"İş yetiştirme pahasına canımızdan olmak istemiyoruz!"

Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak , yazılı bir açıklama yaparak gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresini yaşadıklarını dile getirdi.

Kırşehir Haberleri 23 Şubat 2019 19:13
"İş yetiştirme pahasına canımızdan olmak istemiyoruz!"
-A +A

                 Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak , yazılı bir açıklama yaparak gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresini yaşadıklarını dile getirdi. Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak açıklamasında şunları kaydetti: "Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce ülkemizde ise ancak otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan ve geçen bu süre zarfında dünya ile farklarını gideren, ülke ekonomisine önemli katkılar sunan mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile beraber; Muhasebe Haftası’nı hüzünle karşılıyoruz.
                Otuz yıl öncesine ait meslek yasamızda seçim maddeleri dışında önemli değişiklikler maalesef yapılmamıştır. Oysa Teknoloji 4.0, Muhasebe 4.0’ rın çok etkilediği bir mesleği icra ediyoruz. Otuz yıl önce bütün beyannameler elle verilirken bugün beyannamelerin %98’i elektronik ortamda verilmektedir. Bugün mükellefler vergi idaresine gitmek yerine, meslek mensuplarının bürolarına giderek sorunlarını burada çözmeyi tercih etmekte ve sistem onları bürolara yönlendirmektedir. Bu gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresi yaşamaktayız. Maalesef kamunun her işi önce muhasebeciler üzerinden halletme anlayışı meslek mensuplarını her geçen gün yeni bir iş ile karşı karşıya bırakmaktadır. Her geçen gün artan iş ve sorumluluklarını karşılıksız, özveriyle yerine getirmeye çalışan meslek mensuplarımız, maalesef ki artan iş yükleri ve angaryalar karşısında ezilmektedir. Meslektaşlarımız; ‘İş Yetiştirme!’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Kaybediyor!
                Geçen ay Eskişehir’de bir meslektaşımız, Bu hafta Mersin’de iki meslektaşımız, mesleğin stresine yenik düşerek kalp krizi ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybetti. Yine bu hafta Geçici Vergilerin son günü Eskişehir’de bir başka meslektaşımız işlerini yetiştirmek için hastaneye gitmeyerek yani yaşamını hiçe sayarak beyin kanaması geçirmiş ve ölümle pençeleşmektedir. Kendisine sağlık diliyoruz.
Meslek camiası olarak; meslektaşlarımızın vefatı, rahatsızlanması hepimizi derinden üzerken; yaşadığımız bu üzüntü verici durum bizleri, içinde bulunduğumuz koşulları sorgulamaya itmektedir. Görüyoruz ki; meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve hasta olmaya bile hakkımız yok! Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız, 1989 yılında çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. 
Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı bulunmayan bizlerin hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, bizlere hiçbir katkısı yok.
                Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir. Bizler;Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılmasını istiyoruz. TÜRMOB ve ODALARIN görüşünün alınarak hazırlanacak güncel meslek yasasının biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizi daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz. 
                Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz. Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında mücbir sebep hakkına sahip olmasını istiyoruz. Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınmasını, dördüncü dönem geçici verginin kaldırılmasını, beyan ve ödemede yaşanan uzama kaosunu önleyen daha gerçekçi bir düzenleme yapılmasını, yeni işyeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesini, hiçbir meslektaşımızın iş yetiştirme stresi altında hayatını kaybetmesini istemiyoruz.
                Doktorunun dinlenme önerisine rağmen yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlerken masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden Mersin Odamızın Çok Kıymetli Üyeleri İbrahim Bilsel ve Serkan Serpin’e, Eskişehir Odamızın Üyesi Cemal Pekcan’a Allah’tan rahmet diliyor, aynı durumda hastanede yatan Eskişehir Odası üyesi Süleyman Özmen Korç’a acil şifalar diliyoruz. Muhasebe Haftamıza buruk olarak girdiğimiz bugünlerde; ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. Başımız Sağolsun!"
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı