"PETLAS, OSB'ye Dahil Edilmeli"

Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile birlikte il protokolü Başkent'te görüşmelerde bulundular

Kırşehir Haberleri 11 Nisan 2018 19:15
"PETLAS, OSB'ye Dahil Edilmeli"
-A +A

         Kırşehir'in en büyük sanayi kuruluşu olan ve Türkiye'nin ilk 100 içerisinde yer alan PETLAS Lastik Fabrikası'nın üretimi arttırması ve yeni yatırımlar yapması için, Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) dahil edilmesi istendi. Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile birlikte, Kırşehir Protokolü, önceki gün Başkent'te bazı ziyaretlerde bulunarak PETLAS'ın Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'ne dahil edilmesini istediler.
         Kırşehir'de 1976 yılında kurulan ve çeşitli girişimlerin ve yoğun çalışmaların ardından 1989 yılında ilk lastiğini üreten PETLAS Lastik Fabrikası, 2005 yılında üretimini Türk Sanayi'nin köklü kuruluşlarından Abdülkadir Özcan A.Ş. bünyesinde sürdürmeye başladıktan sonra değişim rüzgârları ile büyüdü ve 2 bin 400 işçinin çalıştığı bir firma oldu. 
         Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Eraslan, PETLAS Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Özcan, önceki gün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım'ı ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk ile bir araya gelerek yaklaşık bir saat süren bir toplantı gerçekleştirdiler.
         Yapılan toplantıda Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'nin genişletilmesi ve PETLAS’ın Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi alanına dahil edilmesi ile Kırşehir'in sanayileşme sureci ile ilgili bir çok konu üzerinde istişarelerde bulundular. Toplantıda görüşülen önemli konuların netleşmesi sonrasında gerekli bilgilerin kamuoyu ile detaylarıyla birlikte paylaşılacağı açıklandı. Kırşehir Milletvekilleri Arslan ve Çetinkaya, yaptıkları açıklamada, "Müsteşarımıza, genel müdürümüze ve bakanlık yetkili personeline ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz" dediler.
         Bilindiği gibi, 9 milyon dolarlık ihracatını Şubat ayında 22 milyon dolara yükselten Kırşehir'in ihracattaki bu başarısını PETLAS Lastik Fabrikası sayesinde elde ettiği ve Kırşehir'in bu başarısıyla, yüksek ihracat rakamına ulaşan iller arasında yer aldığı bildirildi.
         Bu yılın  Ocak ayında 19 milyon 706,27 dolar ihracat, Şubat ayında 22 milyon 45,57 dolara yükselmiş ve iki ayda toplam ihracat, 41 milyon 751,84 dolar olmuştu. Ocak ayına göre ihracatı yüzde 11 oranında artan Kırşehir’de 22 milyon dolarlık ihracatın 18 milyon 972,93 dolarını otomotiv endüstrisi, yani PETLAS yapmıştı.
         Gölhisar Mahallesi’nde bulunan, son yıllarda yaptığı büyük yatırımlarla hem lastik çeşidini ve kalitesini arttıran, hem de çalışan sayısını 3 binlere çıkartan PETLAS Lastik Fabrikası, ülke ekonomisine ve Kırşehir ekonomisine sağladığı katkı ile dikkat çekiyor.
         Kırşehir’de yatırımlarını her geçen gün arttıran ve yeni bir yatırım hazırlığında bulunan PETLAS’ın yatırım yapabilmesi için fabrikanın bulunduğu yerin Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'ne dahil edilmesinin gerektiği açıklandı. Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya önceki gün PETLAS Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Özcan'ın da aralarında bulunduğu heyetle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yaptılar.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı