"Kentsel Dönüşüm" Bilgilendirmeleri Sürüyor

Kırşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilmekte olan Kentsel Dönüşüm Projesi ve vatandaşlarla görüşmeler devam ediyor.

Kırşehir Haberleri 11 Mart 2018 15:45
"Kentsel Dönüşüm" Bilgilendirmeleri Sürüyor
-A +A

       Bağbaşı Mahallesi'ndeki 2 bin 713 konutluk Kentsel Dönüşüm devam ederken Bankaevleri ve Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm projesi vatandaşlarla görüşmelerin sürdüğü açıklandı.
       Aşıkpaşa Mahallesi'nde bulunan ve Bankaevleri diye tabir edilen 70’li yıllarda yapılmış binaların Kentsel Dönüşümü ve yine şehir merkezinde eski sanayi alanı yanında bulunan iki katlı metruk binaların bulunduğu alanda dönüşüm çalışmaları yapılacak. Yapılacak dönüşüm ile ilgili vatandaşlara Kırşehir Belediyesi Emlak İstimlak müdürlüğü yetkilileri Cumartesi günü sebze ve meyve pazar yerindeki zabıta binasında bilgilendirmeler yapılıyor.
        Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi vatandaşlarla görüşmeler için hafta içi sabah 08.00-12.00 saatleri arasında Kırşehir Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü'nde görüşmelerin devam ettiği bildirildi.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin 2023 Kentsel Vizyonu hedefine ulaşmasında Kırşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapabilme adına Kentsel dönüşümlere devam ediyoruz . Bu kapsamda; Banka evleri ve Eski Sanayii kentsel dönüşümü gündemimizde. Banka evlerinde toplam 195 hak sahibi var. Eski Sanayi alanında toplamda 128 hak sahibi var. Biz yaklaşık 3 yıldır bu projeyi çalışıyoruz. Son iki yılımızda proje üstünde yoğunlaştık ama Bankaevleri ve eski Sanayi Kentsel Dönüşümü birlikte koordine edelim istedik. Bankaevleri için detaylı bilgileri cumartesi sebze ve meyve pazarında bulunan zabıta denetim binasında alıyorlar" dedi.
KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YAŞAR BAHÇECİ:"AMACIMIZ HAK SAHİPLERİNE DAHA YAŞANABİLİR MODERN KONUTLAR SUNMAK”
        Başkan Bahçeci, Bankaevleri'ndeki konutların durumu ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "^Kentsel Dönüşüm sayesinde Bankaevleri diye tabir edilen bölgede 70’li yıllarda inşa edilen konutlar ile yine eski sanayi alanı yanındaki alana 80’li yıllarda inşa edilmiş depreme ve afet risklerine karşı dayanıklı olmayan yapılar yerine planlı yapılara bırakacak. Bu bölgelerde fiziki dönüşümü sosyal donatı alanlarıyla bütünleştirerek vatandaşlarımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Bankaevlerinde 80 metrekare ile 150 metrekare, Eski Sanayi alanında ise 80 metrekare ile 230 metrekare arasında daireler olacak. Mahalle kültürünü canlı tutarak birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını pekiştireceğiz. Burada yaşayan kardeşlerimiz proje sonrasında buralarda daha modern ve lüks konutlarda yaşamaya devam edecek. Bilindiği üzere Kırşehir Birinci Derece Deprem Bölgesi bir ildir. 1998 yılından itibaren planlı alanlarımızda yapılan binalarımız gerek zemin olsun gerekse imalatlarda olsun çok hassas davranılmıştır. Ancak ilimiz 1998 öncesi çok katlı yapılarımızda olması sebebi ile dönüşümler ilimiz ve insanımız için çok büyük önem taşımaktadır.
        Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi detayları içinde belediyeye davet ederek bire bir hak sahiplerine bilgilendirme yapılıyor. Bloklarda yapılacak çevre düzenlemeleri çağdaş cephesi ile şehrimize yakışır deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılacaktır. Banka evlerinde blokların hemen bitişiğinde Aile Yaşam Merkezi yapılacaktır. Eski sanayi de ise blokların yanında Gezegen Evi ve Bilim Merkezi yapılacaktır. Gezegen evinin üst tarafı yeşil alan bodrum kat ise otopark olarak planlanmıştır.
         Kentsel Dönüşüm konusunda tecrübeli bir belediyeyiz. Bağbaşı Kentsel Dönüşüm'de 450 dönüm civarında alanı kapsayan 2 bin 713 konut üç etaptan oluşan bir dönüşüm sağladık. Bu dönüşümü de yüzde yüz vatandaş kabulü ile gerçekleştirdik. Bu iki alanda kentsel dönüşümdeki hedefimiz ise en az yüzde 75. Vatandaş kabul ederse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Kabul edilmezse gerçekleştiremeyeceğiz.
Bağbaşı Mahallemizde üç etap halinde kentsel dönüşüm başlatmıştık. Şuan son etap hedeflenen tarihten önce bitirilme noktasına geldi. Şimdi de, Aşıkpaşa Mahallemizin Bankaevleri diye tabir edilen bölgesinde ve yine Yenice Mahallesi'nde Eski Sanayi olarak bilinen alanın yanında bulunan alanda vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı, tüm beklentilere cevap verecek, insanı ön planda tutacak ve bu iki bölgenin çehresini değiştirecek bir dönüşüm hamlesi gerçekleştireceğiz."
         Hak sahiplerinin görüş ve önerileri doğrultusunda projeye şekillendireceklerini kaydeden Başkan Bahçeci, açıklamasını şöyle tamamladı: "Bunun için istişare toplantıları yaptık. Amacımız hak sahiplerine daha yaşanabilir modern konutlar sunmak. Buralarda yapacağımız Kentsel dönüşümü hak sahipleri vatandaşların rızasını ve desteğini alarak gerçekleştirmek istiyoruz. Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Hak sahiplerini mağdur edecek adımı da atmayacağız. Bunun için yapacağımız her çalışmada olduğu gibi, kentsel dönüşümde de vatandaşlarımızın desteğini almak istiyoruz. Bizim hizmet perspektifimizi ‘ben’ değil ‘biz’ felsefesi oluşturmaktadır. İnşallah başarırsak kimsenin mağdur olmayacağı herkesin memnun olacağı bir proje olacak.”


 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı