"Gölde Şu An Su Yok!"

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner Seyfe Gölü'nün son durumunu değerlendirdi. Çetiner açıklamasında Seyfe Gölü'nde su durumunun yetersiz olduğunu ifade etti.

Kırşehir Haberleri 15 Eylül 2018 19:09
"Gölde Şu An Su Yok!"
-A +A

            Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner Seyfe Gölü'nün son durumunu değerlendirdi. Çetiner açıklamasında Seyfe Gölü'nde su durumunun yetersiz olduğunu ifade etti.
         Çetiner açıklamasında şunları kaydetti: “Seyfe Gölümüz diğer yıllara oranla bu sene bizi biraz daha mutlu etti. Bunun sebebi de yağışların Haziran ayına kayması nedeniyle Temmuz ortasına kadar gölümüzde suyumuz vardı. Ama geniş bir olan ve derinliği az olduğu için maalesef buharlaşmayla o suyumuzu da kaybettik. Şuan neden gölümüzde su vardı da mesela örnek olarak orada küçük bir göletimiz var orada hiç su yoktu. Çünkü göletteki taban geçirgen toprak olduğu için yağan yağmurlar hazneye indi. Fakat Seyfe Gölü Kuş Cennetinin tabanı çorak toprak olduğu için yağan yağmurlar yüzeyde kaldı. Buda misafirlerimiz diye adlandırdığımız kuşların, gelip buraya konmalarına, dinlenmelerine hatta üremelerine sebep oldu. Sonbahar dönemine giriyoruz. Maalesef şuan gölümüzde su yok. Umudumuz yağışlarla beraber tekrar gölde suyun toplanması. Seyfe Gölünün şöyle bir özelliği daha var. civarda daha geniş bir olan kalmadığı için göçmen kuşların göç yolu tersine döndü. Yine burada su olmasa da toplanma yeri olarak kullanıyorlar. Gelen kuşlarımızın geçicide olsa böyle kuru bir ortamda konaklaması bizleri rahatsız ediyor. Arzu ederiz ki geldikleri zaman suları olsun onların hem dinlenmelerini hem barınmalarını ve beslenmelerini sağlayalım. Ama olanağımız şuan için yok. Sadece böyle geniş bir alan anca Seyfe Gölü civarında kaldığı için kuşların toplanma noktası olarak kullanılıyor. Güzel günlerin olması ümidiyle yapılan çalışmaların hızlanmasını arzu ediyorum. Şuan ki yağış sistemimizle ufukta görünen tek çarede Kalaba, Seyfe pompaş projesinin hayata geçmesi olacaktır. Proje aşamasında bir noktaya gelindi ama bazı konular gündemde eğer onları da aşarsak insanlarımız sulu tarıma geçecekler. Yaşam tarzları ve gelirleri artacak. Tabanlarına su almayacakları için haznedeki su yükseleceği için Seyfe Gölü Kuş Cennetine su girişi artacak. Dolayısıyla da bizler ve kuşlarımız mutlu olacak. Burada Seyfe Gölünü besleyen 3 ana pınar var. Birincisi Seyfe pınarı, ikincisi horla pınarı, üçüncüsü de malya pınarı üçüne de maalesef su girişimiz yok. Burada en çok önemseyeceğimiz giriş Seyfe pınarı çünkü deltacıklar oluşması sebebiyle sazlıklar oluşuyor. Bu yerler kuşların barınmalarına, saklanmalarına ve üremelerine aracı olacak bir ortam oluyor. Diğer yerlerde sadece su beslenmesi oluyor. Gölün tam ortası tuzlu suyla birleştiği için orada olmuyor. Bu konuda yapılan çalışmalar var. Sayın Valimizin, Milletvekillerimizin ve Bakanımızın bu konuda duyarlı olduğunu biliyorum. Çalışmaların hızlanmasını arzu ediyor ve teşekkür ediyorum.”


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı