"Cumhuriyet Değerlerinden Asla Vazgeçmeyeceğiz!"

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 99. Yılı dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Kırşehir Haberleri 24 Aralık 2018 09:12
"Cumhuriyet Değerlerinden Asla Vazgeçmeyeceğiz!"
-A +A

          Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 99. Yılı dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.
         Mustafa Yılmaz, “1.Dünya Savaşı sonrasında yapılan anlaşmalar neticesinde Anadolu toprakları, emperyalist devletlerin emelleri doğrultusunda pay edilmiş, İstanbul Hükümeti’nin bu duruma sessiz kalmasıyla birlikte düşman kuvvetleri Anadolu’yu işgal etmişlerdir.
       Çaresizliğe karşı bir umut güneşi gibi doğan Ulu Önder Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmasıyla ve ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde alınan kararlar doğrultusunda, Anadolu Halkı işgallere karşı onurlu direnişini başlatmıştır. Daha sonra Cumhuriyetimiz’in başkenti olacak olan Ankara, ulusal direnişimizin karargahı olarak seçilmiştir.
        Anadolu halkının birlik ve beraberlik ruhunu perçinleştirmek ve direniş ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramışlardır. O gün Kılıçlı Köprüsü mevkiinde geneli gençlerden oluşan kararlı ve inançlı Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye Üyelerini adeta bağırlarına basmış, Kurtuluş ve Kuruluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir. 
        O zor günlerde, büyük bir kararlılık göstererek Anadolu Halkı’na önderlik ederek bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 99 yıldır yaşıyor,  O’nun çizdiği o aydınlık yoldan ve bizim için ekmek, su kadar önemi olan Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyeceğimizi, o gün Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlığıyla bir kez daha bildiriyoruz” dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı