“Engelli vatandaşlarımız toplumun aynasıdır”

Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Kırşehir Haberleri 13 Mayıs 2019 12:37
“Engelli vatandaşlarımız toplumun aynasıdır”
-A +A

Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Başkan Yılmaz, “Engelli bireylerin yaşadıkları toplumla bütünleşmelerinin, insan haklarından ve her türlü kamu hizmetlerinden tam ve eşit ölçüde yararlanmalarının sağlanmasına yönelik çalışmaların değerlendirildiği, tartışmaların ve yayım faaliyetlerinin yapıldığı bir gündür. Toplumlardaki en dezavantajlı kesimlerden birini oluşturan engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması, onlar için gerekli olan toplumsal dayanışmanın ve desteğin oluşturulması, bu kesimdeki bireylerin her türlü kamu hizmetinden hiçbir engel olmadan yararlanmalarının sağlanması tüm kamu birimlerinin en önde gelen görevidir.
             Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden birisi, engellilere yönelik sunulan hizmetler ile engellilerin toplumsal hayata daha fazla katılımını sağlama konusundaki başarısıdır. Engelli vatandaşlarımız toplumun aynasıdır. Bireylerin tek başına sağlamakta yetersiz kaldığı ihtiyaçlarını karşılamak, gereken dayanışmayı sağlamak, engellilerin her alanda hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirleri almak  ve toplumsal hayata etkin katılımlarını sağlamak devletin ve yerel yönetimlerin en temel görevleri arasındadır.
Toplumdaki her birey hayat süreci içerisinde engelli olabilir. Önemli olan engelli vatandaşlarımızla ilgili önce zihinlerimizdeki engelleri ortadan kaldırarak toplumsal yaşamdan dışlamadan, onların her alanda karşılaştığı zorluk ve engelleri ortadan kaldırmaktır.
            Belediyemizin  tüm birimleri ile birlikte, engellilerin toplumla bütünleşmelerini, insan haklarından ve her türlü kamu hizmetlerinden tam ve eşit ölçüde yararlanmalarını sağlamaya yönelik çalışmalara büyük önem ve öncelik vermekte, büyük titizlik göstermektedir.
         Hedefimiz, engelli bireylerin hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda yararlanmasının sağlanması, kendilerine ve ailelerine yönelik hizmetlerin niteliğinin ve ulaşılabilirliğini arttırılması,  kendi kendilerine yaşamlarını sürdürebilecekleri, üretken bireyler olmalarını sağlayacak imkanların oluşturulmasıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Haftasını kutlar; aileleriyle birlikte, sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yaşam dilerim” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN YILMAZ’DAN ANNELER GÜNÜ ZİYARETİ
         Öte yandan Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz Mucur şehitlerinin kıymetli annelerini Mucur Kaymakamı Kaya Çelik birlikte Anneler günü ziyaretlerinde bulundu.
Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, “Emsalsiz bir sevgi, şefkat ve sabırla bizleri büyüten, varlıklarıyla bizlere güç veren, iyi ve kötü günde daima yanımızda bulunan, sevindiğimizde sevinen, üzüldüğümüzde bizden çok üzülen, nefes aldığı her an daima mutluluğumuzu isteyen, yaşam kaynağımız ve en güvenli sığınağımız kıymetli annelerimize hayatımızın her anında yanlarında olduğumuzu hissettirmek hepimizin en önemli vazifesidir. Mehmetçiklerimizin kıymetli annelerinin fedakarlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitleri ve kahraman gazileri büyük fedakarlıklarla yetiştiren, çocukları büyük emeklerle geleceğe hazırlayan ve kendilerine daima destek olan annelere sevdikleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ömür dilerim, ebediyete intikal eden bütün anneleri de saygı ve rahmetle andık” dedi. Öte yandan Mucur Belediyesi bu Ramazan ayında vatandaşlara hizmet verecek olan iftar çadırının kurulumunu tamamladı. Ramazanın gönülleri birleştiren bir ay olduğunu belirten Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz “Ramazan ayında bir kişi iftar yapamazsa, aç kalırsa biz bunun acısını yüreğimizin en derin yerinde hissederiz. Bu vesileyle kimse aç kalmasın, herkes iftarını yapabilsin diye belediyemiz Ramazan çadırı kurdu. Bu yıl Belediye karşısı otoparkta hizmet verecek olan çadırın kurulumunu gerçekleştirip hazır hale getirdik. Göreve henüz yeni gelmemize rağmen Ramazan ayında iftar çadırı kurarak yüzlerce kişiye iftar yemeği sunacağız ve bu organizasyonu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz” dedi.  İftar çadırında her kesimden vatandaşın olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, Hoşgörü ayı Ramazanın daha birlik ve beraberlik içerisinde geçmesine katkı sunduğunu ve paylaşımı artırdığını kaydetti. Ramazan ayının önemine dikkat çekten Başkan Atılgan Yılmaz, “Cenab-ı Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin. Yaptığınız ibadetleri kabul ve makbul etsin. Bizim özellikle sosyal belediyecilik anlamında belediyelerimizin yapmış olduğu hizmetler içerisinde ekstra diyebileceğimiz hizmetler arasında bulunuyor. Önemli bir hizmettir bu. Yolda kalanlar, iftara yetişemeyenler, yaşlı, kimsesiz, fakir, fukaralar için bu iftar çadırları önemlidir” ifadelerini kullandı.
          İlk iftarı ramazan çadırında İlçe Kaymakamı Kaya Çelik , İlçe Müftüsü, Hakim ve Savcılarla birlikte açan Başkan Atılgan Yılmaz vatandaşların Ramazan ayını tebrik etti.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Eyl%C3%BCl%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı