“Hayvancılıkta Marka Bir Şehiriz"

Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı Hasan Ünlü, kasaplardaki fiyat farkını değerlendirdi.

Kırşehir Haberleri 21 Aralık 2018 16:15
“Hayvancılıkta Marka Bir Şehiriz"
-A +A

         Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı Hasan Ünlü, kasaplardaki fiyat farkını değerlendirdi.
         Kırşehir Kasaplar, Lokantacılar, Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı Hasan Ünlü, açıklamasında şunları kaydetti: “Kırşehir et piyasasındaki durum etlerde biraz düşüş var. 5 bin ton Sırbistan’dan sözleşmemiz var o et gelecek. İç piyasada da yeterince hayvanımız var. Arz talep biliyorsunuz et fiyatlarının artması ve düşmesi konusu arz talebe bağlı yani bu bir politikadan geçiyor. Talep olursa fiyatlar artar, talep olmazsa fiyatlar düşer. Talep olmadığı için vatandaşın alım gücünün kısıtlı olduğundan kasap arkadaşlarımızda fiyatları çekiyorlar. Biz kimsenin ortağı değiliz maliyetine de, zararına da et satıyorlar. Kırşehir’de kesim fiyatı belli 27-28 lira arası kesip fiyatı var. Bununda kasaba maliyeti 34-35 lira civarında bundan aşağıda zararına et satılmaz. Satan arkadaşlara da yorum yapamayız adamların kendi etleri Kırşehir’de %90 kasap arkadaşlarımızın kendi çiftlikleri var herkes etini kendi çiftliğinden getiriyor. Biz dışarıdan et almıyoruz. Ülkede marka bir şehiriz. Herkesin eti çiftliğinden geliyor. Müşterilerimiz yinede alırken dikkat etsinler. Etin rengine, kokusuna kalitesi zaten belli müşterilerimizin %80’i bunu bilir.  Kırşehir etinin lezzetinin nasıl olduğunu bilirler. Fiyatlarımız 40-42 lira civarında biliyorsunuz 48-50 civarındaydı düşüş oldu. Kasap, berber değişmez. Bu babadan oğla geçen bir sektördür. Vatandaş kendi kasabından başka yerde et almayacak. Çünkü her türlü hile olabiliyor. Dışarıdan da et geliyor. İthal etler geliyor. Bildiğin yerden alırsan kaliteden taviz verilmemiş olur. Vatandaş isterse anlar ama ucuz olsun derse anlamaz. Sırf ucuz diye bile bile alır. Etin rengi pembe olacak. Kırmızı yağsız ette kalitesizlik vardır. Ette yağ olacak eğer yağ yoksa et hastadır. Çünkü sağlıklı hayvanın etinde yağ olur. Bizler besi yapıyoruz. Bizde yaylım olmadığı için etlerimiz besi olduğu için beside arpa yediği için et yağlı olur. Yağsız ette de illaki hastalık vardır.”


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı