"Gelen Oyları Millet İttifakı'na ya da CHP’ye Yönlendiremedik!"

Kırşehir'i Ankara'da temsil edecek olan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, seçim sonucu alınan oyların değerlendirmesini yaptı.

Kırşehir Haberleri 27 Haziran 2018 19:13
  "Gelen Oyları Millet İttifakı'na ya da CHP’ye Yönlendiremedik!"
-A +A

            Kırşehir'i Ankara'da temsil edecek olan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, seçim sonucu alınan oyların değerlendirmesini yaptı.
         Ankara'da yaptığı seçim çalışmalarında Kırşehirlilerin büyük desteğini alan ve meclis koltuklarında Kırşehir'e yapılacak yatırımları yakından takip edecek olan Yıldırım Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "AK Parti ve MHP ittifakının ortak planı İYİ PARTİ’yi seçime sokmama üzerine kurulmuştu. HDP’nin ise baraj altında bırakılması oyunun diğer bir parçasıydı.
         Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ilmik ilmik dokuduğu toplumsal barış politikasıyla, attığı "cesur adımla“olmaz” denilenlerin olmasını sağladı. 15 milletvekili hamlesiyle İYİ PARTİ’yi seçime sokmama oyununu bozdu. İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile  “söz konusu vatansa gerisi teferruat” diyerek, “Millet İttifakı” kurulması, toplumun kucaklaşması için büyük bir heyecan yarattı. Bu seçimin önemli bir ayrıntısı da başta CHP seçmeni olmak üzere, toplumun farklı kesimlerinin, HDP’ye baraj altında kalmaması için destek vermiş olmasıdır.
         CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu aldığı cesur kararla hem İYİ PARTİ’nin, hem de HDP’nin meclise girmesini sağlamıştır.  “Millet İttifakı” meclis çoğunluğunu alamasa da AK Parti meclis çoğunluğunu kaybetmiştir.
         İYİ PARTİ ve HDP’nin meclise girmesi toplumsal barışımız ve demokrasimiz için büyük bir kazançtır. HDP baraj altında kalsın, İYİ PARTİ’yide seçime sokmayalım, onların oylarının üzerine çöreklenelim diyenlerin hevesleri kursaklarında kalmıştır. İYİ PARTİ 43, HDP 67 milletvekili çıkartarak meclisteki dengeleri tamamen değiştirmiştir. 
         İYİ PARTİ ve HDP meclise girememiş olsaydı aldıkları 100 milletvekili büyük oranda AKP’ye geçecekti. AK Parti mecliste denetlenmesi imkansız ezici bir çoğunluğa ulaşmış olacaktı.
         Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı yapılması, toplumun her kesiminden büyük bir coşku yarattı. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem ince de adaylığının açıklandığı gün milyonların önünde CHP rozetini çıkartarak, “Hepinizin Cumhurbaşkanı adayıyım” dedi. Her kesimden insanımız da onu “herkesin” Cumhurbaşkanı adayı olarak bağrına bastı.
         Örgütümüz büyük bir hassasiyet ve özveri göstererek Cumhurbaşkanı adayımızın mitinglerinde sadece Türk bayrağı dalgalandırdı, parti bayrağını kullanmadı.
         Cumhurbaşkanı adayımız da sözünü tutu, mitinglerinde ne CHP’ye oy istedi ne de canla başla çalışan CHP milletvekili adaylarıyla gövde gösterisi yaptı. Genel Başkanımız da bu politika kapsamında hep geri planda, bir adım geri de durarak çalışmalarını yürüttü. 
         Örgütümüz ve milletvekili adaylarımız Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin yanında oldu. Afiş astı, broşür dağıttı, pankart taşıdı, kapı kapı, sokak sokak çalıştı büyük emek harcadı. Sandıklara canla başla sahip çıktı. OHAL’in tüm olumsuz koşullarına rağmen, en ücra köşelere sandık görevlisi, müşahitler görevlendirdi. Dövüldüler, kovuldular ama sandıkları asla terk etmediler.
         Bu seçimdeki en büyük eksikliğimiz, parlamento çoğunluğu olmazsa bu işin olamayacağını propagandasını yüksek sesle yapmamamız oldu. Toplumun her kesiminden Cumhurbaşkanı adayımıza gelen oyları “Millet İttifakı”na ya da CHP’ye yönlendiremedik.
         Diğer bir eksikliğimiz ise, Genel Başkanımızın çizdiği politik hat örgütümüz tarafından yeterince kavranamadı. Yeni bir örgütlenme, mücadele anlayışı ve çalışma tarzına ihtiyacımız vardır. Buna uygun kadrolarımızı oluşturma görevi önümüzde duruyor. Ekmeleddin İhsanoğlunu da, Muharrem İnceyi de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu aday göstermiştir. CHP ve MHP 10 Ağustos 2014 yılında Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortak aday gösterdiğinde aldığı oy oranı yüzde 38,44 oldu. 2011 Genel Seçimlerinde CHP’nin oy oranı  yüzde 25,9,  MHP’nin oy oranı ise yüzde 12,9 idi. CHP ve MHP oy oranlarının toplamı, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı oy oranına çok yakın, yüzde 38,8.  O dönem, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi, CHP tabanından tepki almış ve bir kısım CHP’linin sandığa gitmediği de iddia edilmişti.  AK Parti 1 Kasım genel seçimlerinde  yüzde 49,5 oy alırken, 24 Haziran’da yüzde 7 oy kaybederek,  oy oranı yüzde 42,5’e geriledi. 24 Haziran seçimlerinde elini taşın altına koyan CHP, İYİ PARTİ ve HDP’nin meclise girmesi için demokrasi mücadelesi vermiştir. Bu iki partiye de oy akışı olduğunu bile bile her iki partinin de meclise girmesini sağlamıştır. Bu seçimde yüzde 22,6 oranında oy alan CHP, uyguladığı politikalarla AK Parti’nin meclisteki çoğunluğuna da son vermiştir. Bu seçimde kazanan Türkiye demokrasisi oldu. Yılmak yok, yorulmak yok! Demokrasi, hak, hukuk, adalet yürüyüşümüz devam ediyor. Fiili ve meşru mücadelemiz, bu topraklara barış, huzur, adalet ve refah gelene kadar sürecek."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı