 liralık etiketlerle dikkat çeken eti, dar gelirliler bayramdan bayrama tatmaya başladı.

Kırşehir Haberleri 18 Ekim 2018 19:07
 “Bu Gidişle Tavuk Eti de Yiyemeyeceğiz”
-A +A

   Kırşehir ile birlikte ülke genelinde fiyatı sürekli artan ve kasap vitrinlerinde 50 liralık etiketlerle dikkat çeken eti, dar gelirliler bayramdan bayrama tatmaya başladı. Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et ithalatıyla fiyatların düşmeyeceğini ileri sürerek, "Eğer ithal etin kapısı kontrolsüz açılırsa, ülkedeki canlı hayvan üreticileri yok olur. Bu da hayvancılığın ölmesine neden olur ki, telafisi olmayan durumlar ortaya çıkar" dedi.
     Türkiye’de hayvancılık ile ilgili politikaların sonuç vermediğini ve hayvancılığın içine düştüğü krizle birlikte etin fiyatının tavan yapmaya başladığını belirten vatandaşlar, eti sadece seyrettiklerini ifade et-tiler. 50 lirayı geçmeye başlayan kırmızı et fiyatını indirmek için hükümet çeşitli adımlar atarken, vatandaşlar, “Artık bayramdan bayrama etin tadına bakıyoruz. Bir kilo kıyma alıp bir ay kullanıyoruz. Tavuk eti alıyorduk, onun fiyatı da neredeyse 20 liraya çıktı. Bu gidişle tavuk eti de yiyemeyeceğiz. Hükümetin artık bu konuda bir şeyler yapma-sı, et fiyatlarını düşüre-rek herkesin yiyebileceği bir rakama indirmesini bekliyoruz” dediler.
     Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Ha-san Ünlü, hükümetin büyükbaş hayvan itha-latında vergi oranları yüzde 100’lü seviyeler-den yüzde 26’ya, kar-kas ette ise yüzde 40’a düşürdüğünü, ancak bunun ardından et fi-yatlarında birkaç liralık düşüş olabileceğini, a-ma kesinlikle kalıcı ol-mayacağını söyledi. Kır-şehir’in tarım ve hay-vancılık şehri olduğunu, son yıllarda hayvancılık konusunda büyük yatı-rımlar yapıldığını, ancak yem ve saman gibi diğer girdilerin sürekli arttığı için maliyetlerin de yükseldiğini belirten Hasan Ünlü, yaptığı a-çıklamada şunları söyle-di: “Ben hep şunu söy-ledim. İthal edilecek et hiçbir zaman fiyatları u-cuzlatmaz. Bugün Kır-şehir’de ve ülke gene-linde koyun ve dana e-tinin fiyatı sürekli artı-yor. Girdilerin çok yük-sek olduğu bir dönem-de, etin fiyatını nasıl ucuzlatacaksınız? Tarım ve Hayvancılık Bakan-lığı’nın dışarıdan getiri-lecek et ithalatında uy-gulayacağı indirim kalıcı olmaz. Elbette marka olmaya başlayan ve ge-lirinin büyük çoğunluğu hayvancılıktan sağlayan Kırşehir’de belki biraz paniğe neden olur. Et fiyatını ucuzlatmanın yolu ithalata başvurmak değildir. İthalat, sadece Kırşehir gibi geçimini hayvancılıktan sağlayan illeri öldürür. Bunun için önce hayvan fiyatlarını arttıran etkenlerin önüne geçilmeli, girdi fiyatları indirilmeli. Et ithali yerine, hayvancılı-ğı desteklemeli ve girdi-ler düşürülmeli. Kırşe-hir’deki besici büyük sıkıntı içerisinde bulu-nuyor. Arpanın kilosu ile birlikte yem ve samanın fiyatı sürekli artıyor. Besici 3-4 bin liraya hayvan alıp beslemeye başlıyor. Bir yıl besleyip baktıktan sonra 6-7 bin liraya satıyor. Belki bir hayvandan yılda ancak bin lira bile kazanama-yan besiciler ithalatla biraz daha sıkıntıya gi-recek ve zarar edecek-tir. İthal etle fiyatı dü-şürme yerine, et üreti-mini arttırmanın yolu aranmalıdır. Şu anda Kırşehir’de et 35-45 lira arasında satılmaktadır. Elbette biz de fiyatların ucuzlamasını istiyor vatandaşlarımızın daha çok et yemesini isteriz. Biz daha çok et satar-sak, para kazanabiliriz. Fiyatların yüksek olması kasaplar olarak bizleri de olumsuz etkiliyor. İn-şallah et fiyatları düşer herkes bol et, biz de sürümden para kazanı-rız.”
     Öte yandan doğru dürüst kırmızı et yiye-medikleri için beyaz ete yönelen Kırşehirliler, tavuk etini de bu gidişle yiyemeyecekler. Son yıllarda fiyatı yükselen kırmızı ete hasret kalan Kırşehirliler, mecburen daha ucuz ve ekonomik olan beyaz et, yani tavuk etine yönelmişler-di.
     Kırşehir’de poşette satılan bütün pilicin kilosu 17 TL ve kanatın kilosu ise 20 TL oldu.
     Geçen yıl kilosu 7-8 liradan satılan kanat e-tinin yüzde 100 artma-sına tepki gösteren Kırşehirliler, bu gidişler kırmızı etin olduğu gibi beyaz etin de tadını u-nutacaklarını söylediler. Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, kırmızı ete gelen 1-2 liralık zammı herkesin gördüğünü, ancak be-yaz ete gelen yüzde 100’lük zammı kimsenin görmediğini söyledi. Başkan Hasan Ünlü, ha-vaların ısınmasıyla pik-nikte mangal yapmak isteyen vatandaşların kanat bile alamayacak-larını belirterek “Benim anlayamadığım herkes kırmızı etin fiyatını konuşuyor. Oysa kırmızı etten çok beyaz et pahalandı. Hem de 100 arttı. Geçen yıl 10–12 lira alan kanatın kilosu Kırşehir’de 20-22 liraya çıktı. Buna kimse bir şey demiyor, ama ete 1-2 lira zam gelince herkes tepki gösteriyor. Bu anlayışı anlamak mümkün değil. Kış ayla-rında tavuk yetiştiricili-ğinde maliyetin yaza göre daha yüksek olmasına rağmen kışın tavuk fiyatları düşüyor, yazın ikiye katlanıyor. Çünkü milletin tavuk alıp mangal yapacağı zaman kanat fiyatı et fiyatına fırlıyor. Bu bir fırsatçılıktır. Birilerinin buna dur demesi lazım. Ramazan’dan sonra piknik yapmayı düşünen Kırşehirli hemşehrileri-miz bu yaz zor piknik yapacaklar. Çünkü kırmızı etsiz, tavuk kanat ve pirzola ile 3-5 kişilik pikniğin maliyeti epey tuzlu olacak” diye konuştu.
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı