"Filistin’e Umut Ol” Yardım Kampanyası Başladı!

Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen Gazze sınırındaki gösterilerde, İsrail ordusunun ağır saldırısına maruz kalan Filistin halkı için yardım kampanyası başlatıldı.

Kırşehir Haberleri 23 Mayıs 2018 20:09
"Filistin’e Umut Ol” Yardım Kampanyası Başladı!
-A +A

                 Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen Gazze sınırındaki gösterilerde, İsrail ordusunun ağır saldırısına maruz kalan Filistin halkı için yardım kampanyası başlatıldı. Yardım kampanyasına ilişkin Kırşehir Acil Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) resmi internet sayfası aracılığıyla detaylı bilgiler aktarıldı. Kırşehir AFAD Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Filistin'e yardım kampanyasının zenginleştirileceği ifade edilerek şu bilgilere yer verildi: "Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı ve çok sayıda STK’nın katılımıyla düzenlenen 'Filistin'e Umut Ol' yardım kampanyasının tanıtım toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımıyla, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Sayın Akdağ, yaptığı konuşmada: 'Filistin'e Umut Ol' yardım kampanyasına Türk halkının, milletimizin, 81 milyonunun desteğini bekliyoruz" dedi. 
                 Tanıtım toplantısına, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan da katıldı.  Başbakan Yardımcısı Akdağ, Türkiye’nin yardım yapmaya çalıştığını ancak bir çok engelle karşılaştıklarını anlattı: 'Değerli arkadaşlar problem şu; yapılan, yapılmak istenen yardımların da ulaşmasına engel oluyorlar. Bu o kadar insanlık dışı bir tutum ki. Zaten bir insanlık suçu işlenip sivillerin üzerine ateş açılıyor, hiçbirinin elinde silah olmayan, tamamen barışçıl bir protesto içinde olan 60'ın üzerinde kardeşimiz şehit ediliyor, katlediliyor, bu kadar yaralı var. Madem bu zulmü işlediniz, insani yardımlara mani olmayın, ona da mani oluyorlar. Dolayısıyla bu husustaki her yolu araştırıyoruz, her kapıyı çalıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü ile iş birliği içinde AFAD'ın yaptığı proje de bu anlamda önemlidir.'
                   Dünya Sağlık Örgütü ile AFAD'ın da bir proje geliştirdiğini aktaran Akdağ, '1 milyon 200 bin dolar tutarında ilaç ve tıbbi sarf malzemesi ya da diğer tıbbi ekipmanla ilgili desteği de biz AFAD olarak temin edeceğiz ve Dünya Sağlık Örgütü aracılığı ile Gazze'ye ulaştırılacak' ifadelerini kullandı.
                   Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 86'sı kadın ve 224'ü çocuk olmak üzere hastanelerde bin 757 yaralının olduğunu belirten Akdağ, 'Bunların 127'sinin halen hayati tehlikesi var. Yaralıların içinde 19 sağlık çalışanı var. 7 ambulans bu saldırılarda zarar görmüş durumda. Gazze'de günde 16 ila 20 saat arasında elektrik kesintisi yaşanıyor. Bu Birleşmiş Milletler'in verisi. Refah Sınır Kapısı, 2018 yılının başından itibaren sadece 21 gün açık kalmış, durum bu. Dolayısıyla şu anda hem bu yardım kampanyasına SMS yoluyla hem bankalarda açılmış hesaplar yoluyla bütün Türk halkını, milletimizin, 81 milyonunun desteğini bekliyoruz. AFAD'ın SMS numarası 1866, Türk Kızılayı'nın SMS numarası 2868, her ikisinde de Filistin yazılarak yapılıyor.'
                    Filistin'e Umut Ol yardım kampanyası kapsamında Türkiye Diyanet Vakfı'nın online bağış kabul ettiğini dile getiren Akdağ, sivil toplum kuruluşlarının Filistin'deki sivil toplum örgütleri aracılığıyla buna destek verebileceğini ve müstakil yardım kampanyaları açabileceğini vurguladı.
FİLİSTİN YALNIZ BIRAKILMADI
                    Filistin'e Türkiye'nin gerek hükümet gerekse sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla yardımları ve AFAD'ın, Türk Kızılayı'nın, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, TİKA'nın desteklerinin olduğunu anlatan Akdağ, "Bugüne kadar yapılan yardımların çapı oldukça büyük. AFAD'ın 200 milyon liranın üzerinde, TİKA'nın 400 milyon dolar civarında, Türk Kızılayı'nın 500 milyon liraya yakın bir yardım yaptığını biliyoruz." diye konuştu.
"TELEVİZYON YAYINLARI VASITASIYLA KAMPANYA ZENGİNLEŞTİRİLECEK"
                    Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Önümüzdeki hafta televizyonlarımız vasıtasıyla da bu kampanyayı zenginleştireceğiz. TRT ile birlikte ortak televizyon yayınları yaparak, iftar vakitlerinde olacak muhtemelen, bu şekilde yardımların yoğunlaşmasını temin etmeye çalışacağız" dedi.
                     Akdağ, toplanan paranın hangi kanalla destek olunabilecekse o kanallar kullanılarak harcanacağına işaret ederek, doğrudan Filistin makamlarına, Filistin'deki sivil toplum kuruluşlarına, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na ve Dünya Sağlık Örgütü ile yapılabilecek yardımlar olduğunu söyledi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20%C5%9Eubat%20%C3%87%C4%B1nar-1(1).jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı