"Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş"

Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş!” kampanyası hakkında bilgiler verdi.

Kırşehir Haberleri 5 Ağustos 2018 13:01
"Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş"
-A +A

         Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş!” kampanyası hakkında bilgiler verdi. Vekalet yoluyla kurbanlarınızı kesip muhtaç insanlara yardımcı olmak gerektiğini ifade eden Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığımız vekâletle kurban kesimini ülke genelinde başlattı. 20 Ağustos’a kadar devam edecek. 145 ülkede ve yurt içinde vekâletli kurban kesimimiz var. 26 yıldır bunu bu şekilde devam ettiriyoruz. Yurt içindeki kurbanlarımızın hisse bedeli 850 lira, yurt dışındaki hisse bedelimiz 625 lira. Sizlerle şunları paylaşmak isterim. Memleketimizde bolluk, bereket var. Mesela pazara çıkıyorsunuz şöyle bir ucundan baktığınızda her şeyin ne kadar güzel olduğunu bol ve bereketli olduğunu görüyorsunuz. Buna şükrediyoruz. Şükredelim ki Mevla nimetlerini üzerimizden eksik etmesin. Ama dünyada öyle ülkeler var ki yıldan yılda bir et yüzü görüyorlar. Bir takım imkânlardan yoksunlar. Mesela bunlardan bir tanesi, Etiyopya. Etiyopya’ya giden arkadaşlarımızdan şöyle hatıralar var: orada on sene önce diyorlarmış ki Türkler Müslüman mı ya da onların kestikleri yenilir mi şeklinde tabirler kullanılmış. Bugün bizi 1500 veya 2000 kişi ilahilerle karşılıyorlar.
         Konuyla ilgili 2016 yılında kurban kesiminde görevli bir arkadaşımızın anlattıklarını paylaşmak istiyorum. Diyor ki yatsı namazını kıldık, camiiden dışarı çıktık ve camiinin hemen dışında yaşlı bir kadının eski bir battaniyeye sarılıp yattığını gördük. Burada ne yaptığını sorduk, söylediği cevap ise gerçekten gönlümüzü burkan hislerimizi duygularımızı harekete geçiren bir cevaptı. Diyor ki, yarın bayram Türkler gelecek, kurban eti dağıtacaklar ve ben de çoluk çocuğuma buradan senede bir defa et götüreceğim. Onu bekliyorum diyor.
         Benzer şeyler mesela Senegal’de yaşanıyor. Birçok ülkede bu böyledir. Bu da bizi çok duygulandıran bir anekdottu. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Memleketimizin hayırları sadece bir kurbandan ibaret değil. 2015 senesinde yine benzer bir hatırayı anlatmışlardı. Giden arkadaşlar diyorlar ki, kurbanları kestik kurban sahiplerine hayır sahiplerine bildirdik hayvanlarınız kesildi diye. Sonra eti değerlendirme kısmına gelince orada fakir fukaralara dağıtıyoruz. Bir haber geldi. Dediler ki, bir kabilede açlıktan hastalıktan ölümler olmaya başladı. Oraya da gider misiniz dediler. Bizler de ekiplerimizi, etlerimizi topladık ve oraya hareket ettik. Gittik ve gittiğimizi yer de kabile başkanı dedi ki yanlışlık yapmayın biz Hıristiyan'ız dedi. Bizler de dedik ki biz kurban ibadetimizi yerine getirdik, et dağıtımı konusunda dinen bir mahsuru yok ve aç olan herkese verebiliriz. Kurbanları onlara da verdik. Bir hafta sonra kabile başkanının teşvikiyle tam 600 kişi toplanmış gelmiş. Hepsi Müslüman olmuşlar. Bu insanların çocukları bizim açtığımız Kuran kursunda hafızlık yapıyorlar. Gönderdiklerimiz sadece bir etten ibaret değil. Gönülleri kazanıyoruz. Mazlum insanların fakir fukaranın umudu haline gelmiş milletimizin, elinin uzandığı yerler bize sevgi dolu gönüllerle bağlanılan yerlerdir. Bu açıdan da Kırşehir’imizde gücü yeten herkesin en azından bir tanesini evine kesiyorsa diğerini ya yurt içinde ya da yurt dışında böyle yerlere vekâletini vererek göndermelerini arzu ederim. Bizim vakfımızın başkanı Diyanet İşleri Başkanımızdır. İllerde İl müftülerimiz, ilçelerde,ilçe müftülerimizdir. Ekiplerimiz Türkiye Diyanet Vakfımızın organizasyonuyla gönderdiğimiz elemanlarımız büyük oranda başkanlığımız personelidir. Devletin güvencesinde, denetiminde, rehberliğinde kurban ibadetini vekâlet yoluyla kestirmek isteyen herkese buradan çağrı yapıyorum. Cenabı Hak güzel bir şekilde bayrama kavuşmamızı, güzel bir bayram geçirmemizi, kurban ibadetimizin de Allah tarafından makbul sayılmasını, bu hayırlarımızın da muhtaç insanlara elimizle ulaştırmayı cümlemize nasip eylesin.”
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı