"Esefle Kınıyorum"

Doç. Dr. Onur Köksal, Ahilik Haftası Kutlamalarına Yönelik basın açıklamasında bulundu.

İlçeler 1 Aralık 2019 21:13
"Esefle Kınıyorum"
-A +A

               Doç. Dr. Onur Köksal, Ahilik Haftası Kutlamalarına Yönelik basın açıklamasında bulundu. Doç. Dr. Onur Köksal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.  "Konya’da 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi üzerinden Kırşehir ve Konya illerini karşı karşıya getirmeye, yanlış bilgilerle kışkırtmaya yönelik girişimleri takip ediyor, kasıtlı bulduğum bu çabaları esefle kınıyorum.
               Kamuoyunda özellikle sosyal medya aracılığı ile oluşturulmaya çalışılan “Ahilik Konya’ya verildi” algısı ve konunun siyasete dayandırılması ahlak ve edep dışı bir çabanın ürünüdür. 
               Ahi Evran- Veli Hazretleri tıpkı Yunus Emre, Mevlana gibi Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden biri olup Kırşehir’e yerleşmiş, Kırşehir’de yaşamış, Ahilik Teşkilatını kurmuş ve bu topraklarda vefat etmiştir. Ahilik, özellikle esnaf ve sanatkarlar için bir ahlak, edep müessesesi olarak yüzyıllarca Anadolu’da yaşamıştır. Selçuklu Devletinde ve Osmanlı İmparatorlığunda özellikle şehir hayatında birliğin, dirliğin, düzenin teminatı olmuştur. Bugün de Türk milletinin, esnaf ve sanatkarının ahlaki ve manevi rehberidir.
             Ahiliğin Merkezi Ahi Evran- ı Veli’nin yaşadığı, bugün kabrinin, türbesinin ve Ahi Evran Veli Külliyesi’nin bulunduğu Kırşehir’dir. 
           Ahilik Haftası her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 vilayette kutlanır. Kırşehir’de bütün illerden temsilcilerin katıldığı ve Ticaret Bakanlığı’nın bizzat yer aldığı, organizasyonunu yaptığı kutlamalar yapılır. 
             Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay. Ticaret Bakanlığı’nın ahilik ile ilgili Kırşehir’de yürüttüğü pek çok faaliyeti görürsünüz. 13 Ağustos 2008 tarihli Resmi Gazete’yi okursanız, Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğin 4. Maddesinin “Kırşehir Ahilik Haftası kutlamalarının merkezidir.” ifadesini bulursunuz,  Kırşehir Valisi, Belediye Başkanı, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü’nün Ahilik Kutlamaları Yürütme Kurulu’nun daimi üyesi olduğunu görürsünüz.
            Türkiye’nin başka bir ilinde içinde “Ahilik” geçen bir faaliyetin yapılması Ahiliğin merkezinin Kırşehir’den alınıp oraya verileceği anlamına gelmez. Ahilik esnaf ve sanatkarlarla birlikte anılan bir değerler bütünüdür. Esnafın olduğu her yerde Ahilik vardır. 
              Ahilik Türk Milletine ait bir değerdir.  Bu millete ait ortak değerleri yaşatmaya çalışanları engellemeye değil, teşvik etmeye ihtiyacımız var.
Konya’da içinde Ahilik kavramı geçen bir Fuar  düzenlendiği için ne Ahilik ne de Kırşehir kaybeder. Kazanan Türkiye’dir. Bunu idrak edemeyenlere sormak lazım: Ahiliğin hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı Kırşehir’de hapsolmuş bir gelenek olarak kalmasını mı istiyorlar?
               Gerçekler ortadayken, yanlış bilgilerle kasıtlı olarak bir kaşık suda fırtına koparmaya çalışanların niyeti bellidir.
                Ancak emellerine ulaşamayacaklar. Türk Milleti bunlara yüz vermeyecek kadar ferasete ve akl-ı selime sahip bir millettir."

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MErkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı