'Gelişmeleri Dünya ile Birlikte Biz Sağlamalıyız'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hali hazırda 76 ilin birbirine bölünmüş yollarla bağlı olduğunu belirterek, "Önümüzdeki yıl sonu itibarıyla 81 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış olacak." dedi.

Kırşehir Haberleri 17 Mart 2018 09:41
'Gelişmeleri Dünya ile Birlikte Biz Sağlamalıyız'
-A +A

       Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İTÜ Akil Gençler Kulübü'nce üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Ulaşımda, Erişimde Türkiye" isimli etkinlikte gençlerle bir araya geldi.
       İTÜ'ye ayak basmasının ardından 40 yıl geçtiğini, bugün 40 yıl önceki heyecanı yaşadığını dile getiren Arslan, İTÜ'nün tarihinden bahsetti.
       Arslan, dünyanın büyük bir değişim içinde olduğunu, oyun kuranların ve oyuncuların da kendi ülkelerini öne çıkarmak adına gayret gösterdiğini kaydederek, Türkiye olarak bundan geri kalamayacaklarını vurguladı.
Artık Türkiye'nin de hedefleri büyük koyduğunun altını çizen Arslan, "O hedeflerin başında kuralları koyanlardan, takip edilenlerden olmak geliyor. 'Gelişmeleri dünya ile birlikte biz sağlamalıyız' diyen bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu çerçevede ülkemizi ulaşılabilir, erişilebilir hale getiriyoruz." diye konuştu.
Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmasıyla birlikte 2002 yılından bu yana ulaştırma sektöründe yaşanan gelişmelerden bahsederek, ilk günden bu yana belirlenen hedefler ve planlar çerçevesinde çalıştıklarını anlattı.
"Demir yollarını devlet politikası haline getirdik"
          Arslan, ulaştırma sektöründeki hizmetlere değinerek, "15 yıl önce iç ve dış hatlarda toplamda 35 milyon yolcu taşırken, geçen yıl 193 milyon yolcu taşıdık. 55 adet aktif havalimanımız var. 50 ülkede 60 noktaya uçarken bugün 120 civarında ülkede 296 noktaya uçuyoruz." ifadelerini kullandı.
Havayolunu halkın yolu yaptıklarını dile getiren Arslan, yaklaşık 120 ülkeye uçarak buralardan yatırımcı çektiklerini bildirdi.
         Arslan, son 15 yılda on binlerce kilometre uzunluğunda yol yaptıklarını belirterek, "O dönemde sadece büyük 6 il birbirine bölünmüş yolla bağlı iken bugün 76 il bölünmüş yollarla birbirine bağlı. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle 81 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış olacak"
Ülke genelinde toplu taşımayı avantajlı kılmak için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Arslan, demiryollarının Cumhuriyet'in ilk yıllarından sonra ihmal edildiğini, AK Parti iktidarında bu alanda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.
         Arslan, "Demiryolları 15 yıldır devlet politikası haline geldi. 11 bin kilometre demiryolunun neredeyse yüzde 90'ını yeniledik. Daha önce elektrikli sinyalli olan demiryolu kısmını yaklaşık iki katına çıkardık. O da yetmedi 1213 kilometre yüksek hızlı tren hattı yaptık ve işletmeciyiz. Şu an yaklaşık 4 bin kilometre demiryolunda çalışma yapıyoruz. Bunun 2 bin kilometreye yakını yüksek hızlı tren." ifadelerini kullandı.
"5G'yi ilk kullanan ülkelerden olacağız"
          Arslan,Türkiye'nin coğrafi konumunun hakkını verebilmek için hem havacılık hem denizlik hem de demir yollarında çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
Türkiye'nin son yıllarda bilişim sektöründe ciddi mesafeler aldığını dile getiren Arslan, haberleşme ve bilişim sektöründe dünyayı takip eden değil dünyanın öncüsü olmak istediklerini bildirdi.
Arslan, yaklaşık 2 yıl önce dünya 4G'yi konuşurken Türkiye'nin 4.5G'ye geçtiğinin altını çizerek, yıllık cirosu 95-96 milyar liralara varan bir pazardan bahsettiklerini vurguladı.
Dünya ile birlikte 2020'de 5G'ye geçen ilk ülkelerden olacaklarını vurgulayan Arslan, takip edilen, öncü ülkelerden olacaklarını bildirdi. 


Kaynak : (AA)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı