"Ekmeği çöpe atacak kadar zengin bir şehir değiliz"

Kırşehir'de özellikle marketlerde kepekli, tam bağday, baton, çavdar, karışık tahıllı, tuzsuz ekmek, zeytin yağlı, üzümlü, meyveli derken onlarca çeşit ekmek üretimi gerçekleştiriliyor.

Kırşehir Haberleri 30 Mayıs 2019 19:15
"Ekmeği çöpe atacak kadar zengin bir şehir değiliz"
-A +A

         Kırşehir'de özellikle marketlerde kepekli, tam bağday, baton, çavdar, karışık tahıllı, tuzsuz ekmek, zeytin yağlı, üzümlü, meyveli derken onlarca çeşit ekmek üretimi gerçekleştiriliyor. Fırından sıcacık çıkan ekmekler market içinde ve fırın önlerinde muhteşem kokular yayarken etrafa vatandaşlar da kendini durduramıyor ve ihtiyaçtan daha fazla ekmeği koltuğunun altında evine götürüyor. Kırşehir'de Ramazan ayı ile birlikte artan ekmek israfı maalesef durdurulamıyor.
         Kırşehir'de pilav ve makarnayı bile ekmekle yiyenler var. Ekmek israfı da önlenemiyor. Kırşehir'de özellikle büyük marketlerin ve alışveriş merkezlerinin günün her saatinde ürettikleri ekmeği sıcak sıcak tüketmek isteyen vatandaşlar ekmek israfını da artırdı.
                  Konu ile ilgili olarak bilgiler aktaran Kırşehirliler günün 24 saati açık olan ve 3 saatte bir taze ekmek çıkarılan fırında belirli sayıda ekmek çıkartabildiklerini ifade etti. “Ekmek, Türk toplumunda bir kültürdür. Kendine sürekli sofraların en başında yer bulur. Gelenek olarak ekmeğe çok saygı duyulur. Böylesine değer verilen bir besin kaynağının kaçınılması mümkün değil. Çok farklı çeşitte ekmekler çıkartılıyor. Her vatandaş aynı ekmeği tüketmiyor. Doğal ekmek isteyenler daha çok buğday ve çavdar ekmeğini tercih ederken, zayıflamak isteyenler daha çok kepekli ekmek tüketiyor. Taş fırın ekmeğine de ilgi bir hayli fazla. Neredeyse ekmeksiz hiçbir yemek yenilmiyor. Herkes kendi yaşantısına, yaşamına ve isteğine göre ekmek tercih ediyor. Ekmek tüketimi arttıkça israflar da artmaya başladı. Ramazan Ayı'nda da bu durum kat be kat arttı. Çünkü vatandaşlarımız bayat ekmek yerine taze ekmek yemek istiyor. Durum böyle olunca ve gereğinden fazla ekmek alınınca israflar kaçınılmaz oluyor. İsraf edilen gıdanın 4’te 1’i ile dünyada açlık çeken 800 milyon kişiyi doyurmak mümkün. Hızla artan nüfus ve kaynakların azalması, kısa zamanda gıda ve su konusunda önemli sorunlar yaşanacağını işaret ediyor. Halen bu sorunla yıllardır baş etmeye çalışan ülkeler var. Gıdada israfı mutlaka önlemeliyiz. Kampanyalar ve kamu spotları bu konuda farkındalık oluşturacak kadar yeterli kalmıyor. Her yıl binlerce ton meyve sebze ve ekmeği çöpe atacak kadar zengin bir şehir değiliz” diye konuştu.
         Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun verileri sanılanın aksine Ramazan ayında daha büyük bir israfın yapıldığını ortaya çıkardı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun verileri sanılanın aksine Ramazan ayında daha büyük bir israfın yapıldığını ortaya çıkardı. Buna göre günde 3 milyondan fazla ekmek ve pide çöpe gidiyor. Ramazan ayında ekmek ve pidenin sıcak tüketilmek istenilmesi ve açlığın etkisinin hissedildiği iftara yakın saatlerde yapılan alışverişlerde ihtiyaçtan fazla alınması günde 3 milyondan fazla ekmek ve pidenin çöpe gitmesine neden oluyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye’de, 250 gram standart ekmek üzerinden hesaplama yapıldığında günde 90,9 milyon ekmek üretiminin gerçekleştiğini belirterek, "Tüketime baktığımızda ise günde 86 milyon ekmek tüketiliyor. Görüleceği üzere, ekmek israfı 4,9 milyon adettir." diye konuştu.
         Kısacası sadece Kırşehir'de değil Ramazan ayı içerisinde ülkenin neredeyse tamamında bu israfın söz konusu olduğu gözlerden kaçmıyor. "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" öncesinde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığını söyleyen Balcı, bu kampanya kapsamında, her gün yaklaşık 1 milyon 100 bin, yılda 400 milyondan fazla ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığını aktardı. Balcı, ramazan ayında günde 55-60 milyon arası ekmek üretildiğine işaret ederek, bu üretilen ekmeklerin de 3-3,3 milyonunun çöpe gittiğini, üretim ve tüketimin diğer günlere göre azalıyormuş gibi gözükse de oran olarak israfta artışın görüldüğünü dile getirdi.
         Ramazan ayında israfın artmasında, açken alışveriş yapılmasının etkisine ilişkin soru üzerine Kırşehirli Ev Hanımı Türkan öz ise, Ramazan ayında özelikle pidenin, sıcak tüketilmek istenilmesinden dolayı iftara yakın bir saatte alınmasının tercih edildiğini belirterek, "Bu nedenle kişi normalde ihtiyacından fazlasını alarak israfa yol açabiliyor. Fazla alınan ekmek-pidenin muhafazasını doğru bir şekilde yapılmamasından dolayı da israfın önüne geçilemiyor." şeklinde konuştu.
         Türkan Öz, bir ev hanımı olarak kendisini bu konuda daha titiz davrandığını ve israf etmeden bayat ekmekleri de değerlendirmeye çalıştığını kaydederek önemli tavsiyelerde bulundu: "Eğer aldığınız ekmeği o gün tüketmeyecekseniz, ambalajlı ekmek tercih etmelisiniz. Eğer ambalajsız almışsanız saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Dondurucuda çok daha uzun süre kalabilen ekmek, kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır. Donmuş ekmeklerin lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde tüketilecek ekmeğin taze kalabilmesi içinse kapaklı bir ekmek kutusunda, gıda dolabında poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanması gerekir. Ekmeğin muhafaza edildiği ortam temiz tutulmalıdır. Sıcak ekmek, soğutulduktan sonra poşete konularak saklanmalıdır. Aksi halde nem nedeniyle küflenebilir. Sıcak havalarda küflenmeyi önlemek için ekmeğin buzdolabında saklanması tercih edilebilir. Ekmeğin muhafaza edildiği poşette buharlaşmadan kaynaklanan su taneciklerinin görülmesi halinde poşet derhal değiştirilmeli ya da ekmek temiz bir kağıt havluya sarılarak saklanmalıdır."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı