"Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde"

Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, "Camiler yapılış amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

Kırşehir Haberleri 7 Ekim 2019 09:12
"Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde"
-A +A

           Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, "Camiler yapılış amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Camilerde namaz kılmak, insanların birbirleriyle hemhal olması gerçek amaçlardandır. İnsanların camilere gidip din eğitimi almalı, irşad faaliyetleri ile dinlerini en iyi şekilde öğrenmelidir. Bunu yaparak mescitler imar edilmiş olur." dedi. 
/Resimler/Editor/images/20191005_2_38585216_48220639.jpg
           Kırşehir'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen "Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde" başlıklı konferansta konuşan Fatih Mehmet Karaca, Hazreti Peygamber'in Medine'ye gittikten sonra burada ilk iş olarak Mescidi Nebevi'yi inşa ettiğini hatırlattı.
            İlk cami olan Mescidi Nebevi'nin, dönüşümün başladığı, idare edildiği, yönetildiği ve takip edildiği ana merkez olduğunu vurgulayan Karaca, caminin sadece namaz kılmak için değil, Hazreti Peygamber'in toplumdaki değişimi sağlamak için de inşa edildiğini dile getirdi.
/Resimler/Editor/images/20191005_2_38585216_48220644.jpg
            Karaca, Mescidi Nebevi'nin bugünkü camiler gibi her şeyi ile dört dörtlük yapılmadığını, etrafında duvarı olan bir alandan teşekkül ettiğini vurgulayan Karaca, şunları kaydetti: "O caminin özel bir fonksiyonu vardı. içindekilerin yaşantısı orayı anlamlı hale getirmiştir. İlk inşa edilen mescitlerden sonra yapılanlar da Peygamber Efendimizin gerçekleştirmek istediği dönüşüm ve değişime uygundu. Atalarımız, ecdadımız zamanında da aynı amaçla en güzel şekilde icra edildi. Camiler birer merkezdi. Önceleri şehirler camilerin etrafında kurulur, eğitim faaliyetleri de başlardı. Camilerin içinde okullar, kütüphaneler olurdu. Camilerin yanında aş evleri, kervansaraylar, hamamlar vardı. Bir medeniyet, bütün müesseseleriyle birlikte camilerin etrafında yeşerir ve büyürdü. Şehirde caminin etrafında çoğalırdı. Bu seneki Camiler ve Din Görevlileri Haftası temamız da olduğu gibi, 'Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde' şeklinde devam ederdi."
"Camiler yapılış amacına uygun olarak kullanılmalıdır"
/Resimler/Editor/images/20191005_2_38585216_48220640.jpg
         Allah'ın mescitlerini imar etmenin taş, tuğla ile inşa etmek olmadığını da aktaran Karaca, şöyle devam etti: "Camiler yapılış amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Camilerde namaz kılmak, insanların birbirleriyle hemhal olması gerçek amaçlardandır. İnsanlar camilere gidip din eğitimi almalı, irşad faaliyetleri ile dinlerini en iyi şekilde öğrenmelidir. Bunu yaparak mescitler imar edilmiş olur. Ayeti kerimede 'Bir kısım insanlar hayra çağırma, iyiliği emretme ve kötülükten de uzaklaştırma görevini üstlensin' buyruluyor. İşte bu çağrının doğal muhatabı din görevlileri, Kur'an kursu öğretmenleridir. Bu görev bizlerin omuzlarındadır. Bizler bu görevi üstlenmişken, layıkıyla yerine getirmeliyiz." 
          İl Müftüsü Mehmet Yaman ise Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında kent genelinde önemli etkinlikler düzenlediklerini, ziyaretler yaptıklarını, öğrenci ve şehit aileleriyle bir araya geldiklerini ifade ederek, din görevlileriyle birlikte fidan dikimi de yapacaklarını aktardı.
          Konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, ilçe müftüleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Kaynak : (AA)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı