"Kırşehir'de Kış Tedbirlerimizi Aldık!"

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kış mevsimi nedeniyle oda olarak gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

İlçeler 7 Aralık 2018 19:15
"Kırşehir'de Kış Tedbirlerimizi Aldık!"
-A +A

         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kış mevsimi nedeniyle oda olarak gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.
      Başkan Tekin, yaptığı açıklamada, üyelerine araçlarına kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini bildirdi ve şu açıklamalarda bulundu: “Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak üyelerimize uyarılarda bulunmuş ve araçlarına kışlık bakımlarını yapmalarını istemiştik.  Bize bağlı üyelerimiz bütün kış tedbirlerini alarak araçlarını kışa hazır hale getirdiler. Kırşehir’deki araçlarda kış lastikleri, zincirler ve çekme araçları mevcut. Biz bu şekilde kışa hazırlıklı girdik. Şuanda bir sıkıntımız yok. Tabii ki bizim tedbir almamızla bu işler bitmiyor.
       Belediyenin de tedbirleri alması gerekiyor. Çünkü biz çocukları sadece ana caddelerden almıyoruz, ara sokaklardan da alıyoruz. Ara sokaklarda da bayağı sıkıntılar yaşıyoruz. Ara sokaklar geç açılıyor. Biz çocukların büyük bir çoğunluğunu ara sokaklardan alıyoruz. Bu nedenle Kırşehir Belediyesi’nden ricamız olacak. Ara sokaklara da önem verilmesini istiyoruz.
       Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı kazasız belasız okullarına, okullarından da ailelerine teslim etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bununla ilgili bütün tedbirlerimizi aldık. İnşallah kazasız belasız bir kış geçiririz. Kamyonlarımız ve şehirlerarası çalışan araçlarımız içinde bu tedbirler geçerli. Onlar için de gereken önlemleri aldık. Yolda kalan araçlarımız için kurtarıcımızla 24 saat hizmetlerindeyiz. Şehir içinde ve şehir dışında ihtiyaçları olduğunda biz her zaman yanlarındayız. Bu konudaki bütün tedbirlerimiz tamam. Herhangi bir sıkıntımız yok.”
         Bilindiği gibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 il valiliğine gönderilen genelgede, kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, taşıtların fren ve durma mesafesinin arttığı, taşıt kullanma ve seyahat konforunun bozulduğu ve trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği belirtildi.
         Özellikle yüksek ve ağır taşıt sürücüleri, durdurularak, görüş mesafesinin azaldığı, takip mesafesini artırmaları, şerit izleme kurallarına uymaları, sis farlarını kullanmaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, gündüzleri de yakını gösteren farlarını yakmaları hususlarında uyarılacak. Trafik kazalarına neden olan ağır taşıtların, kasa ve römork yüklerinin kayması ve direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu devrilme, savrulma ve kaymasına neden olan "yanal rüzgar"ın oluştuğu köprüler tespit edilecek. Tünel giriş ve çıkışlarıyla boğaz niteliğindeki topografik yapının bulunduğu kesimler, yağan karın "sürgün" şeklinde karayolu yüzeyine gelmesi sonucu, yüzeyde oluşan açık ve gizli buzlanma nedeniyle araç lastiklerinin karayolu yüzeyiyle olan temasını önleyen bölgeler belirlenecek. Hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda viyadüklü veya viyadüksüz köprülerin alt ve üstünden geçen rüzgarların etkisiyle oluşabilecek, "erken ve gizli buzlanma" riskinin yüksek olduğu kesimler, köprü ve yol eğiminin farklılaştığı yol kesimleriyle yağmur ve eriyen kar sularını karayolundan hızla tahliye etmek amacıyla yapılan ve "sanat yapıları" olarak adlandırılan menfez, mazgal, rögarların kapanma olasılığı bulunan yerler, önceden tespit edilecek ve alınacak tedbirler planlanarak uygulanacak. Mahsur kalan sürücü ve yolcuların, mağduriyet yaşamamaları amacıyla yerel yönetimlerce imkanlar dahilinde her türlü yardıma ulaşması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlara ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacak. Yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan nedeniyle, yolun trafiğe kapandığı durumlarda taşıtların karayoluna çıkışlarına müsaade edilmeyecek. Kırşehir'de kış tedbirlerinin masaya yatırıldığı toplantıda ise Kırşehir Valisi İbrahim Akın  "Kış aylarının ağır şartlarda geçeceğini düşünerek, sorunların tespitine yönelik kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, kurumlarımızın kışa hazırlıklarının hem makine hem de ekipman yönüyle gözden geçirilmesi ve olumsuz hava koşullarında meydana gelebilecek trafik kazalarının yaratacağı sorunlar karşısında hangi tedbirlerin alınması gerektiği konularını bu toplantıda değerlendirip planlayacağız. Görevlilerimizle birlikte vatandaşlarımız da kış şartlarına hazır olmalıdır. Amacımız, kış aylarını sağlıklı bir şekilde geçirmektir." ifadelerini kullanmıştı.
 
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20A%C4%9Fustos%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı