"Kadınla Erkek Eşit Haklara Sahiptir"

Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkan Yardımcısı Murat Kaya 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Kırşehir Haberleri 8 Mart 2018 10:20
"Kadınla Erkek Eşit Haklara Sahiptir"
-A +A

         Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkan Yardımcısı Murat Kaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, kadınla erkeğin eşit haklara sahip olduğunu açıkladı.
         Başkan Yardımcısı Kaya, yayınladığı yazılı mesajda şunları kaydetti: "8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlanan ve kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu niteleyen özel bir gündür. 1910 yılında ABD’nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasında çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar taleplerini de açıkladılar daha iyi koşullarda çalışmak 10 saatlik iş günü eşit işe eşit ücret 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladılar. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrikada şüpheli yangın çıktı ve 129 emekçi kadın yangında hayatını kaybetti. İlk olarak 1911 yılında 8 Mart günü kutlanmaya başlandı. Bu vesile ile tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Yaşasın örgütlü dayanışma mücadelemiz."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı