"Özelleştirilme, Kırşehir'e Vurulacak En Büyük Darbedir"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, 3 Nisan'da özelleştirilmesine karar verilen Kırşehir Şeker Fabrikası'nın devlet tarafından elden çıkarılmasının büyük bir hata olduğunu vurguladı, "Şekerin ve etin dünyası Kırşehir'dir. Fabrika, 17 yıldır Kırşehir ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Özelleştirilmesi Kırşehir'e vurulacak en büyük darbedir" dedi.

Kırşehir Haberleri 28 Şubat 2018 19:08
"Özelleştirilme, Kırşehir'e Vurulacak En Büyük Darbedir"
-A +A

         CHP İl Başkanı Zengin, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Kırşehir Şeker Fabrikası, 2001 yılında hizmete açılmıştır. 17 yıldır Kırşehir ekonomisine katkısı tartışılmayan Şeker Fabrikamız 297 personel ve 500 taşeron işçisiyle toplam 800 kişiyle hizmet sunmaktadır. İlimize bağlı 62 köyde şeker pancarı üretimi yaklaşık olarak 70 bin dönüm arazide toplam 650 bin ton pancar üretimi yapılmaktadır.
         Yılda 90 bin ton kristal kaliteli şeker üretilmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak 2,5 milyon ton şeker üretilmekte olup yurt içine ve yurt dışına satışları yapılarak ekonomimize ciddi anlamda katkıları olmaktadır.
KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI 240 MİLYON LİRA KAR ETMEKTEDİR
         Kırşehir Şeker Fabrikamız Türkiye'de toplam maliyet kâr alanında ilk 3 fabrikadan birisidir. Kayıtlı çiftçi sayısı 4 bin 400 kişidir. Kırşehir Şeker Fabrikası'nda 2016 yıllarına ait üretilen kristal şekerin satışı 3,20 kuruştur. Şekerin maliyeti ise 2.10 kuruştur. 2016 yılında üretilen şeker miktarı yaklaşık olarak 78 bin tondur. Zarar ettiği söylenen kurumun Kırşehir ekonomisine katkısı yılda 240 milyondur. Eski parayla 240 trilyondur. Kırşehir'imiz tarım ve hayvancılığa dayanan bir ekonomiye sahiptir. İlimizde 2 tane büyük fabrika bulunmaktadır. Bunlardan birisi Şeker Fabrikası'dır. Şeker Fabrikası'nı sadece çalışan insan bazında düşünmemek gerekmektedir.
Taşıyıcılar için önemli bir geçim kaynağıdır. Şeker Fabrikası'nın özelleşmesi hayvan yemi olarak faydalanan üretici insanının, hayvancılıkla uğraşan insanların gelişmesini engelleyici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
         Ayrıca Kırşehir ekonomisine esnafından işçisine işçisinden üreticisine kadar kısaca tüm Kırşehir halkına büyük katkıları bulunmaktadır. Göç veren bir ilimiz olarak ticaretin çökmesine neden olacak unsurlardan biridir. Kan ağlayan esnafımızı daha da mağdur durumuna düşürecektir. Türkiye’de ekonomik olarak katkısı tartışılmayan şeker fabrikaları neden özelleştirilmek istenmektedir. Ekonomide köşe taşı değerinde olan bir kurum neden kapatılmak istenmektedir. Meclis gündeminden kaçırılarak kanun hükmünde bir kararname ile satışa sunulmaktadır. Şeker Fabrikalarımızın rakibi olan, şeker sektörümüzü tasfiye ederek pazarı ele geçirmeye çalışan msır şurubu üreticisi ABD'li Cargill şirketine (iddialara göre) rapor düzenletmek hangi aklın işidir?
          Doğal olarak Cargill şirketinin, 'şeker sektörü zarar ediyor, satın, kapatın' raporunu sunmaktan başka bir alternatifi olamaz. Çünkü şeker şurubu insanlarda kanser ve siroz hastalığına neden olmaktadır. Doğmamış bebeklerde bile ölümlere neden olacaktır.
Anayasanın 137.maddesi 'Yasama ve yürütme organlarıyla idare mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar ve idare mahkeme kararlarını hiç bir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesi geciktirilemez' hükmü açıkça kesin bir hüküm olmasına rağmen zarar etmeyen şeker fabrikalarının kapatılmasının arkasında pis kokuların emperyalist politikaların olmasını da akla getirmektedir.
Dünyada ABD, Fransa, Almanya gibi güçlü ülkeler de şeker fabrikaları devlet tarafından çalıştırılmaktadır. Dünyada bunca örnekler varken biz neden özelleştirmede ısrar etmekteyiz. Bu anlayış emperyalistlere hizmet etmektedir.
FABRİKA ÖZELLEŞTİRİLMELİ, ALT YAPISINA DESTEK VERİLMELİDİR
         Çözüm; fabrikaları özelleştirmek değil alt yapı ve üst yapı kurumların devlet tarafından desteklenerek, makine ve teçhizatların modern anlamında yenilenmesi ile ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunacaktır. Türkiye'nin şeker fabrikalarını satmak, pancar üreticisine melasçıya, süt üreticisine, damızlık sığır yetiştiricisine, şeker işçisine büyük zarar verecektir. Velhasıl şeker sektörümüze hiç bir yararı olmayan bu karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Sağlık anlamında ileride tüm insanlarımızı felaketler beklemektedir. Tarımı dışa bağlı olan ülkelerin bağımsızlığından söz edilemez. Israrla insan sağlığına zararlı gıdalarda kullanılması tehlikeli diyen bilim insanlarını görüşlerini dikkate almamak pervasızlığın ta kendisidir.
Bu fabrikanın kapatılması Kırşehir'imize ihanettir. Buna destek verenler tarih önünde eninde sonunda hesabını vereceklerdir. Şeker fabrikaları bu ülkenin kılcal damarlarıdır.
CHP bu ülkenin teminatıdır. CHP işçinin köylünün emeklinin, memurun esnafın  sağlıkçıların öğretmenlerin taşeron işçilerinin sonuçta Türkiye’nin yanındadır. Ulu Öderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarımda dışa bağımlığını azaltmak için  1926 yılında Alpullu ve Uşak’ta şeker fabrikalarını kurmuştur. Daha sonra Eskişehir,Turhal vb. yerlerde şeker fabrikalarını kurdurmuştur.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ
         Cumhuriyet Halk Partisi olarak çözüm önerilerimiz: 1.Hükümet bir an önce Şeker Fabrikaları ile ilgili verdiği yanlış karardan dönmesi. 2.Kendi toprağımıza uygun yerli tohumun üretilmesi. 3.Hızlı bir şekilde fabrikamıza sahip çıkarak yeni alt ve üst yatırımlarla bölgemizin en güçlü fabrikasına dönüştürülmesi. 4.Tarım ve hayvancılık destekli projelerin hayata geçirilmesi. 5.Ülkemizde otomasyon ağı kurularak şeker ile ilgili  üreticiden, tüketiciden fabrikaya kadar planlı bir şekilde 5-10 yıllık kalkına planlarının hazırlanması. 6. Bir an önce toplum bilinçlendirilerek mısır şurubunun yasaklanması. 7. Yılda bir kez olmak üzere Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odası, PANKO Birlik,  Şeker-İş ve üretici temsilcilerinin katılımıyla çalıştay raporunun hazırlanmasıdır.
         CHP olarak ülkemizin geleceğini tarımda gören Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle noktalamak gerekmektedir: Milli ekonominin temeli ziraattır. Kılıç ve saban bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup olmuştur. Toprak o kadar cömerttir ki dökülen her damla alın terinin karşılığını verir. Türkiye’nin sahibi, hakikisi ve efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür.”
 
 
 
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/13%20ARALIK%20PER%C5%9EEMBE-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı