"Halkevleri Susturulamaz"

Kırşehir'i Ankara'da temsil edecek olan Kırşehirli vekilin yemin heyecanları devam ederken, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Kırşehirli Yıldırım Kaya Halkevleri Genel Merkezi ziyaretinde, “Halkevleri ilk kurulduğu 1932 yılından günümüze kadar aydınlık bir Türkiye’nin simgesi olmuştur.

Kırşehir Haberleri 6 Temmuz 2018 19:13
"Halkevleri Susturulamaz"
-A +A

         Kırşehir'i Ankara'da temsil edecek olan Kırşehirli vekilin yemin heyecanları devam ederken,  CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Kırşehirli Yıldırım Kaya Halkevleri Genel Merkezi ziyaretinde, “Halkevleri ilk kurulduğu 1932 yılından günümüze kadar aydınlık bir Türkiye’nin simgesi olmuştur. Halkı aydınlık bir geleceğe taşımayı önüne görev olarak koymuştur. Cumhuriyet devrimlerinin hayat bulması, halkın eğitimi, kültürü, sanatı,  uygarlık alanında bir adım öne çıkması için mücadele etmiştir. İlk açıldığı yıllarda tüm ülkede hızla yaygınlaşmış, edebiyat, şiir, kültür, sanat rüzgarları estirmiştir.  İşte o yıllarda esmeye başlayan edebiyat, sanat, kültür rüzgarları hala bizi serinletmeye devam ediyor” dedi.
         Halkevlerini Anka Kuşuna benzeten Yıldırım Kaya, “Halkevlerinin mücadele tarihi biraz da küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu”na benzer. Kuruluşundan günümüze sayısız kere kapatılmış,  yöneticileri hapse atılmış,  baskı görmüş ve işkencelerden geçirilmiştir.  Köklerinden kopartılıp, köksüz bırakmak isteyenlere inat, halkla birlikte yürüdüğü aydınlık yoldan asla sapmamıştır. Her defasında yeniden kalkmış mücadelesine halkın yanında yürüyerek devam etmiştir” diye konuştu. Kırşehirli milletvekili Yıldırım Kaya'nın basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Halkevlerinin mücadele tarihi biraz da küllerinden yeniden doğan “Anka Kuşu”na benzer. Kuruluşundan günümüze sayısız kere kapatılmış,  yöneticileri hapse atılmış,  baskı görmüş ve işkencelerden geçirilmiştir. Köklerinden kopartılıp, köksüz bırakmak isteyenlere inat, halkla birlikte yürüdüğü aydınlık yoldan asla sapmamıştır. Her defasında yeniden kalkmış mücadelesine halkın yanında yürüyerek devam etmiştir.  Halkevleri ilk kurulduğu 1932 yılından günümüze kadar aydınlık bir Türkiye’nin simgesi olmuştur. Halkı aydınlık bir geleceğe taşımayı önüne görev olarak koymuştur. Cumhuriyet devrimlerinin hayat bulması, halkın eğitimi, kültürü, sanatı,  uygarlık alanında bir adım öne çıkması için mücadele etmiştir. İlk açıldığı yıllarda tüm ülkede hızla yaygınlaşmış, edebiyat, şiir, kültür, sanat rüzgarları estirmiştir.İşte o yıllarda esmeye başlayan edebiyat, sanat, kültür rüzgarları hala bizi serinletmeye devam ediyor. Halkevleri ilk kurulduğunda; Dil, Edebiyat ve Tarih Şubesi, Güzel Sanatlar Şubesi, Temsil Şubesi, Halk Dershaneleri ve Kurslar Şubesi, Kütüphane ve Yayın Şubesi, Müze ve Sergi Şubesi, Spor Şubesi, Sosyal Yardım Şubesi, Köycülük Şubesi vardı…Sözümüz söz!  Bugüne kadar nasıl birlikte yürüdüysek, yarın da birlikte yürüyeceğiz. Biz de o sese sesimizi katacağız! Biz de o sesin yanında yürüyeceğiz.  Onlar kapatacak biz açacağız. Mücadele devam edecek! Parlamentodan sokağa giden yola köprü olacağız. Tek yol, diktatörlüğe karşı birlikte mücadele!"


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı