"Eğitimlerle Buzağı Ölümlerinin Önüne Geçilecek!"

Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin:'den önemli açıklama

Kırşehir Haberleri 6 Nisan 2018 19:15
"Eğitimlerle Buzağı Ölümlerinin Önüne Geçilecek!"
-A +A

        Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin; Kırşehir'de gerçekleştirilen çalışmalar ve projeler ile eğitimlere ilişkin bilgiler verdi.
         Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin, açıklamasında, genç çiftçi desteklemeleri başta olmak üzere üreticilerin desteklenmesi noktasında bakanlık tarafından birçok projenin hayata geçirildiğini ifade ederek, buzağı ölümlerinin önlenmesi konusunda da Kırşehir merkez ve ilçelerinde eğitimlerin devam edeceğini ve yetiştiricilerin bilinçlendirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Şahin, 2018 yılının Bakanlığımız tarafından Buzağı Ölümlerini Önleme ve Hastalıklarla Mücadele Yılı olarak belirlendiğini, buzağı ölümlerinin ülkemiz için önemli bir sorun ve kayıp olduğunu, buzağı ölüm oranlarının değişik kaynaklarda yüzde 10 civarında olduğunu belirterek buzağı ölümlerinin önlenmesi için önce buzağı ölümlerinin asıl nedenlerinin ve tam sayısının belirlenmesi gerektiğini, bunun için de aşılama faaliyetleri ile birlikte yapılacak bir anket çalışması ile bunun tespitinin yapılabileceğini vurguladı.
         Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bakanlığımızca, ilimizin de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesi'ndeki 9 ilde nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve baklagil üretiminin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında,  Kırşehir'de arazileri nadas olan çiftçilerimizden tespit edilen 52 üreticimize Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği ile sertifikalı nohut tohumları teslim edildi. Bu proje, kapsamında üreticilerimizle üç yıllık bir sözleşme yaparak münavebeli ekim modeli uygulanacak ve üç yıl boyunca teknik personel arkadaşlarımız gerek ekim gerek gübreleme gerekse hastalık ve zararlılar konusunda bu ekimlerin hasata kadar kontrolünü sağlayacaktır. Münavebe sisteminde bu yıl için Bakliyat tohumluğuna yüzde 50, ikinci yıl ekecekleri hububat tohumunda yüzde 100 ve üçüncü yıl tekrar baklagil tohumluklarına yüzde 50 oranında sertifikalı tohum hibe edeceğiz. Bu proje ile ülke genelinde yaklaşık binlerce ton nohut üretimi hedeflenmektedir."
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı