"Demokrasi İçin Geliyoruz!"

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, "24 Haziran'da demokrasi için geliyoruz" dedi.

Kırşehir Haberleri 17 Haziran 2018 19:13
"Demokrasi İçin Geliyoruz!"
-A +A

         CHP Parti Meclisi Üyesi  ve Ankara 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, "24 Haziran'da demokrasi için geliyoruz" dedi.
         Ankara Milletvekili Adayı Kaya, “16 yıllık AKP iktidarı, Türkiye’yi bir yol ayrımına getirdi. 24 Haziran seçimlerine giderken, halka demokrasi mi, diktatörlük mü, diye soruyoruz” şeklinde konuştu.
         Ankara Güdül’de halkla buluşan Yıldırım Kaya, “CHP iktidarında, demokrasi adına ilk yapacağımız iş OHAL’i kaldırmak olacak. Çıkartılan KHK’ları Anayasal denetime açıp, tüm mağduriyetleri ivedilikle gidereceğiz. OHAL mağdurları da bizim sesimize ses versin, 24 Haziran’da tamam desin. Ders kitaplarında okutulacak bir seçim sürecinden geçiyoruz. Milletvekilleri cezaevinde, Cumhurbaşkanı adayı cezaevinde. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu da iktidarın talimatıyla Maltepe Cezaevinde tutuluyor. Bu uygulamalar diktatörlüğün nefesini yüzümüze çarpıyor. Hukuka, vicdana, ahlaka uymayan bir gaddarlık.    
         Türkiye tarihinde hangi parti iktidarda olursa olsun, hedefleri hep demokrasi oldu. Demokrasi yolunda yeterli çabanın gösterilmediğini, kararlı bir mücadelenin verilmediğini, altyapının hazırlanmadığını, demokrasiyle alakası olmayan uygulamaların yapıldığını, darbe dönemlerinde geriye gidişin olduğunu biliyoruz. Bütün bunlara rağmen, hiçbir parti tek adamlığı, diktatörlüğü hedeflemedi."
HALKA DEMOKRASİ Mİ DİKTATÖRLÜK MÜ DİYE SORUYORUZ
         "16 yıllık AKP iktidarı, Türkiye’yi bir yol ayrımına getirdi. 24 Haziran seçimlerine giderken, halka demokrasi mi, diktatörlük mü, diye soruyoruz. Türkiye için ne büyük kayıp!
         Biz her gün sokaklardayız… Halkımız demokrasi diyor!"
İLK ÖNCE OHAL KALKACAK
         "CHP iktidarında, AKP’nin insan onuruna yakışmayan tüm uygulamalarına son vereceğiz.
         Demokrasi adına ilk yapacağımız iş OHAL’i kaldırmak olacak. Çıkartılan KHK’ları Anayasal denetime açıp, tüm mağduriyetleri ivedilikle gidereceğiz.
         CHP iktidarında yargı bağımsız olacak. Milletvekillerinin tutuksuz yargılanmasını ilke haline getireceğiz. Masumiyet karinesi güvence altına alınacak, uzun gözaltı süreleri ve keyfi tutuklamalar olmayacak.
         Darbe kalıntısı tüm yasalar kaldırılacak. Demokratik bir Anayasanın, toplumsal mutabakatla hazırlanması için öncülük edeceğiz, destek vereceğiz.
         Kuvvetler ayrılığından asla taviz vermeyeceğiz. TBMM’de herkesin temsil dilmesi için 10 seçim barajı kaldıracağız" dedi.
KADINLAR İÇİN GELİYORUZ
         Kırşehir Dulkadirli Karşıyakalılar Derneği'nde kadınlarla buluşan CHP Ankara 2. Bölge Milletvekili adayı Yıldırım Kaya, “Kadınlarımızın vicdanına sesleniyorum, kadınla erkeği eşit konuma getirmenin fıtrata aykırı olduğunu söyleyenlere oyunuzu vermeyin. İşsizliğin nedenini kadınların çalışma hayatına katılmasına bağlayan zihniyete oyunuzu vermeyin.  İş isteyen kadınlarımıza   “Evdeki işler yetmiyor mu?" diyenlere oyunuzu vermeyin. Oyunuzu, kadınların hayatın her alanında eşit yurttaşlar olması için mücadele edenlere,  özgürlüğünüzü, eğitim ve çalışma hakkınızı savunanlara verin. Oyunuzu; size seçme ve seçilme hakkını verenlerin, açtığı aydınlık yoldan yürüyenlere verin” dedi
         Yıldırım Kaya, “CHP iktidarında kadınlarımızın sorunlarını çözmeye söz verdik. 24 Haziran 2018 CHP Seçim Bildirgesi’nde de hayatımızın yarısı kadınlarımıza desteğimizi açıkladık”  diyerek, CHP 2018 Seçim Bildirgesinde kadınlara ilişkin vaatlerini açıkladı.
KADINLARIN CİDDİ SORUNLARI VAR!
         16 Nisan 2017 Referandumu “Sandık Çıkışı Anketi”ne göre kadınlarımızın  yüzde 51’i “Hayır” diyerek; demokrasi, eşitlik ve özgürlükten yana oylarını kullandıklarını ilan ettiler.
         Türkiye’de kadınlarımızın büyük ve ciddi sorunları var. Kadınlar çalışma hayatında yok, her 10 kadından sadece 3’ü çalışıyor. Bu oran OECD ve AB üyesi ülkelerin ortalamasının çok altındadır.  Eğitim hakları ellerinden alınan kadınlarımız hayatın her alanında geride kalıyor. Kız çocuklarımızın okuması, kadınlarımızın iş sahibi olması hükümetlerin özel plan ve projeleriyle mümkün olabilir. Ancak bu zamana kadar kadınlarımıza yönelik özel bir çalıma yapılmamış.
SİYASETTE KADININ ADI YOK
         Siyasette de kadının adı yok! Kadının asli görevi “ev kadınlığı” olarak görülüyor. Ailenin bütün sorumluluğu kadınlarımızın omuzlarına yükleniyor.  Kadınların, çalışmasına, siyasete vakit ayırmasına fırsat verilmiyor.
         Nüfusun yarısı kadın olmasına rağmen, 1 Kasım 2015 seçimlerinde TBMM’e  82 kadın milletvekili girebildi. Kadınların meclisteki temsil oranı %14,9'da kaldı.
         24 Haziran milletvekili listelerini açıklayan partiler, kadınları yine görmezden geldi.  AKP 126, CHP 137, HDP 226, MHP 69, İYİ Parti 150,  SP ise 79 kadını milletvekili adayı gösterdi. Kadın adayların büyük bir çoğunluğu ise seçilemeyecekleri yerlerden aday gösterildi.
         CHP iktidarında kadınlarımızın sorunlarını çözmeye söz verdik. 24 Haziran 2018 CHP Seçim Bildirgesi’nde de hayatımızın yarısı kadınlarımıza desteğimizi açıkladık:  Her mahalleye ücretsiz kreş açacağız. İşyerlerinde emzirme odası ve kreş açma yükümlülüğünü sadece kadın çalışanların değil, tüm çalışanların sayısına göre belirleyeceğiz. Doğum yapan sigortasız kadınlara 1 yıl doğum borçlanması hakkı tanıyacağız. Şiddete uğrayan kadınların gizliliği güvence altına alınacak, mağdurların güvenli bir ortama kavuşması sağlanacak. Kadın cinayeti ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda cezaları ağırlaştıracağız. Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerini kaldıracağız. Kadın sığınma evlerini, kadın danışma merkezlerini, cinsel şiddet kriz merkezlerini ülke çapında yaygınlaştıracağız. Kadın Bakanlığı kuracağız. Kadınlara ekonomik, sosyal, kültürel hayatta fırsat eşitliği sağlayacağız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü resmi tatil ilan edeceğiz. Kadınların bedenlerine dair tüm kararları özgürce almaları önündeki engelleri kaldıracağız. Kadın esnaf için gelir vergisinde indirim yapacağız. Kamu alımlarında kadın girişimcilere yüzde 30’a kadar maliyet avantajı sağlayacağız. Kadın Kooperatiflerini destekleyecek, kuruluş maliyetlerini bütçeden karşılayacağız. Bireysel Emeklilik Sigortasında devletin katkısını kadınlar için %33’e çıkartacağız. Her yeni kadın istihdamında SGK priminin çalışan payının %25’ini ödeyeceğiz. %20’den fazla kadın çalışanı olan işletmelere, her %5‘lik ilave kadın istihdamı için Kurumlar Vergisi’nden 1 puan istisna sağlayacağız. Kamuda yönetim kademelerinde %33 kadın kotası uygulayacağız. Yetim aylığı alan kadınların çalışması halinde aylıklarını kesmeyeceğiz. Eşit işe eşit ücret uygulamasını hayata geçireceğiz. Kadınların sendikal hayata katılımını sağlamak için 6 ay süreyle sendika aidatını bütçeden karşılayacağız. Emzirme iznini günde 2 saate çıkartacağız. Evde bakım işlerini kadınların görevi olmaktan çıkartacağız. Bu işleri üstlenmek zorunda kalan kadınları sosyal güvenlik kapsamına alacağız. Gündüz bakım ve evde bakım hizmetlerinin niteliklerini artıracak, bu hizmetleri, ücretsiz hale getireceğiz. Ebeveyn iznini kamuda 6 aya çıkartacağız.
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMAYANLARA OY VERMEYİN
         Kadınlarımızın vicdanına sesleniyorum, kadınla erkeği eşit konuma getirmenin fıtrata aykırı olduğunu söyleyenlere oyunuzu vermeyin. İşsizliğin nedenini kadınların çalışma hayatına katılmasına bağlayan zihniyete oyunuzu vermeyin.  İş isteyen kadınlarımıza   “Evdeki işler yetmiyor mu?" diyenlere oyunuzu vermeyin.
         Sevgili kadınlar;  oyunuzu, kadınların hayatın her alanında eşit yurttaşlar olması için mücadele edenlere,  özgürlüğünüzü, eğitim ve çalışma hakkınızı savunanlara verin
         Oyunuzu; size seçme ve seçilme hakkını verenlerin, açtığı aydınlık yoldan yürüyenlere verin!"


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı