"Çocuklar, Oyunlarla Yaşama Hazırlanır"

Eski Milli Takımlar Antrenörü Sinan Demir, devir bilgisayar devri, çocuklar da bilgisayar başından kalkmıyor ve bilgisayar oyunlarını tercih ediyorlar.

İlçeler 7 Ekim 2018 14:00
"Çocuklar, Oyunlarla Yaşama Hazırlanır"
-A +A

                 Eski Milli Takımlar Antrenörü Sinan Demir, devir bilgisayar devri,  çocuklar da bilgisayar başından kalkmıyor ve bilgisayar oyunlarını tercih ediyorlar. Arkadaşlarla birlikte oynanan, fiziki ve sosyal gelişime katkı sağlayan geleneksel oyunlar neredeyse unutulduğunun altını çizdi. 
                Eski Milli Takımlar Antrenörü Sinan Demir, bilgisayar oyunlarının zararı ve geleneksel oyunların faydaları ile ilgili olarak ailelere uyarılarda bulundu.
  Demir konuya ilişkin yaptığı açıklamada, " Geleneksel oyunlarla birlikte yapıcı ve üretici zeka gelişir. Örneğin, çamurdan ya da şeker pancarından evler, arabalar yapar, bulduğunuz taşlarla beş taş oyunu kurar, kimsenin yüzüne bakmadığı değnekler ile çelik çomak oynarsınız.
  Rakibinize oyun kaptırmamak için oyun arkadaşlarınız ile uyum içerisinde hareket etmek zorundasınız. Bedensel gelişiminiz için hareket etmeli ve spor yapmalısınız. Sağlıklı bir beden için aktivitesi bol olan oyunlar oynanmalıdır. Koşmak, atlamak, zıplamak, sıçramak kasları ve kemikleri güçlendirir. 
Oyun, yaşama hazırlanma yöntemidir. Çocuklar, oyunlar içerisinde pratik edilen kurallar ile yaşama hazırlanır. Yenmek, yenilmek, mücadele etmek de yine oyunların ve yaşamın ruhunda olan kavramlardır. Yaşam sıra ve başkalarının haklarına saygılı olma üzerine kuruludur. Otobüs durağında beklerken sıranın en arkasından gelip otobüse binmeye çalışmanız birileri tarafından tepkiyle karşılanır. Bu aynı zamanda o kişilerin hakkına tecavüz sayılır. Geleneksel oyunlar içerisinde mesela mendil kapmaca oynarken sıranızı beklersiniz. Sabırla sıranızı beklediğinizde amacınıza ulaştığınızı öğrenmiş olursunuz.
                 Oyun çocuklar arasındaki iletişimi sağlayan en temel araçlardan biridir. Elinizdeki futbol topu ya da ip ile dünyanın herhangi bir ülkesinde dilini bilmediğiniz yabancı bir çocuk ile oyun oynayabilirsiniz. Bir çocuğun oyun dilini kullanarak diğer bir çocukla iletişim ve ilişki kurma hızı yetişkinlerden kat kat daha fazladır. Bu nedenledir ki, çocukluk çağları sona ermeden çocuklar oynayabildikleri kadar oyun oynamalıdır" dedi. 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı