"Mutlu Çocukların Yaşadığı Bir Ülke İstiyoruz"

Kırşehirlilerin büyük desteğini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, AK Parti Hükümeti'nin aldığı karneyle sınıfta kaldığını söyledi.

Kırşehir Haberleri 9 Haziran 2018 20:13
"Mutlu Çocukların Yaşadığı Bir Ülke İstiyoruz"
-A +A

         Kırşehirlilerin büyük desteğini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya, AK Parti Hükümeti'nin aldığı karneyle sınıfta kaldığını söyledi. Başkent'te bulunan Kırşehirli sivil toplum kuruluşları yanında, Ankara'da yaşayan Kırşehirlilerden desteğini yanında gören Kaya, yaptığı açıklamada, "24 Haziran'da bir seçime gidiyoruz. Bu tarihi seçim, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da 'Tek adamın dediği mi olacak, yoksa Millet’in dediği mi olacak?' sorusuna cevap vereceğimiz bir seçim olacak" dedi.
         Kırşehirli olan ve daha önce Kırşehir'de belediye başkan adayı olarak seçime katılan Yıldırım Kaya, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Çocuklarımızın karneleri aldığı bu günlerde, ömrü eğitimle geçmiş, Kırşehir ile birlikte Anadolu’nun dört bir yanında öğretmenlik yapmış, Eğitim-Sen’in kurucu genel başkanı olma şerefi de dahil olmak üzere TÖB-Der’den beri sendikal mücadelenin içinde olmuş biri olarak; seçim sathında olduğumuz bu günlerde 16 yıllık Milli Eğitim Politikasının ve sonuçlarının yeniden hatırlatılmasını kendime görev bilerek bu çalışmayı hazırladım.
         Karnede yer alan veriler TÜİK ve MEB’in yayınları, OECD, Dünya Ekonomik Forumu, Unesco gibi uluslararası kuruluşların veri tabanları, eğitim alanında faaliyet gösteren sendikaların raporlarından derlenmiş; kamuoyuna mal olan ve velilerin sokakta konuştuğunu gündeme taşıma amacıyla derlenmiştir.
         Özellikle; Uzmanların tüm uyarılarına, muhalefetin tüm itirazlarına, öğretmenlerin ve velilerin tüm eylemlerine karşın hayata geçirilen 4+4+4 sisteminin ardından tepetaklak olan eğitim sistemimiz, sadece öğrencileri, velileri ve öğretmenleri etkilemiyor. Sadece 81 milyon yurttaşımızı da ilgilendirmiyor. Eğitim sistemi, henüz doğmamış çocuklarımızın dahi geleceğini ilgilendiren, siyaset üstü bir meseledir.
         16 yıllık AKP iktidarı boyunca; 6 Milli Eğitim Bakanı değişti. Her gelen bakan eğitimi yeni baştan ele aldı. Yeni baştan yapılan hiçbir “reform” sorunun kökenine inmediği için, eğitimi adeta bir yamalı bohçaya çevirdi.
         Erdoğan’ın hiç alanı olmamasına rağmen eğitime dair karar verici olması, uzmanlara kulak asılmaması ve kısa vadeli siyasi çıkarların Türkiye’nin milli eğitiminden ve çocuklarımızın iyi yetiştirilmesinden daha önemli hale gelmiş olması, ülkemizi, dünyada hızla ilerleyen eğitim alanında yaya bırakmıştır. Çocuklarımız uluslararası değerlendirmelerde vasat sonuçlar almakta, aileler çocuklarının geleceğinden endişe duymakta, eğitime bağlı olarak gerek sanayimiz gerek yüksek katma değerli üretim yapma olanaklarımız da geri kalmaktadır.
         Dünyanın refah seviyesi yüksek, kişi başına düşen milli gelirleri yüksek ülkelerine bakıldığında, hepsinin eğitim alanında da başarılı olduğu görülecektir. Bu nedenle AKP’nin eğitim karnesine başlamadan önce peşinen belirtmek gerekir ki Eğitim’de sınıfta kalan, her konuda sınıfta kalır.”
         Yıldırım Kaya, öğrencilere yönelik yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: "Hepimizin üzerine titrediğimiz geleceğimiz, çocuklarımız 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı karnelerini aldı. Çabalarından dolayı öğrencilerimizi, emeklerinden dolayı öğretmenlerimizi, sabır ve fedakarlıklarından dolayı da velilerimizi kutluyorum.
         Başarılı olmak için çalışmak kadar, dinlenmeye de ihtiyacımız var. Sevgili öğrencilerimize, dinlenmelerini ve en sevdikleri şeyleri yapmalarını tavsiye ediyorum. Mesela kitap okumayı sevenler için, okunması gereken o kadar çok kitap var ki…
         Ama tatilde çalışmak zorunda olan milyonlarca çocuğumuzun olduğunu da biliyorum. Tarlada, bağda bahçede, sanayide… O küçük eller çalışacak, sevdikleri şeyleri yapamayacaklar!
         Ekonomik nedenlerle okuyamayan, çalışmak zorunda kalan çocuklarımızın da bugün büyük bir burukluk yaşadığını taa yüreğimizde hissediyoruz…
         Biz çocuklarımızın çağın gerisinde kalmayacakları, iyi bir eğitim almalarını istiyoruz. Çocuklarımızın tatil haklarında çalışmak zorunda olmayacakları bir Türkiye hayalimiz var!
         Biz mutlu çocukların yaşadığı bir ülke istiyoruz…
         Çünkü biliyoruz ki çocukların mutlu olduğu bir ülkede; huzur olur, barış olur, kardeşlik olur, refah olur…
         Tüm bu duygularla, yeni oy kullanacak gençlerimize, mesleğini onuruyla yapmak isteyen öğretmenlerimize, çocuklarının geleceği için kaygı duyan değerli velilerimize sesleniyorum…
         Kendiniz için, çocuklarınız için oy kullanın; geleceğinizi karartmak isteyenlere 24 Haziran’da tasdiknamelerini verin."
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı