"Kurumlarla Ortak Bir Yapılanmaya Gidilebilecek"

Kırşehir'de, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti başkanları, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi konusunda kentte ortak bir yapılanmaya gidilmesi çağrısında bulundu.

Kırşehir Haberleri 1 Mart 2018 19:08
"Kurumlarla Ortak Bir Yapılanmaya Gidilebilecek"
-A +A

        Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KTSO) bir araya gelen Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kırşehir Ziraat Odası, Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi, Şeker-İş Sendikası ve MÜSİAD Kırşehir Şubesi başkan ve yöneticileri ortak basın açıklaması yaptı.
         Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İyi Parti’nin destek verdiği belirtilen ortak açıklamayı Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Selahattin Ekicioğlu okudu.
         Ekicoğlu, Türkiye'nin şeker fabrikalarını satmaya hazırlandığı bir dönemde Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinin şeker fabrikalarını gözü gibi koruduğunu belirterek, Almanya, Fransa, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler için çok önemli olduğunu ve devlet bünyesinde tutulduğunu vurguladı.
         Özelleştirmenin, stratejik bir ürün olan pancar ve şeker üretiminin geleceğini doğrudan etkileyeceğini ifade eden Ekicioğlu, şeker fabrikalarının geleceği konusunda Karabük Demir-Çelik Fabrikası’ndaki örneğin göz önünde bulundurulmasını istediklerini aktardı.
         İlgili kişi ve kurumlarla ortak bir yapılanmaya gidilebileceğini dile getiren Ekicioğlu, şunları kaydetti: "Gelişmiş bir ülke olmamız yolunda, ekonomi programımızın yerli ve ulusal hassasiyetlerle kurulmasının önemli olduğunu düşünüyor; özellikle tarım politikamızda üretime öncelik veren, iklimsel ve toprak verimliliğimiz dikkate alınarak, alın terini bu topraklara döken üreticilerimizin çıkarları göz önünde bulundurularak, üretime öncelik verilmesinden geçtiğine inanıyoruz. Bu bağlamda; Türkiye, Şeker Fabrikalarını satmaya hazırlanırken Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri şeker fabrikalarını gözü gibi korumaktadır. Almanya, Fransa, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler için şeker fabrikaları çok önemlidir ve kesinlikle devletin bünyesinde tutulmaktadır. Kırşehir Şeker Fabrikası’nın Kırşehir için önemini hepiniz biliyorsunuz. Kırşehir Şeker Fabrikası kadar şehrimizin ekonomik ve sosyal yaşamına katkı sağlayan başka bir kuruluş yok, şeker pancarı üretmek ve bu Fabrikayı yaşatmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Özelleştirme, stratejik bir ürün olan pancar ve şeker üretiminin geleceğini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle fabrikanın özelleştirme sonrası kapanması durumunda fabrika, fiilen çalışanlarının yanı sıra on binlerce çiftçi ailesi ile bölge hayvancılığı, nakliyeciler ve esnafımızı olumsuz olarak etkileyecektir.
         Şeker pancarı; üreticilerinin tarımsal bilgi ve kültür düzeyini yükselten, ailenin tüm fertlerine çalışma imkanı sağlayan, nüfusun kırsal kesimde tutulmasına, köyden şehre göçü yavaşlatan ve köyünde üretim yapılmasını sağlayan ürünlerin başında gelmektedir.  Emeğin en yüce değer olduğuna olan inancımızla, ülkemizde şeker pancarı üretiminin arttırılmasının hem toplumsal sağlığımız açısından hem de üreten toplum olmanın onurunu yaşamak adına çok önemli bir işlevi olacağını düşünüyoruz. 
         Et Balık Kurumu, Süt Kurumu ve SEKA gibi örnekleri göz önüne aldığımızda; Et Balık Kurumu’nun kapatılmasıyla et ihtiyacımızı karşılayamadığımızı, yurtdışından et ithal eder olduğumuzu ve yine Süt Kurumu’nun kapatılmasıyla da ne yazık ki yurtdışından yılda 270 bin ton süt tozu getirir durumda olduğumuzu görüyoruz.    
         Biz de diyoruz ki; çiftçilerimizi küstürmeyelim ve 4 lira olan şekeri 15 liraya yemek zorunda kalmayalım. Ülkemiz, şeker ithal eder duruma gelirse ya da bazı baronların istediği gibi Nişasta Bazlı Şeker kullanımına yönlendirilirse, bu konuda bilimsel çalışma yapan insanların da belirttiği üzere sağlığımız çok büyük bir tehdit altına girecek ve ne yazık ki sağlıksız, obez ve hasta bir millet olacağız! Şeker fabrikalarının geleceği konusunda Karabük Demir-Çelik Fabrikası’ndaki örneği göz önünde bulundurmalıyız diye düşünüyoruz. Kırşehir Şeker Fabrikası’nın geleceği için de pancar üreticilerinden, fabrika işçilerine, nakliyecilerden, ilimiz sanayicisi ve tüccarına kadar bu konuda emeği geçen herkesin ortak olduğu bir yapılanma, hem üretimin hem de istihdamın arttırılmasına ve aynı zamanda emeğin gerçek hakkını bulması adına önemli bir uygulama olacaktır. Bu konu ile ilgili bütün kurum ve kuruluşların ortaklaşa çalışma içerisinde üzerine düşeni yapacağını bildiriyoruz."
 
 
 
 
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı