"Kırşehir'in Kültür Elçileri Öğrencilerdir!"

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya:

Kırşehir Haberleri 12 Nisan 2018 19:12
"Kırşehir'in Kültür Elçileri Öğrencilerdir!"
-A +A

        Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrenci buluşmaları programlarının devam edeceğinin müjdesini verirken, öğrencilere "Kırşehir'in kültür elçileri sizsiniz!" diye seslendi. Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'nde bilim ürettiklerini ve hayata geçirecekleri projeler ile akıllarda kalacaklarını ifade ederek, 40 bin kişinin aynı anda kitap okuyarak rekor kıracağı program için çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.
         Ahi Evran Üniversitesi'nin öğrenci sayısının artması noktasında gerçekleştirilen çalışmaların hızla devam ettiğini ve bu çerçevede de akıllarda kalıcı, rekorlar kitabına girmeye aday birçok proje üretildiğini dile getiren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karakaya, 40 bin kişinin aynı anda kitap okuyacağı bu projeyi önemsediklerinin altını çizdi. Kırşehir'de kitap okuma bilincinin öneminin artırılacağının anlatılacağı çalışma ile okuma alışkanlığı kazandırılması noktasında da büyük bir adım atılacağını ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada; projenin amacını üniversite ve MEB sınırları içerisindeki herkese okuma bilincini anlatarak kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve yapılacak faaliyetlerle milli ve manevi kültür bütünlüğünü tesis ederek değerlere karşı duyulması gereken güveni canlı tutmak ve kültürüne güven duyma hissinin gelişmesi, toplum-devlet-birey bütünleşmesin sağlamak olarak açıkladı. Rektör Karakaya, projeyi hayata geçiren ekibe teşekkür ederek çalışmalarında üniversite yönetimi olarak desteklerinin artarak devam edeceğini ifade etti. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Karakaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "KOP Bölgesi'nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Geliştirilmesi Projesi (KOP Okuyor) kapsamında 165 proje içerisinden üniversitemize ait olan 'Kırşehir Tarihini Okuyor' isimli proje KOP Kalkınma Bölge İdaresi Başkanlığı tarafından kabul gördü. KOP Okuyor Projesi kapsamında imzalanan protokol ile Kırşehir Milli Eğitim İl Müdürlüğü bünyesindeki ortaokul ve liselerde bulunan öğretmen ve öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırılması, katılımcılara Ahi Evran-ı Veli ve İmam Gazzali’nin hayat, eser ve anlayışlarının anlatıldığı 12’şer sayfalık iki kitap ve her bir kitap için üçer sayfa olmak üzere projenin anlatıldığı önsöz hazırlanarak Ahi Evran-ı Veli’nin ticaret ahlakı ve İmam Gazzali’nin ruha hitap eden manevi dokunuşları ile eşsiz iki hayatın okunması amaçlanıyor. Her iki alimin hayatının etkin bir ekip tarafından 24 sayfa olacak şekilde kitap haline getirilip bastırılacak. Basılan bu kitabın Kırşehir protokolünün de katılımı ile belirlenen tarih ve saatte düzenlenecek olan açılış töreninin ardından tüm katılımcılarla en az 45 dakika olmak üzere eş zamanlı bir okuma faaliyetinin gerçekleştirilecek. Bu hususta çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. En kısa zamanda da yer ve tarihi kamuoyu ile paylaşarak bu rekora imza atmayı hedefliyoruz."
         Ahi Evran Üniversitesi'nin gelişerek büyüdüğüne dikkat çeken Karakaya; öğrenci buluşmalarının da devam edeceğini kaydetti. Ahi Evran Üniversitesi öğrencilerinden kültür elçiliği yapmalarını isteyen Rektör Karakaya, Kırşehir'in tarihini ve değerlerini anlatmalarını istedi. Karakaya, öğrencilerin sorunları ile yakından ilgilendiğini ifade ederken, sorunlara kalıcı çözümler üretmek için çalışmalar yaptıklarına da dikkat çekti.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı