"BU İŞİ NASIL YAPACAKSINIZ?"

Son bir yıldır Kırşehir'in sağlık hizmetinde yerinde gitmeyen şeyler oluyor. Kırşehir'de özellikle yerel medyada sağlık konusunda yapılan haberler ve paylaşımlara da bakıldığında gerginliğin had safhada olduğu gözlerden kaçmıyor.

Kırşehir Haberleri 30 Ağustos 2018 19:15
"BU İŞİ NASIL YAPACAKSINIZ?"
-A +A

      Son bir yıldır Kırşehir'in sağlık hizmetinde yerinde gitmeyen şeyler oluyor. Kırşehir'de özellikle yerel medyada sağlık konusunda yapılan haberler ve paylaşımlara da bakıldığında gerginliğin had safhada olduğu gözlerden kaçmıyor. 
     Sağlık yöneticilerinin bu duruma kulak tıkamaları ve bu gidişattaki aksaklıklara ve soranlara çözüm bulmak yerine kulak tıkamaları ve sadece koltuk derdine düşmeleri endişe verici. 
     Kurban Bayramı'nı geride bıraktığımız bu günlerde sınıfta kalan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi hastaların ve hasta yakınlarının büyük tepkisini topladı. Acilde saatlerce bekleyen hastaların yanı sıra günde yüzlerce hastanın da olması bu durumun vahametini kat kat artırdı. Acil Servis'te saatlerce muayene olmayı bekleyen ve sağlık problemlerine çözüm bulmaları noktasında uzmanlara başvurmak isteyen hastalar Kırşehir'de sağlığın daha önceki SSK dönemine döndüğünü söylediler. 
     Bayram tatili süresince acil serviste yönetimin hekim ve diğer sağlık personeli planlamasında adeta sınıfta kaldığını dile getiren hasta yakınları dert yandılar.  
     MOBBİNG davaları ve kurum içi yer değiştirmeleri ile gündemdeki yerini koruyan ve birçok dedikodunun çıkmasına neden olan sağlık yönetiminin bu yüzden hastane ve poliklinik başta olmak üzere muayene ve personel seçimine sıra bulamadığından yakınan hasta ve hasta yakınları doktorların ve sağlık personellerinin memnuniyetsizliğinin hastalara yansıtıldığını iddia ettiler. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan hasta yakınları şunları kaydettiler: "Doktorların ve diğer personelin memnuniyetsizlikleri dillere pelesenk olmuş iken döner sermayelerin bir zamanlar en iyi dağıtıldığı ilimizde şimdilerde en dibi görmüşken bunla ilgili bir çalışma yapmak yerine bırakın çalışmayı umurunuzda bile olmadı. Yıllarca buraya hizmet etmiş artık terk etmek isteyen hekimlerinizin sayısını biliyor musunuz.
     Vatandaşın hızlı ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti alma hakkını düşünmüyor musunuz. Hekimlerimizin ameliyat malzemeleri zamanında neden temin edilemez. Katarakt ameliyatları gününde yapılıyorken 4 ay süre vermek nedir. Cerrahi hekimlerin kaçının aktif çalıştığını düşünüyorsunuz? Günde ameliyat için kaç hasta sevk ediliyor? Artık en basit ameliyatların fıtık gibi apandisit gibi ameliyatların sevk edildiğinin duydunuz mu? Duymadıysanız bizden duyun. Bugüne kadar ultrason randevuları için ne çözüm üretebildiniz? İnsan çalıştırabilmek çok zordur hekimi çalıştırabilmek ise bir sanattır. Ama bu sanatı icra etmek için önce çabanız olmalı. Sayın müdüre soruyoruz geldiğinizden beri kaç kez kurumlarınızı denetleme yaptınız.  Kurumların ve bağlı birimlerinin hangilerinde en çok sıkıntı var ve bunu görüp ne adım attınız? Sadece personel değişikliği mi yapabildiniz? Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlığa ne kadar önem verdiğini bildiğiniz halde, Türkiye  Şehir Hastaneleri'ne geçmişken biz il olarak da bölge konumuna gelmişken sizin getirdiğiniz nokta 90'lı yıllara götürmek midir? Bu hastane çok değil bir zamanlar bütçesiyle göz doldururken firmalara takır takır ödeme yapabilirken döner sermayesiyle personeline en çok dağıtım yaparken en gözde illerden iken ne oldu da son bir yılda her şey bu kadar kötüye gitti. Üstelik sağlıkta üç başlı yönetim sisteminden vazgeçilmesine rağmen. Sağlık yönetimine seslenmek istiyoruz. Ya işinizi düzgün bir şekilde yapın sağlığın dertleriyle dertlenin ya da gidin doktorluğunuzu yapın, makamlara para hırsıyla bakmayın. Ya da hakkını verin. Veyahut da her seferinde dilinize pelesenk ettiğiniz şu meşhur ceketinizi sırtına alıp gidin. Vatandaşın derdiyle dertlenmezseniz bu işi nasıl yapacaksınız? 
     Kimsenin Kırşehir'in insanını ve sağlığını basite almaya, 90'lı yıllara ve Kılıçdaroğlu döneminin SSK‘sına götürmeye, bitik bütçeye mahkum etmeye, hekimlerine kontrolsüz izin vermeye, saatlerce hastalarını kuyrukta bekletmeye, hekimlerini malzemesiz bırakmaya hakkı yok. Bunu böyle bilin." 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı