“Etteki Fiyat Artışının Çeşitli Nedenleri Var”

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Haberleri 16 Ocak 2016 16:44
“Etteki Fiyat Artışının Çeşitli Nedenleri Var”
-A +A

      Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Kırşehir’de yaşanan et fiyatlarındaki artış nedeniyle yaptığı açıklamada, “Şuan için et ve tavuk fiyatlarında bir yükseliş var. Tavukta pek o kadar yok ama dana ve kuzu etinde haddinden fazla bir yükseliş var. Bu artışı sadece bir nedene bağlamak doğru olamaz” dedi.
      Başkan Ünlü, yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvanın ülke genelinde bitme noktasına geldiğini ve büyükbaş havyan eti fiyatındaki artışın da çeşitli nedenlerinin bulunduğunu belirtirken, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bundan önceki haftalarda kuzu etini 22 TL’ye kesiyorduk. Şuanda kuzunun kesim fiyatı 25 TL’yi geçti.  Dana kesim fiyatı da keza öyle. 23,5 TL’den kesilen dana şimdi 26 TL civarında kesiliyor. Fiyattaki bu artış da ister istemez tezgâhlara yansıyor. Şuan için mesela et fiyatlarında biraz kımıldama olacak ve fiyatlar biraz yükselecek gibi gözüküyor. Şuanda etin satış fiyatı dana eti 38 TL’den, kuzu eti 30TL’den satılıyor. Tavuk fiyatları da bütün tavuk şuanda 6,5 TL’ye satılmaktadır. Et ve tavuk alırken ürünlerin son kullanma tarihlerine bakılmalı. Bir de iş yerinin temizliğine dikkat edilmesi lazım. Et alırken işyeri sahibi eti mezbahaya mı kestiriyor; veteriner kontrolü altında mı kesiliyor, iyi araştırmak lazım. Nerede kesildiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Etin canlılığına dikkat etmek lazım. Beklememiş et olması gerekir. Sürekli canlı kesim olması lazım. Kırşehir halkının şuan için ete ve tavuğa büyük bir talebi yok. Çünkü fiyatlar yüksek. İnsanların alım gücü çok fazla olmadığı için bir talebi de yok.”
      Başkan Hasan Ünlü, “Ülke genelinde yaygın olarak görülen şap hastalığı nedeniyle, Kırşehir dâhil, birçok ilde hayvan pazarları kapalı. Kırşehir’deki hayvan pazarı da 2,5 aydır kapalı durumda. En büyük isteğimiz, hayvan pazarının bir an önce açılmasıdır. Et fiyatının artışında bu da etki etmektedir” dedi.

Kaynak : www.kirsehirhaber365.com

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Kas%C4%B1m%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı