"Emeklilerimiz Açlık Sınırı Altında Yaşam Mücadelesi Veriyor!"

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret eden Kırşehirli CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, “Bizim emeklilerimiz yoksul! Bizim emeklilerimizin yüzde 70’i açlık sınırı altında bir maaşla yaşıyor.

Kırşehir Haberleri 20 Haziran 2018 19:13
"Emeklilerimiz Açlık Sınırı Altında Yaşam Mücadelesi Veriyor!"
-A +A

         Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret eden Kırşehirli CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, “Bizim emeklilerimiz yoksul! Bizim emeklilerimizin yüzde 70’i açlık sınırı altında bir maaşla yaşıyor. Tatile çıkamıyor, ay sonunu getiremiyor, torununa harçlık dahi veremiyor” dedi.
         Yıldırım Kaya, “Emeklilerimiz açlık sınırı altında maaş almak istemiyor, İntibak Yasası’nın çıkmasını istiyor, ikramiye hakkını istiyor, sağlıkta katkı payının kaldırılmasını istiyor. Biz emeklilerimizin ve emekli derneklerimiz feryadını duyduk. CHP iktidarında emeklilerimizin tüm sorunlarını çözeceğiz. Emeklilerimizin tüm taleplerine 2018 CHP Seçim Bildirgesi’nde yer verdik” diye konuştu.
         Kırşehir'in tanınan ve sevilen ismi Kaya, Ankara'da seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Kırşehir'de de ziyaret ve incelemeler yapan ve Ankara'ya Kırşehir Evi sözü veren yıldırım Kaya son olarak Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret etti. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada Kaya şu ifadeleri kullandı: " Bizim emeklilerimiz yoksul! Bizim emeklilerimizin yüzde 70’i açlık sınırı altında bir maaşla yaşıyor. Tatile çıkamıyor, ay sonunu getiremiyor, torununa harçlık dahi veremiyor. TÜRK-İŞ araştırmasının 2018 Mayıs ayı sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması tutarı,“açlık sınırı”1.686 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim…vd.harcamaların aylık toplam tutarı, “yoksulluk sınırı”5.492 TL. Emeklilerimiz, hiç kimseye muhtaç olmadan onuruyla yaşamak istiyor. Açlık sınırı altında maaş almak istemiyor, İntibak Yasası’nın çıkmasını istiyor, ikramiye hakkını istiyor, sağlıkta katkı payının kaldırılmasını istiyor. Biz emeklilerimizin ve emekli derneklerimiz feryadını duyduk. CHP iktidarında emeklilerimizin tüm sorunlarını çözeceğiz. Emeklilerimizin tüm taleplerine 2018 CHP Seçim Bildirgesi’nde yer verdik: 1 Ocak 2019’dan itibaren en düşük emekli maaşını 1.500 TL’ye çıkartacağız. Ramazan ve Kurban Bayramı’nda emeklilere birer “maaş” ikramiye vereceğiz. Emeklilere milli gelir artışından refah payı vereceğiz. Geçmişteki refah payı kayıplarını tazmin edeceğiz. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini gidereceğiz. Emekliler için muayene, ilaç katılım paylarını ve fark ücretlerini kaldıracağız.  Emekli banka promosyonlarını kamu çalışanları ile aynı orana yükselteceğiz. Adil bir İntibak Yasası çıkartacağız. Yasal düzenlemelerle kaybedilmiş emeklilik haklarını yeniden tanıyacağız. Sosyal tesis olanakları bulunmayan meslek grupları için emeklileri de gözetecek şekilde yeni tesisler yapacağız. Turizm Bakanlığı ve TURSAB iş birliğiyle, emeklilerin makul ücretlerle gezi ve tatil yapabilmesini sağlayacağız. 65 yaş üzerindeki yurttaşlarımızın kültür, sanat ve spor etkinliklerinden ücretsiz yararlanmalarını sağlayacağız. SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kadınların çalışmaları halinde aylıklarının kesilmesi uygulamasına son vereceğiz."
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı