"Şeker Fabrikaları Özelleşecek!"

Başbakan Binali Yıldırım'dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu

Kırşehir Haberleri 23 Mart 2018 19:15
"Şeker Fabrikaları Özelleşecek!"
-A +A

         Başbakan Binali Yıldırım'ın satışa çıkarılan 14 şeker fabrikası için “Kararlıyız; şeker fabrikaları satılacak. Kapatmıyoruz, özelleştiriyoruz” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında “10 yıldır gündemde, kararlıyız” açıklaması, Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasında kesin özelleştirme kararını gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararına rağmen, Kırşehir Şeker Fabrikası için açılan imza kampanyasının devam ettiği bildirildi. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) de yaptığı açıklamada, şeker fabrikalarının özelleştirme kararının sakıncalarını dile getirdi.
         Yurt genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de tartışmalara neden olan özelleştirme kararıyla Türkşeker'e ait Afyon, Çorum, Turhal, Ilgın, Muş, Erzurum, Erzincan, Elbistan, Burdur, Kastamonu Alpullu, Yozgat, Kırşehir ve Bor şeker fabrikalarının özelleştirmesine karar verildi ve Kırşehir Şeker Fabrikası'ndaki özelleştirme sürecinin 3 Nisan'da başlayacağı açıklandı.
         Başbakan Binali Yıldırım'dan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine son noktayı koydu ve çok kararlı konuştu. Erdoğan, “10 yıldır gündemde. Bu konuda kararlıyız, Şeker fabrikaları özelleştirilecek” açıklaması, fabrikaların kesin olarak özelleştirileceğini ve Kırşehir Şeker Fabrikası'nda 3 Nisan tarihi itibariyle özelleştirme sürecinin başlayacağını ortaya koydu.
AK PARTİLİ SİYASİLER TEDİRGİN
         Hafta içerisinde şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili açıklamada bulunan Çorum Milletvekili Salim Uslu,  şeker fabrikalarının satışı konusunda hükümetin yanlış yönlendirildiğini dile getirmişti. Diğer taraftan şeker fabrikalarının satılmaması için  yapılan imza kampanyalarının sayısı 1.5 milyona ulaştı. Kırşehir’de bu sayı 20 bini geçti. Merkez nüfusu 140 bin olan Kırşehir’de 20 bin imzanın toplanması AK Partili siyasetçileri de tedirgin ediyor.
PANKOBİRLİK'TEN ÖZELLEŞTİRMEYE TEPKİ
            Merkezi Ankara'da bulunan Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) de, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. PANKOBİRLİK'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Şeker fabrikalarının özelleştirmesi kararı ile birlikte kamuoyunda farklı kesimlerde farklı bilgilerden kaynaklanan çok farklı görüşler tartışılmaya başlandı. Bu tartışmalar; 'Devletin şeker fabrikası işletmemesi gerektiği' ve buna bağlı olarak şeker fabrikalarının 'kamu maliyesinin dengesini olumsuz yönde etkilediği' ve şeker üretiminde daha 'kârlı' bir işletmecilik anlayışının yerleştirilmesi gerekliliğini dile getiren kesimler ile özelleştirme politikaları sonucunda doğacak boşluktan yararlanmak için konuyu kasıtlı olarak yanlış yönlendiren uluslararası tröstler ve pancar şekeri üretim piyasasında ortaya çıkacak pazar boşluğundan faydalanmayı düşünen, çoğunluk pay oranı yabancı menşeli nişasta bazlı tatlandırıcı (NBŞ) üreten firmaların müdahaleleri çerçevesinde yürütülmektedir.
         Birliğimiz, konunun doğal tarafı olarak kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla bu açıklamayı yapmak zorunda hissetmiştir. Öncelikle belirtmek isteriz ki: Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sadece basit anlamda bir fabrika satışı olarak yorumlanamayacak kadar geniş kitleler üzerinde etkisi olan bir konudur. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi pancar çiftçisi başta olmak üzere Türk tarımını ve gıda sektörünü doğrudan ilgilendirmektedir. Bu hasletleri göz önünde bulundurulduğunda aşağıdaki noktalara özellikle dikkatleri çekmek isteriz:
         Pancar üreticisi ürününü sadece kendi bölgesindeki fabrikaya satabilmektedir. Depolanabilir nitelikte olmayan şeker pancarının uzak mesafelerdeki fabrikalara taşınması da ekonomik değildir. Bu nedenlerle şeker fabrikaları, pancar çiftçisi açısından bölgesel tekel niteliğinde bir yapı arz etmektedir. Ehil ellerde idare edilmeyen fabrikaların çiftçiyi zarara uğratması, çiftçiyi küstürmesi ve orta vadede fabrikanın kendi bölgesindeki pancar tarımını bitirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenlerle şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde fabrikaların tarımın gelişimi, fabrikanın çalışması ve kâr’a geçişini tesis edecek yapılara devri göz önünde bulundurulmalı; tekel vasfı dolayısıyla çiftçiyi zarara sokacak, münavebenin etkin kullanımını göz ardı edecek kişilere şeker fabrikaları satılmamalıdır. Hem çiftçi hem Türk tarımı hem de ülkemiz bu durumdan zarar görecektir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde pancar çiftçisi ve fabrikaların kader birliği içerisinde hareket etmesi doğası gereği elzemdir.
         Pancar şekeri fabrikalarının hem devlet hem de özel sektör tarafından işletilmesi tercih edilen bir uygulama değildir. Çiftçi kuruluşları günümüzde dünya ekonomik örgütlenmesinde rolleri tartışılmaz hale gelmiş bulunmaktadır. Çiftçi kuruluşlarının işletmecilik faaliyetlerinde üstlendikleri etkin görevler hem ekonominin canlanmasına hem piyasanın düzenlenmesine hem de istihdam yaratılmasına hizmet etmektedir."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı