SICAK HABER

'Şiddet Eğilimli Sahipleri Pitbull'u Vahşileştiriyor'

Uzmanlara göre, eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabilen Pitbull, şiddet eğilimli sahiplerinin saldırgan yetiştirme tarzı nedeniyle vahşi davranışlar sergiliyor.

Kırşehir Haberleri 29 Ekim 2018 19:12
'Şiddet Eğilimli Sahipleri Pitbull'u Vahşileştiriyor'
-A +A

            Uzmanlara göre, eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabilen Pitbull, şiddet eğilimli sahiplerinin saldırgan yetiştirme tarzı nedeniyle vahşi davranışlar sergiliyor.
            Kırşehir'de 7 yaşındaki Sinem Aydoğan'ın, bir Pitbull'un saldırması sonucu kafasından ağır yaralanması, toplumda saldırgan bir tür olarak bilinen Pitbull'a yanlış bakış açısını yeniden gündeme getirdi.
            Terrier ve Buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilen melez köpük türü Pitbull Terrier, eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabiliyorken, yine eğitimine bağlı olarak saldırgan ve vahşi davranışlar sergileyebiliyor.
            Karakteri tamamen sahibinin yetiştirme tarzına göre şekillenen Pitbull, toplumda genellikle "saldırgan köpek" imajıyla biliniyor.

HAYVAN BAŞINA 3 BİN 434 TL İDARİ PARA CEZASI

            2004 yılında yürürlüğe giren 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesinin l bendinde; "Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır." hükmü yer alıyor.
            Bu hükme uymayanlara Kanunun 28. maddesi gereğince, hayvan başına 3 bin 434 TL idari para cezası veriliyor ve hayvanlara el konuluyor.
            2008 yılında oluşturulan komisyon kararıyla, Pitbull Terrier ve Japanese Tosa'ya Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bu ırkların melezleri de ilave edildi.
            Türk Ceza Kanunu'nun 177. maddesinde ise "Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, 6 aya kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır" hükmü yer alıyor.
            Hayvan Hakları Federasyonu da (HAYTAP) hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hayvanları Koruma Yasası'na "Kas ve çene yapısı güçlü, tehlike arz edebilecek hayvanları ağızlıksız ve tasmasız dolaştırmak yasaktır" maddesinin eklenmesi önerisini TBMM'ye sundu.

"SORUN, HAYVANIN SAHİBİ"

            HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası'na göre Pitbull beslemenin, üretmenin, satmanın yasak olduğunu ama yasanın uygulanamadığını söyledi.
            Asıl sorunun hayvanın cinsinden değil sahibinden kaynaklandığını belirten Şenpolat, "Tıpkı insanlarda olduğu gibi... Siz çocuğunuzu gaspçı, kapkaççı da yetiştirebilirsiniz avukat, mühendis de yetiştirebilirsiniz. Bazı 'hayvanseçerler', ego tatmini olsun diye kuyruğunu, kulağını kesiyor, vahşi şekilde yetiştiriyor, kumar için dövüştürüyor. Toplum içindeki baskılanmış aşağılık dürtüsünü hayvan üzerinden gideriyor. Pitbull'ların maalesef biraz da medya sayesinde yanlış bir imajı olduğu için insanlar bu cinsi bu nedenle yetiştiriyor" diye konuştu.
            Bilindiği gibi Kırşehir’de anne ve ilköğretim öğrencisi kızına sokak köpeği saldırdı. Köpeğin saldırdığı anlar apartmanın güvenlik kamerasına da saniye saniye yansıdı. Kervansaray Mahallesinde meydana gelen olay sabah Azra Yiğit apartmanındaki ikametlerinden okul servisine binmek için çıkan ilköğretim ikinci sınıf öğrencisi H.A.’ya sokak köpeği saldırdı. Köpeğin saldırdığı H.A.’nın çığlıkları üzerine anne S.A. kızının yardımına koşarken, çevredeki vatandaşlar da yardım etti. Anne S.A. ve kızı H.A. köpeğin uzaklaştırılmasının ardından Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Görgü tanıklarından Muhammed Özçelik, "Sabah çığlıklarla dışarı çıktık. Köpek kız çocuğunun üzerindeydi. Annesi ve çevrede bulunanlarda geldi. Vurmamıza rağmen köpeği alamadık. Köpek çok güçlü bir köpekti” dedi. Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri güvenlik kamera görüntülerini inceleyerek olayla ilgili olarak işlem başlattı.
 
           


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı