"CHP İktidarında Esnaf ve Sanatkar Rahatlayacak"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, yaptığı basın açıklamasında, "CHP iktidarında esnaf ve sanatkarlarımız rahatlayacak.

Kırşehir Haberleri 7 Haziran 2018 20:12
"CHP İktidarında Esnaf ve Sanatkar Rahatlayacak"
-A +A

                 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi  ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, yaptığı basın açıklamasında, "CHP iktidarında esnaf ve sanatkarlarımız rahatlayacak. Günlerdir Keçiören; İncirli, Etlik, Aşağı Eğlence’de esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Esnafımıza bir dokunup bin ah işitiyoruz. Esnaf geçim derdinde, herkesi gelecek kaygısı sarmış. Ne olacak bizim halimiz? diyorlar" ifadesini kullandı.
Kırşehir'de uzun yıllar eğitimci olarak görev yapan ve Kırşehir Belediye Başkanlığı'na da aday olan Yıldırım Kaya yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Biz esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı sorunları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle CHP 2018 Seçim Programı’nda esnafımızı rahatlatacak çok önemli başlıklara yer verdik. Sıfır faizli kredi, sıfır stopaj, masrafların vergiden düşürülmesi, haksız rekabete son verilmesi, ruhsat kolaylığı, dükkan kredisi ve Esnaf Bakanlığı’nın kurulması bunlardan bazıları.
                  CHP iktidarında esnaf ve sanatkar rahatlayacak. Esnafın; kira, araç gideri gibi işyeri masraflarını vergiden düşürülmesini sağlayacağız. Suriyelilerin vergiden ve yasal yükümlülüklerden muaf tutularak haksız rekabet etmesini önleyeceğiz. Sosyal güvenlikte esnaf aleyhine olan farklılıkları ortadan kaldıracağız. Ruhsat işlemlerinin esnaf odaları tarafından yapılmasını sağlayacağız. Kredi Kefalet Kooperatiflerini güçlendirmek için kredi miktarlarını artıracağız. Esnafın düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle kira öder gibi dükkan sahibi olabilmesini sağlayacağız. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafın, yıllık ödedikleri vergi ve prim miktarı kadar, sıfır faizli kredi kullanabilmesine olanak tanıyacağız."
"SİME-SEN YOK SAYILIYOR"
                   Kırşehirli olan Yıldırım Kaya, yaptığı açıklamada, SİME-SEN/Sivil Memurlar Sendikası'nın durumları hakkında da bilgiler verdi.
                    Kaya, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "2011 yılında askeri işyerlerinde çalışan sivil memurların kurduğu bir sendika. Sendika kurma haklarının engellenmek istenmesine karşı, verdikleri hukuki mücadeleyi Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kazandılar.
                    Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışan 40 bini aşkın sivil memuru kapsıyor. Yaklaşık olarak 12 bin üyesi var. SİME-SEN üyelerinin en büyük sorunu adeta yok sayılmaları. Yıllarca sendika hakları için yürüttükleri mücadeleyi, şimdi de maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için yürütüyorlar. Askeri personelin aldığı ücret zammı ve iyileştirmelerden faydalanamıyorlar. Asker ve polislerle ayni işyerlerinde çalışmalarına, neredeyse aynı işi yapmalarına rağmen büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Ücretler arasında adeta bir uçurum var. Türkiye şartlarında askeri personelin aldığı maaşların da yetersiz olduğunu biliyoruz. Sivil memurlar ise askeri personelin aldığı maaşının yarısını dahi alamıyor. Sivil memurların maaş ve sosyal haklarının makul bir seviyeye çekilerek, mağduriyetlerinin bir nebze giderilmesi gerekiyor. 
Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olmalarına rağmen çoğu haktan yaralanamıyor,  büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyor.  Ücret artışı ve özlük haklarından faydalanamıyor. Fazla çalışma ücreti alamıyor. Kritik bölgelerde görev yapan sivil memurlara terör tazminatı ödenmiyor. İşyerine ulaşım bedeli verilmiyor. Çalıştıkları kurumların sosyal tesislerinden yararlanamıyor. Unvan değişikliği sınavı yapılmıyor. Anayasamızda yasaklanmasına rağmen, askeri işyerlerinde çalışan kamu çalışanlarına adeta “angarya” uygulanıyor.   
                    CHP iktidarında hiçbir çalışan ayrımcılığa maruz kalmayacak. Gerekli yasal düzenlemeler yapılıp, tüm ayrımcılıklar düzeltilene kadar SİME-SEN’in yanında olacağız. Haklı mücadelelerine her zeminde destek vereceğiz."  
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı