"Matematik" Konferansı Düzenlendi

Rektör Karakaya “Evrenin Mantıksal Dili Matematik” konulu sunumunu yaptı

Kırşehir Haberleri 31 Mart 2018 19:10
"Matematik" Konferansı Düzenlendi
-A +A

         Ahi Evran Üniversitesi'nde (AEÜ), matematik öğretmenliği ve bölümü öğrencilerine yönelik "Evrenin Mantıksal Dili Matematik" konulu konferans düzenlendi.
         Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fen Edebiyat Fakültesi Aşık Paşa Salonu'nda gerçekleşen konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilerin matematiğe olan bakış açılarını değiştirmeleri gerektiğini, bunun insanların sahip olması gereken bir değer olduğunu söyledi.
         "Uzay" olarak ifade edilen kavramın aslında birbiriyle çelişmeyen harekete sahip cisimler topluluğu olduğunu, matematiğin bin bir ilişkiyle yaratılan evrenin gizemini anlamaya yarayan temel enstrüman olarak kabul edildiğini belirten Rektör Karakaya, şöyle devam etti: "Matematik yapabilme sadece insana verilmiş bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı insanın düşünme ve konuşabilme yetisi ile kazandı. Matematiği gerçek anlamda hayatımıza daha çok nasıl transfer edebiliriz ya da bu transferden daha etkin nasıl yararlanabiliriz tartışmasını yapmamız gerekir. Tüm bileşenleriyle matematiği hayatımızdan çıkarmamız durumunda, akılla ilişki kurmayan bir beşeriyet kalacaktır. Maalesef bugün, matematik gerçek manasıyla hayatımızda olmadığından, düşüncede derinlik yakalanamıyor. Magazinsel tartışmalar ve değerlendirmeler tercih edilmektedir."
         Konferansa, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kula, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Geçen aylarda Ege Üniversitesi’nde “Evrenin Mantıksal Dili Matematik” konulu konferansa katılarak sunum yapan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, beğenilen ve dikkat çeken sunumunu bir kez de Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü ile Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencilerine gerçekleştirdi. Fen Edebiyat Fakültesi Âşık Paşa Salonu’nda gerçekleşen programa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Programda açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kula yaptı. Kula, konuşmasında, engin bilgi ve deneyimlerini öğrencileri ile paylaştığı için Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya teşekkür ederek öğrencilerin bu programdan en iyi şekilde yararlanmaları tavsiyesinde bulundu.
REKTÖR KARAKAYA: “MATEMATİK YAPABİLME SADECE İNSANA VERİLMİŞ BİR AYRICALIKTIR”
Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kula’nın konuşmasının ardından Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya sunumunu yaptı. Rektör Karakaya sunumunda, matematiğin evrendeki yerine değinerek gözümüzün gördüğü dünyanın kaba ve sadece üç boyutlu cisimlerden meydana geldiğini söyledi. “Uzay” olarak ifade edilen kavramın da aslında birbiriyle çelişmeyen harekete sahip cisimler topluluğuna verilen isim olarak nitelendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, matematiğin bin bir ilişkiyle yaratılmış evrenin gizemini anlamaya yarayan temel enstrüman olduğunu vurguladı. “Matematik yapabilme sadece insana verilmiş bir ayrıcalıktır” diyen Rektör Karakaya, bu ayrıcalığı insanın düşünme ve konuşabilme yetisi ile kazandığını anlattı.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Matematiğin tarihsel gelişimi incelediğinde matematiksel düşünmeyi üç temel akımın şekillendirdiği dikkati çekmektedir. Bunlar Mantıkçılık, Sezgicilik ve Sembolizmdir. İnsan aklının konuşma biçimi olan matematik bu üç dili kullanır. Dolayısıyla sosyal bilimlerde bir çalışmanın mantığı yoksa anlamsızlaşır. Sezgilerin tetikleyeceği bir akıl olmazsa bilimsel düşünce ve felsefe durağanlaşır, yok olur. Sembolizm ise aklın görselleşmiş dilini ifade eder.”
REKTÖR KARAKAYA: “DÜŞÜNMEYİ BİLMEYEN TOPLUMLAR YÖNETİLİRLER”
Matematiğin alfabesi olan sembollerin kendi başına ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Herkes, mantık ve sezgi gücünü kullanarak matematik yapar ancak matematikçiler, mantık ve sezginin oluşturduğu iş ve oluşları sembollerle kaydedebilirler” dedi.
Yaşadığımız dünyanın boyutsal olarak üç boyutlu olmasına rağmen insan aklının, matematikle ifade ettiği sonsuz boyutu düşünebildiğini vurgulayan Rektör Karakaya, matematiksel düşüncenin, insanın yaşadığı dünyayı çok yönlü ve ilişkiler ağı ile birlikte algılaması anlamına geldiğini sözlerine ekledi. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında şunlara yer verdi: “Tüm bu açıklamalardan yola çıkarak, günümüzde matematiğin eğitim ve öğretimdeki rolünü veya hayatımızdaki varlığını tartışmak yerine, ‘Matematiği gerçek anlamda hayatımıza daha çok nasıl transfer edebiliriz?’ ya da ‘Bu transferden daha etkin nasıl yararlanabiliriz?’ tartışmasını yapmamız gerekir. Tüm bileşenleriyle matematiği hayatımızdan çıkarmamız durumunda, akılla ilişki kurmayan bir beşeriyet kalacaktır. Maalesef bugün, matematik gerçek manasıyla hayatımızda olmadığından, düşüncede derinlik yakalanamamakta ve magazinsel tartışmalar ve değerlendirmeler tercih edilmektedir.”
Matematiğin düşünme yetisini geliştirdiğini ve aklı kullanabilmeyi öğrettiğini anlatan Rektör Karakaya, “Düşünmeyi bilmeyen toplumlar yönetilirler” dedi.
Rektör Karakaya konuşmasında son olarak öğrencilere matematiğe olan bakış açılarını değiştirmeleri tavsiyesinde bulunarak matematiği yüksek puan getiren bir ders olmaktan çıkarıp insanların sahip olması gereken bir değer olduğunu yüksek sesle dillendirecek kadar hayatı ve dünyayı tanımalarını önerdi.  
Program, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın öğrencilerin sorularının yanıtlamasının ardından sona erdi.
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Mart%20Gazetemiz-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı