"Kuduz, Ölüme Yol Açabilir"

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü 28 Eylül Dünya Kuduz günü ile ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Kırşehir Haberleri 28 Eylül 2019 14:27
"Kuduz, Ölüme Yol Açabilir"
-A +A

            Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü 28 Eylül Dünya Kuduz günü ile ilgili bilgilendirmeler yaptı. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İlk kuduz aşısını geliştiren Louis Pasteur’ün ölüm tarihi olan 28 Eylül, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Kuduz Günü” olarak belirlenmiştir. Bu günde hastalık ile ilgili farkındalığın arttırılması ve konunun önemine vurgu yapılması amaçlanmaktadır.Kuduz 150’den fazla ülkede görülen ve aşı ile önlenebilir viral bir hastalıktır. DSÖ verilerine göre her yıl 59.000’in üzerinde insan kuduz nedeni ile kaybedilmektedir. Kuduz virüsü merkezi sinir sistemini enfekte ederek ölüme yol açan bir enfeksiyon etkenidir. Olguların çoğu Asya ve Afrika kıtasında görülmektedir.
               Ülkemizde de her yıl yaklaşık 200.000 kuduz riskli temas meydana gelmekte, bunlardan da 1 ya da 2’si hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kuduz vakaları incelendiğinde, vakaların çoğunda kişilerin kuduz riskli teması önemsemeyerek herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadığı görülmektedir. Kuduz kaynaklı ölümleri önlemek, kuduz riskli temasa maruz kalan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurarak kuduz profilaksisini tam ve gününde yaptırması büyük önem arz etmektedir.
HAYVANLARDA KUDUZ BELİRTİLERİ:
Başlangıçta hasta hayvanların huyunda değişim gözlenir.Uysal hayvanlar huysuzlaşırken, huysuz hayvanlar sakinleşirler.Kuduz hayvanlarda genellikle şiddetli ısırma isteği vardır.
Bunların havayı ısırdıkları gözlenir. Işığa ve suya karşı aşırı duyarlılık bulunur. Yutkunma güçlüğü, salya akması, kasılmalar gibi belirtiler gözlendikten sonra, bunlarda da felç dönemi başlar.Bulgular görülmeye başladıktan sonra, kuduz hayvanlar genellikle 7-10 gün içerisinde ölürler.
KUDUZ HASTALIĞININ BULAŞMA ŞEKLİ
Kuduza yakalanmış bir memeli hayvanın (özellikle köpek) ısırması ve yaralaması ile, Kuduz hayvanın salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz ağız veya buruna temas etmesiyle, Kuduz hayvanın salyası ile bulaşık eşyanın (tasma, yular, dizgin vb.) yaralı deri ile temas etmesi ile, Kuduz hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar ile, (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşıktır.) Kuduz hayvanın eti ve sütünün çiğ olarak yenmesi ile, Kuduza yakalanmış bir insan ile yakın temasta bulunulması ile bulaşabilir. Bulaşma süresi köpek ve kedilerde, belirtiler başlamadan 3-7 gün önce bulaştırıcılık başlar ve hastalık belirtileri olduğu sürece bulaştırıcılık devam eder. Hastalık insanda ilk önce halsizlik ,ateş, iştahsızlık, bulantı, baş ve boğaz ağrısı gibi hastalığa özel olmayan belirtiler başlar. Isırık yeri ve çevresinde ağrı ve kaşıntı görülebilir. Yutak felci sebebiyle kuduzun karakteristik belirtisi olan sudan korkma görülür .Daha sonra hasta komaya girer ve ölüm meydana gelir.
KUDUZ HASTALIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?
Tedavi Edilmeyen Hastalar Solunum kaslarının felç olması sebebi ile 7 gün içinde ölür. İnsana sebepsiz saldıran hayvanlar mümkünse yakalanmalıdır. Yakalanan vahşi veya aşısız evcil hayvanlar 10 gün süresince sağlıklı şartlarda izlem altında tutulmalı, bu süre içinde ölürse en kısa zamanda beyin dokusu bir laboratuvara gönderilmelidir. Sonuçta kuduz virüsü bulunmazsa saldırıya maruz kalan kişinin tedavisi gerekmez. Yakalanamayıp kaçan hayvanlar kuduz kabul edilir ve tedaviyi gerektirir diyen Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri açıklamalarına şu şekilde devam ettiler;
ŞÜPHELİ HAYVAN ISIRMASI HALİNDE NE YAPMALISINIZ?
Isırık yeri bol sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Yara yeri tentürdiyot ile de yıkanabilir. En kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.Bu tedbirler ısıran ya da ısırılan hayvanların kuduz olma ihtimaline karşı alınan tedbirlerdir.10 günlük bir karantinaya alınır, bu periyot esnasında hayvan hastalanır ya da ölürse kuduzun belirtileri bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmeli ve kesin teşhis amacıyla beyin dokusu laboratuvara gönderilmelidir.Kuduz hastalığı hem insanlarda hem de hayvanlar için ölümcüldür. Kuduzun önlenebilir bir hastalık olası sevindiricidir. Hastalığın önlenmesinde hayvanların aşılanması çok önemlidir. Hekiminiz gerekli görür aşılama programına alırsa aşılarınızı aksatmadan uygulatınız. Kuduz şüpheli temas durumunda özellikle yara tedavisi ile kuduz aşısı ve kuduz antiserumu uygulamalarının hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.” dediler.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı