"Kapatmıyoruz, Özelleştiriyoruz”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda etkileyecektir" dedi.

Kırşehir Haberleri 2 Mart 2018 19:15
"Kapatmıyoruz, Özelleştiriyoruz”
-A +A

         Başbakan Binali Yıldırım'ın Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte satışa çıkarılan 14 şeker fabrikası için “Kararlıyız; şeker fabrikaları satılacak. Kapatmıyoruz, özelleştiriyoruz” açıklaması üzerine çeşitli görüşler tartışılırken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pancar üretiminin sürdürülebilmesinin, şeker fabrikalarının faaliyetlerine devam etmesine bağlı olduğunu belirterek, "Devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda etkileyecektir" dedi.
         Türkşeker'e ait Afyon, Çorum, Turhal, Muş, Erzurum, Erzincan, Elbistan, Burdur, Kastamonu Alpullu, Yozgat, Kırşehir ve Bor, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararlaştırıldı. Özelleştirme kapsamına alınan Kırşehir Şeker Fabrikası, 3 Nisan'da ihaleyle satışa çıkarılacak. İhaleye, Kırşehir'de faaliyetini sürdüren ÇEMAŞ'ın da talip olduğu öğrenildi.
         Kırşehir Şeker Fabrikası dahil 14 şeker fabrikasındaki özelleştirme kararı üzerine açıklamalarda bulunan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Şubat ayına ilişkin tarımsal ürünlerin üretici ve market fiyatları ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.
         Zeytin Dalı Operasyonu'nu başarıyla yürüten kahraman askerlerin, 5 milyon çiftçi adına yanında olduklarını belirten Bayraktar, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.
ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ
         Bayraktar, şekerin stratejik bir ürün olduğunun altını çizerek, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi kararına basit bir özelleştirme işlemi gibi bakılmaması gerektiğini söyledi.
         Özelleştirilecek fabrikaların bin 575 köyden pancar alımı yaptığına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: "Bu fabrikalar 1,25 milyon dekar alanda üretim yapan 47 bin 758 çiftçimizden pancar alımı yapmaktadır. Bu rakamlar ihmal edilecek, vazgeçilecek rakamlar değildir. Sendikaların bu konudaki endişe ve sıkıntılarına katılıyoruz. Biz de çiftçimiz açısından endişeliyiz. Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızdan randevu talebimiz oldu. Hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımızla bu konuyu görüşmeyi arzu ediyoruz."
         Bayraktar, ucuz bir kaynak olan şeker pancarı üretiminin aksatılmadan sürdürülebilmesinin, bu fabrikaların üretime devam etmesine bağlı olduğunu belirterek, "Devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ülkemizdeki şeker pancarı üretimini büyük oranda etkileyecektir" değerlendirmesinde bulundu.
         Şekerin dışa bağımlı olunacak bir ürün olmadığını vurgulayan Bayraktar, "Yerli üretimi korumaktan başka çare de yoktur. Yabancı şirketlerin inisiyatifine, tekeline bırakılacak bir ürün değildir. Özelleştirmenin çözüm olmadığı daha önce başka alanlarda yapılan uygulamalarda da görülmüştür." ifadesini kullandı.
         Bayraktar, şeker fabrikaları özelleştirmelerinin hangi usul ve esaslara göre yapılacağını bilmediklerini anlatarak, "Hangi koşullarda yapılacak, kime, nasıl ve hangi koşullarda verilecek, bunları da görmemiz lazım. Çok kıymetli araziler de bu kapsamda özelleştiriliyor" dedi.
         Şeker arzının azalmasıyla nişasta bazlı şeker üretiminin artacağını dile getiren Bayraktar, yeni bir tekel yaratılmaması gerektiğini söyledi.
ŞEKER FABRİKASI, 2000'DE ÜRETİME GEÇTİ
PETLAS’ın özelleştirilmesinden sonra Kırşehir'deki tek devlet yatırımı olan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın temeli 1990 yılında atıldı. 2000 yılında tamamlanan fabrika 2001 yılı kampanya döneminde üretime geçti. 450 bin ton kotaya sahip olan fabrikada günde 3 bin ton üretim yapabiliyor. Kırşehir Şeker Fabrikası'nda 2017/2018 şeker üretim sezonunda, 505 bin ton pancar işlenirken, 72 bin ton şeker, 130 bin ton yaş küspe ve 21 bin ton melas üretildi. Kırşehir'de çiftçiden alınan 165 tonu da Çorum Şeker Fabrikası'na gönderildi.127 gün süren kampanya döneminde 788 personel 3 vardiya ile 24 saat kesintisiz çalıştı. Türk ekonomisine 2016 yılında 240 milyon lira katma değer sağlayan Kırşehir Şeker Fabrikası, 2017 yılı başından bugüne kadar ise pancar üreticisine ayni ve nakdi olarak 30 milyon lira ödedi.
 
 
 
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20Aral%C4%B1k%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı