"ISI YALITIMI ÇOK ÖNEMLİ"

Kırşehir’de yaz mevsiminin bunaltıcı sıcağı kış mevsiminin ayazı ve soğuğu derken Kırşehirliler ısınmak ve serinlemek için başta birçok elektrikli alet kullanırken ısı yalıtımı konusunda da güvenilir firmalara başvuruyorlar.

Kırşehir Haberleri 19 Ekim 2018 19:09
"ISI YALITIMI ÇOK ÖNEMLİ"
-A +A

      Kırşehir’de yaz mevsiminin bunaltıcı sıcağı kış mevsiminin ayazı ve soğuğu derken Kırşehirliler ısınmak ve serinlemek için başta birçok elektrikli alet kullanırken ısı yalıtımı konusunda da güvenilir firmalara başvuruyorlar.
         Isı yalıtımları konusunda evsahiplerine önemli tüyolar aktaran ve Kırşehir’de uzun yıllardır hizmet veren Güntes Güneş Enerji Sistemleri Ltd. Şti. sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, yalıtım yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında Kırşehirli vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yavaş Yavaş kış mevsimine girilirken malzeme alımında toplama ürünler yerine tek bir firmadan alışveriş yapılmasının ilerde oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesinin yanı sıra uzmanlık ve profesyonellik açısından da önemli olduğunu belirten Güntes Güneş Enerji Sistemleri Sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, ısı yalıtımı ile kışın ısınmak, yazın da serinlemek için harcanılan enerjiden tasarruf edilebileceğini hatırlattı.
Isı yalıtımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle açıklayan Makine Mühendisi Ömer Çetiner, şunları kaydetti; “Isı yalıtımı, dış hava şartlarından iç ortam sıcaklığımızın minimum etkilenmesi için yapılan sistemlerdir. Burada en çok dikkat etmemiz gereken öncelikle seçeceğimiz malzemenin kalitesi bizim için çok önemli. Karbonlu olup olmaması, içindeki yoğunluğun belli oranda olması gerekir. Şu an yapacağımız ısı yalıtımında minimum 16 da bir yoğunluk seçmemizde fayda var. Ayrıca malzemeyle birlikte işçilik de çok önemli. Çoğumuz buna dikkat etmiyoruz. Konusunda uzman olmayan insanların yaptığı yalıtım en ideal malzemeyi alsak bile neticeye varmıyor. Malzeme yüzde 4 etkense işçilik en az yüzde 55 etkendir. “Malzeme seçerken dikkat edeceğimiz bazı kurallar var. Bazı markalar toplama ürün oluyor. Örneğin sıvası, minerali, yapıştırıcı farklı markalar oluyor. Mineralini, yapıştırıcısını, sıvasını aynı markadan seçersek sorumluluk tek firmaya binecektir. İlerde problem yaşadığımız zaman tek bir firmayla muhatap olunacak ve çözüm bulunacaktır. Çünkü diğer türlü yaşadığımız tecrübelere bakarsak A markasının yalıtım levhası, B markasının minerali, sıvası olduğu zaman kimse sorumluluk kabul etmiyor. Bu sefer müşterilerimiz ortada kalıyor. “Şu an Kırşehir’de kullanılan iskeleler iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyguna yakın kullanılıyor. İnsanlarımızın canı çok önemli. Bazı yöneticiler ben işi verdim, beni ilgilendirmez konularına giriyorlar, ama çalışma esnasındaki iş kuralları apartman yöneticisini ve apartman sakinlerini de ilgilendirir. Bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Ricamız kalitesine güvendiğimiz veya arkalarında duracak firmaların 2 yıl sonra, 5 yıl sonra arayacağımız firmalar olması rahat ederler. Yerel olmayan firmalar var, sezonluk geliyorlar. Onların vereceği garantinin bir anlamı kalmıyor. Isı yalıtımının çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bazen biz kombi seçiyoruz, başka şeylere dikkat ediyoruz, ama kombiler arasındaki fark yüzde 5 civarındadır. Ama ısı yalıtımında yüzde 50’lere yakın tasarruf ediyoruz. Isı yalıtımı denilince sadece mantolama yapmak da gelmemeli. Pencerelerimizde seçeceğimiz maddenin, PV’nin kalitesi, camın kalitesi, özellikleri, çatı olan yerlerde kullanacağız çatı izolasyonu da çok önemlidir. Sadece yüzeyi yapmakla ısı yalıtımı düzgün olmuyor.
Bazı apartmanlarda anlaşmazlıklarla bireysel yalıtım yapılıyor, bu da içeriden oluyor. İçeriden yapılan yalıtımlar kötünün iyisi, bilhassa kiriş ve kolonun olduğu yerlerde tam yalıtım olmadığı için ısı köprüsü oluşturuyor ve binada küflenme dediğimiz olaylar oluyor. İçindeki beton ve demirlerin ömrü daha azalıyor. Bu nedenle de birliktelik sağlanarak ısı yalıtımının mutlaka dışarıdan yapılmasında fayda var. 2017 yılına çok az bir süre kaldı. Bu süre sonrasında bunlar direk zorunluluk demeyelim de, alınacak vergiler ve emisyon ölçümlerindeki çevreyi kirlettiğimiz alınan paylar artacağı için bir noktada zorunlu hale gelmiş olacak. Enerji kimlik belgesi de var. Binalarda artık alım-satımlarda mutlaka gerekiyor. Arabamızın nasıl yakıt tükettiğini biliyorsak binamızın da, dairemizin de ne kadar yakıt tükettiğini, ne kadar enerji tükettiğini bilmemiz gerekiyor. Enerji kimlik belgesine de yöneticilerimiz ve daire sakinlerimiz önem verirse daha güzel olur. Kışın yuvamızı ve cebimizi ısıtalım; yazın yuvamızı ve cebimizi serinletelim sloganını örnek alarak ısı yalıtımını yaptırılmasının önemli olduğunu vurguluyorum. “Isı yalıtımının önemi gün geçtikçe daha çok ortaya çıkıyor. Isı yalıtımı ile kışın en az yüzde 50 civarında tasarruf ediyoruz. Ama son yıllardaki sıcaklık artışıyla birlikte ısı yalıtımının sadece kışın değil, yazın da ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Çünkü yazın güneşin duvara vurduğu ısı, ısı yalıtımı yoksa aynen içeriye giriyor. Bu da binamızı veya evimizi soğutmak için ilave bir maliyet getiriyor. Artık ısı yalıtımının hem kışın, hem de yazın ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Isı yalıtımı yaptığımız takdirde hem konfor olarak, hem de tasarruf olarak büyük bir kazancımız olacaktır. Isı yalıtımı olmayan yerlerde artık uyumak bile zorlaştı. Ya klima kullanacağız veya vantilatör kullanacağız. Tabi bunların da sağlık yönünden ortaya çıkardığı problemler var. Hem cebimizi yakıyor, hem de bizi rahatsız edebiliyor. Çünkü iki sıcaklık arasındaki farkın her zaman fazla olması vücut sağlığı açısından zararlıdır.”
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı