"Kombi Bakımlarınızı Mutlaka Yaptırın”

GÜNTES Firması Sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner konuşmasının altını çizdi.

Genel 6 Ekim 2017 09:13
"Kombi Bakımlarınızı Mutlaka Yaptırın”
-A +A

         Kırşehir'de GÜNTES adıyla faaliyet gösteren firmanın sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, havaların soğumaya başlaması üzerine yaptığı açıklamada, "Kombi bakımlarını mutlaka yaptırın" dedi.
          Çetiner, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kırşehir ve çevresindeki ani sıcaklık düşüşü ve yağmur kışın habercisi oldu. Nasıl ısınırız, nasıl verimli ısınırız, nasıl tasarruf ederiz konuları konuşulmaya başlandı. Şu an bizim bilhassa iki bin metrekare olan dairelerimize veya sitelerimize merkezi sistemi öneriyoruz. Çünkü merkezi sistemde hem konforumuzu, hem tasarrufumuzu kalorimetre taktırarak da bireysel özgürlüğümüzü yaşayabiliyoruz.
          Ferdi sistemlerde de şu an önerebileceğimiz hususlardan bir tanesi yoğuşmalı kombileri tercih edersek hem doğayı daha az kirletiyoruz ayrıca da yüzde on beş yirmi civarında da tasarruf ediyoruz. Buna ilave olarak sadece kombi ya da cihaz değil kullanacağımız ekstra cihazlarla da hem konforumuzu hem de tasarrufumuzu artırabiliriz. Bunların başında da termostatik vana geliyor. Termostatik vananın görevi şudur: 
Hangi odaya aitse o oda sıcaklığına geldiği zaman peteğe su girişini kapatarak odanın sıcaklığını sabitleyerek tasarruf sağlarız. Yine çoğumuzun yanlış bildiği bir konu var. Oda termostatı. Çoğu insanımız buna gerek olmadığını algılayabiliyor. Onun konfor ve tasarrufun dışında şöyle bir özelliği var: Eğer biz onu termostatta kullanırsak örnek olarak odamızı 22 dereceye ayarladık ve 22 dereceye geldiği zaman 21 derece olana kadar devir daim pompamız çalışmıyor. Eğer termostatımız yok ise devir daim motorumuz sürekli çalışıyor. Devir daim pompasının sürekli çalışması demek hem enerji kaybı hem sirkülasyon ve pompa ömrünün azalmasına sebep olabilir. Eğer burada oda termostatını kullanırsak istediğimiz sıcaklığa geldiği zaman kombimiz devre dışı kalıyor. Kombiyle beraber bir süre sonra devir daim pompamız da tekrar sıcaklığımız düşünceye kadar dinlenmiş oluyor. Şimdi bu termostatı şunun için de öneriyoruz. Çoğunlukla sıcaklık algılamamız üç dört derece fazla oluyor. Bir yere sıcak dediğimiz zaman ya pencereyi açıp rahatlayacağız ya da sıcaklığımız düşünceye kadar kombiyi kapatsak bile sıcaklık düşünceye kadar ter içerisinde oturacağız. Ayrıca kombiyle sık sık oynamak doğru değildir. Oda termostatının değişik tipleri var. Kablosuz dediğimiz kablo çekmeden evin içerisinde deformasyon yapmadan kullanacağımız sistemler var. Ayrıca oda termostatını programlayarak haftanın yedi günü üç ayrı program yapabiliyoruz. Örnek olarak aile bireylerinin tamamını evden çıktığını düşünelim. Sabah 08.00'den akşam 17.00'ye kadar sıcaklığımız 16 derece olsun. 16 derecenin şöyle bir özelliği var. 16 derece olduğu zaman diğer komşularımızı etkilemiyoruz. Yani birbirimizden ısı hırsızlığı olmuyor.”

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı