SICAK HABER

'Köyümüz Dalakçı Dergisi'nden Çınar'a Teşekkür!

Yıllardır Kırşehir hasretini gidermek üzere yeni sayıları ile okuyucularıyla buluşan Köyümüz Dalakçı Dergisi'nin 5. sayısı çıktı.

Kırşehir Haberleri 18 Ağustos 2018 19:14
'Köyümüz Dalakçı Dergisi'nden Çınar'a Teşekkür!
-A +A

     Yıllardır Kırşehir hasretini gidermek üzere yeni sayıları ile okuyucularıyla buluşan Köyümüz Dalakçı Dergisi'nin 5. sayısı çıktı.
         Köyümüz Dalakçı Dergisi Editörü Murat Köksal ve Türkiye Ekonomi Bankanı Kırşehir Şubesi Müdürü Gözde Köksal Çınar Kırşehir Gazetesi'ni ziyaret ederek ekibimize çalışmalarında başarılar diledi.
         Köyümüz Dalakçı Dergisi'nin çıkmasında ve tanıtılmasında büyük emeği olan Çınar Ailesi'ne teşekkürlerini sunan Murat Köksal, dergi çalışmaları ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a bilgiler aktardı. Bilindiği gibi Kırşehir'in Mucur İlçesi doğumlu Gözde Köksal, 15 yıl Ankara'da çeşitli şubelerde görev yaparken; terfi ederek memleketi Kırşehir'e atandı ve TEB Şube Müdürü olarak göreve başladı. Köksal, memleketine hizmet etmekten dolayı mutlu olacağını belirterek Çınar Kırşehir ziyaretinde yaptığı açıklamada, " Çiftçimizin ve esnafımızın her daim yanında olacağız. İşleri kolaylaştıracağız, zorlaştırmayacağız. Kapımız her zaman hemşerilerime açık. İnşallah faydalı işler yapacağız " dedi.
         Geçmişten Günümüze Dalakçı Köyü, Geçmiş Zaman Olur Ki, Ahde Vefa Örnekleri, Kahve Tadında Hikayeler ve hasret geceleri ile renklendirilen dergide köşe yazarları da yazılarının içerikleri ile takdir topluyor.
         Murat Köksal, derginin birlerce kişiye posta yoluyla ulaştırıldığını ifade ettiği açıklamasında, emeği geçen herkese ve Çınar Ailesi'ne de teşekkürlerini sundu. Derginin Koordinatörlüğünü üstlenen Murat Köksal, “ Bilindiği üzere yıllarca Dalakçı Köyü olarak bir çok sosyal ve kültürel faaliyetlerin ilkini gerçekleştirdik. Geleneksel Köy şenlikleri, Dalakçı gazetesi ve Tavatır Radyo gibi birçok ilke imza attık. Sıra maddi sıkıntılar ve uzun uğraşlar neticesinde geciktirdiğimiz, yazarları sadece Dalakçı’nın yürekli kadınlarından oluşan Köyümüz Dalakçı adlı kültür aktüel dergisinin 5. sayısında. Dergimizin 5. Sayısını çıkardık. Dergimize yoğun bir ilgi var. Tabi bu yoğun ilginin nedeni, eli nasır tutmuş ve emeğe gönül vermiş yürekli köyümüz Dalakçı kadınlarının başarılı çalışmasıdır. Onları bu çalışmalarından ve gayretinden ötürü kutluyorum. Ayrıca derginin bize hemen dönüt vereceğini beklemiyorduk ama bu olumlu mesajlar ve yoğun ilgi bizi son derece mutlu etti. Başta eşim Pınar Köksal olmak üzere dergide emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve güzel bir işe imza attığımızı düşünüyorum” dedi.
         Ayrıca dergilerini köyleri dışında Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran Dalakçılılar Avrupa'da yaşayan hemşerilerine de ulaşarak adeta uzakları yakın ediyorlar. Kırşehir’in Mucur İlçesine bağlı, ilklerin yaşandığı Dalakçı Köyü, 5 yıl düzenli olarak çıkardığı köyün yayın organı olan ‘Köyümüz Dalakçı’ adlı kültür aktüel dergisinin 5. Sayısını çıkarmıştı. Koordinatörlüğünü Ali Bozdağ, İbrahim Çetin ile Dalakçı Köyü Muhtarı Mehmet Baki Köksal ve Murat Köksal’ın yaptığı, editörlüğünü de Pınar Köksal’ın üstlendiği ‘Köyümüz Dalakçı Dergisi’ yönetimine teşekkürlerin ardı arkası kesilmiyor. Kadına şiddetin ve çocuğa yönelik cinsel istismarın olduğu bu dönemde böyle bir dergi çıkması dikkatleri dergiye topladı. Çıktığı ilk günden beri yoğun bir ilgiyle karşılanan dergi bu sefer sadece Dalakçı Köyü’nün emeğe gönül vermiş yürekli kadınlarını konuk aldı. Hal böyle olunca dergiye teşekkürlerin ve taleplerin ardı arkası bitmedi. Uzakları yakın ettiklerini söyleyen Murat Köksal, “Yine bu radyo ile düzenlediğimiz programlar vasıtasıyla uzakları yakın ediyoruz. Ayrıca her yıl Dalakçı Köyü olarak bir ilde bir araya geliyoruz. Dalakçı buluşması adı verdiğimiz bu etkinliklere yoğun bir katılım gerçekleşiyor. Gurbetteki köylülerimizle bizi bir araya getiren bu tür organizasyonlar aslında  bir nevi köy ve gurbet arasındaki köprüyü üstleniyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Hatta hemen hemen yaz aylarında bir defa geleneksel Dalakçı Köyü Şenlikleri düzenliyoruz. Bu da yine köydeki şehirdeki ve hatta gurbette ki Dalakçılıların birlik ve beraberlik içinde kaynaşmasını sağlıyor. Önümüzde ki yıl birlik ve beraberliğin daha çok pekişmesi için Mayıs 2019’da geleneksel Dalakçı Köyü şenliğini düzenlemeyi planlıyoruz organize çalışmalarımız devam ediyor. Doğduğumuz Topraklara Aşık, Doyduğumuz Topraklara Minnettarız" başlığıyla çıkan ‘Köyümüz Dalakçı’ kültür ve aktüel dergisi uzun uğraşlar ve maddi sıkıntılar sonucunda biraz gecikmeli çıktı. Ama sonuçtan son derece mutluyuz güzel bir çalışma oldu.”
         Dergilerinin 1.000 adet basıldığı ve tam 1.000 haneye ulaştığını belirten Köksal, “Dergimiz isteyen herkese ulaştı. İzmir’de dergi temsilcimiz İbrahim Çetin’e, Almanya dergi temsilcimiz Ali Bozdağ ve Kırşehir temsilcisi aynı zamanda köy muhtarımız Mehmet Baki Köksal’a teşekkürlerimi sunuyorum. Dergimiz şimdiye kadar 1.000 haneye girdi.  Özellikle bugün kadına şiddetin ve çocuğa yönelik cinsel istismarın hat safhada olduğu bir zamanda böyle bir çalışma yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Daha önceden de söylediğim gibi bu derginin özelliği yüreği kadar elleri de nasır tutmuş köyümüz kadınlarının, yanı sıra köyümüzde doğup büyümüş, köyümüzün suyunu içmiş, akademisyen kadınların yer almasıydı. Bu kadınlar emeğe gönül vermiş insanlar. Biz de onların böyle bir etkinlikte yer almasına vesile olduk. Dönütler muhteşem oldu. Çankaya Kaymakamımız Sayın Kadir Çakır’dan da çok güzel mesajlar aldık. Dergiyi çok beğendiğini bu tür etkinliklerin birlik ve beraberlik için  sürekli olması gerektiğini ifade etti. Biz de 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizin 6. Sayısını çıkarmayı planlıyoruz. Bize kalsa hemen yarın çıkacak bir dergi fakat bizim elimizden gelen bu kadar çünkü derginin maliyeti fazla oluyor. Bir şekilde kendi uğraşlarımız neticesinde kimseye yük olmadan çıkartmaya çalışıyoruz. Gönül ister ki her ay çıksın ama maddi sıkıntılar ve desteklerin yetersiz oluşu belimizi büküyor. Ama derginin 6. sayısı için çalışmalarımıza başladık inşallah güzel bir çalışma olacak. Bu vesile ile bizlerden desteklerini esirgemeyen Çınar Ailesi'ne de teşekkür etmek istiyorum. Bu başarılı ve zorlu yolda azimle ilerleyeceğine inandığım Çınar Ekibi'ni kutluyorum" dedi. 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı