SICAK HABER

“Kaçak Avlanma Ekolojimize Zarar Veriyor”

Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği Başkanı Mustafa Er, Hirfanlı ve Kızılırmak'ta elektroşok yöntemiyle balık avcılığı giderek yaygınlaştığını bunun da Hirfanlı ve Kızılırmak ekosistemine büyük zarar verdiğinin altını çizdi.

Kırşehir Haberleri 19 Ekim 2018 19:15
“Kaçak Avlanma Ekolojimize Zarar Veriyor”
-A +A

        Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği Başkanı Mustafa Er, Hirfanlı ve Kızılırmak'ta elektroşok yöntemiyle balık avcılığı giderek yaygınlaştığını bunun da Hirfanlı ve Kızılırmak ekosistemine büyük zarar verdiğinin altını çizdi.
         Kırşehir'deki göletlerde ve baraj sularında elektrik şokuyla balık avlayanların sayısında artış olduğunu belirten Başkan Er "Kızılırmak'ta ve diğer göletlerde, suya elektrik vererek balık avlandığına tanık oluyoruz. Bu konuda gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Yetkililer, balık katliamına izin vermemelidir" dedi.
Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Mustafa Er, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, elektrik akımıyla yapılan balık avlanmanın önlenmesini istedi, şunları söyledi: "Kırşehir'de balık avı yasağının kalkmasının ardından balık tutkunları ne yazık ki yasal olmayan avlanma şekillerini kullanmaktalar. Bu avlanma şekilleri arasında elektroşok, Tırı-vırı Örümcek Ağ ve buna benzer birçok avlanma tekniği ile yasal olmayan avlanma şekillerini kullanmaktalar. Bunu uygulayan genelde Kırşehir'de yaşayan mültecilerin olduğu söylenmektedir. Biz dernek olarak yasal olmayan avlanma şekillerini ilgili kurumlara ilettik ve gereğinin yapılacağı söylediler. Yasak olmasına rağmen genelde Hirfanlı ve Kızılırmak'ta elektroşok yöntemiyle balık avcılığı giderek yaygınlaşıyor, bu da Hirfanlı ve Kızılırmak ekosistemine büyük zarar veriyor."
Başkan Er, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önde gelen balık üretim merkezlerinden biri Hirfanlı Barajı Göleti'nde, son yıllarda yasak olmasına karşın elektroşok yöntemiyle balık avcılığına başvurulduğunu belirterek, bunun önüne geçmek için çalışma yürütüldüğünü söyledi.
         Er, açıklamasında şunları söyledi: "Usulsüz avcılığın önlenmesine yönelik denetimlerin yanı sıra avcıları bilinçlendirmeye yönelik eğitim faaliyetleri de yapıyoruz.  Elektroşokla avcılık sadece balıkları değil, tüm canlıları etkiliyor ve barajların ve göllerin ekolojik yapısına da zarar veriyor. Gölde uygulanan akımın şiddetine göre 20-30 metrekarelik bir alandaki bütün canlılar ölüyor, yok oluyor.  Avcılar, bayılan büyük balıkları toplayarak piyasaya sunuyor. Ağlarla avlanmak yerine biraz kolaycılığa kaçıyorlar ama göle ve tüm canlılara çok büyük ölçüde zarar veriyorlar. Gölün ekosistemine zarar veriyorlar. Şok uygulanan bölgedeki canlıların yaşam alanını tamamen tahrip ediyorlar. Bu arada, bunun insanlara ve kendilerine de zararları oluyor. Bu yöntemle avlanmak kendileri için de ölüm riski ve tehlikesi oluşturabiliyor. Bu tür avcılık yapanları yakalamak zor."
         Başkan Er, açıklamasının devamında, "O yüzden, böyle sessiz pusu faaliyetleri ile takip etmeye çalışıyoruz ama yakalaması gerçekten zor. Bu zorluklara rağmen gece gündüz demeden mücadeleye devam ediyoruz. Aynı şekilde güvenlik güçlerimiz de bunların takibini yapıyor. Bizim tavsiyemiz balıkçılara, bu tür yöntemlerle avcılığı kesinlikle yapmasınlar, bu hem kendileri için risk, hem de insan sağlığı için önemli. Bu şekilde avlanan balıklar insan sağlığı için zararlı, Bu şekilde avlanan balıkların insan sağlığı için de risk oluşturmakta. Çünkü şokla avlanan balıklardaki protein yapısı ve et yapısı bozuluyor. Ayrıca vücutta kan oturması olduğu için balıklarda bir süre sonra siyahlaşmaya başlıyor. Uzun vadede bu balıklar insan sağlığına zarar verebilecek hale gelebiliyor. O yüzden bu balıkların bu yöntemlerle avlanmaması, vatandaşlarımızın da satın alırken dikkatli olması iyi araştırıp incelemesi gerekiyor. Tüm canlıları komple yok ediyorlar. Elektroşok, jeneratör ve zıpkın ve örümcek ağı, Tırı vırı gibi yöntemlerle avcılık yasaktır. Tüm canlıları komple yok ediyorlar, gölde üremeyi sağlayacak damızlık balıkların ölümüne sebep oluyorlar. Herkesin başına jandarma, polis dikilemez. Ricamız lütfen duyarlılık gösterip bu yöntemlerden vazgeçsinler. Kanaat ederek ağlarla avlansınlar, rızıklarını temin etsinler çünkü bu şekilde avlanmaya devam edilirse balıkçılık ve balık nesli tükenecektir. Bu tür avlanmalarda birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Böyle ölümler bir daha olmasın, acılar çekilmesin, çocuklar babasız, yetim kalmasın" dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı