"Sizin oraların nesi meşhur?"

Kırşehir'in yerel ürünleri YÖREX Anadolu'da tanıtılıyor. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl onuncusu düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı 81 ilin el emeği göz nuru ürünlerini buluşturuyor.

Kırşehir Haberleri 24 Ekim 2019 11:50
"Sizin oraların nesi meşhur?"
-A +A

            Kırşehir'in yerel ürünleri YÖREX Anadolu'da tanıtılıyor. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl onuncusu düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı 81 ilin el emeği göz nuru ürünlerini buluşturuyor.
            Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın da katıldığı fuarda, Kırşehir pekmezi, cevizi, üzümü, kaya tuzu, Badem Pınarı suyu, Petlas Lastiği, Çemaş ürünleri, onyx taşı, Cemele biberi, Kurt Tavukçuluk yumurtası, Yöre Sucukları, Elatlı Unlu Mamuller lavaşı, Özbağ gazozu, meyve kurusu, Mucur Kadın Kooperatifi ürünleri, Üçel ve Kurpa kuruyemiş ve lokumlarının tanıtımı yapılıyor. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Başkan Yardımcıları Eşref Aşık ve Mustafa Bulut, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Tekdoğan, Çağatayhan Torun, Kenan Yanık ve Soner Bahadır’ın da katıldığı Yörex Fuarında açtığımız standa gerek fuar ziyaretçileri gerekse de Kırşehirli hemşerilerimiz yoğun ilgi gösteriyor
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır: "YÖREX Anadolu'dur. Kuzeyi güneyi, doğusu batısı kültürlerin, yöresel ürünlerin buluşma noktasıdır"
              Antalya'da gerçekleştirilecek 10. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) ile Anadolu'nun yöresel ürünlerinin ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.
             Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle ANFAŞ Fuar Merkezi'nde düzenlenecek fuar, kapılarını açtı.
Fuarda Kırşehir ile birlikte 81 ilin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de yöresel ürünleri yer alacak. Toplam 250 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarla Anadolu'nun yöresel ürünlerinin ekonomiye                kazandırılması hedefleniyor.
           ATB Başkanı Ali Çandır, yaptığı açıklamada, YÖREX'te 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilik, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcının yer alacağını belirtti.
"Sizin oraların nesi meşhur?" sloganıyla düzenledikleri fuara bu yıl ilginin yoğun olacağına dikkat çeken Çandır, "YÖREX Anadolu'dur. Kuzeyi güneyi, doğusu batısı kültürlerin, yöresel ürünlerin buluşma noktasıdır. 10 yıl önce attığımız bu maya tuttu. YÖREX, Antalya'yı aştı, Türkiye'nin markası haline geldi." ifadelerini kullandı.
              Çandır, fuar kapsamında kalkınma ajanlarının desteğiyle coğrafi işaretler konulu paneller ve tecrübe paylaşımı etkinleri yapılacağını kaydetti. 
'KALKINMA YERELDEN BAŞLIYOR'
             Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 10 yıldır kurumsallaşarak ve etkisini daha artırarak devam eden YÖREX'in yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarına destek verdiğini söyledi. Türkiye'nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde, zengin bir yöresel ürün potansiyeline sahip olduğunu belirten Varank, "Kalkınma önce yerelden başlıyor. Biz de bölgesel kalkınma politikalarımızda; yerel inisiyatiflerin oluşumuna imkân veren ve bölgelere göre en ideal şekilde farklılaştırılmış stratejiler izliyoruz. Bu manada; yöresel ürünlerin tespiti, standartlara uygun üretilmesi, ticarileşmesi ve nesiller boyunca aslına uygun şekilde korunmasını, yerel kalkınma açısından önemli buluyoruz" dedi.
COĞRAFİ İŞARET TESCİLSİZ İL YOK
             Coğrafi işaretlere özel bir parantez açılması gerektiğini belirten Bakan Varank, "Coğrafi işaret, bir anlamda toprağın, yörenin imzası demek. Bu tesciller; bulundukları bölgeye, cezbedici ve merak uyandırıcı bir nitelik katıyor. Coğrafi işaretler mevzuatı 1995'te yürürlüğe girdiğinde bu konu, bağlı kuruluşumuz Türk Patent ve bakanlığımız personeli dışında, hemen hemen hiç kimse tarafından bilinmeyen bir husustu. O günlerden bugüne, tüm paydaşlarımızla birlikte farkındalığı artırmak adına çok çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Bugün itibarıyla 454 tescilli ürünümüz var. Tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz bulunmuyor. İşlemleri halen devam eden 429 başvurunun yanı sıra ilk değerlendirmelere göre 2 bin 500 civarında potansiyel coğrafi işaretimizin olduğunu biliyoruz. Ülkemizin asırlardır süregelen medeniyet ve kültür beşiği yapısını dikkate aldığımızda, bu sayının zaman içinde on binlerce olması çok muhtemel" diye konuştu. Tescil sayısı kadar, tescillenen bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katma değerin de önemli olduğunu vurgulayan Bakan Varank, İtalya'nın 500'ün üzerindeki tescilli coğrafi işaretinin, ülke ekonomisine 12 milyar Euro'nun üzerinde gelir sağladığını söyledi. Türkiye'nin tescilli işaretlerinin pazar payının ise 2 milyar Euro civarında olduğunu belirten Varank, "Dolayısıyla, tescilden sonraki süreçler olan ticarileşme, markalaşma, ihracat ve gastronomi turizmi gibi politikalara daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Çünkü coğrafi işaretli ürünler güçlü bir pazarlama stratejisiyle birleştiğinde; yerel üretime, turizme, istihdama, kırdan kente göçün engellenmesine yani kalkınmaya çok güçlü destek veriyor" diye konuştu.
            YÖREX'te Türkiye'nin peynirlerinin yer alacağı özel bir stant oluşturulduğunu dile getiren Çandır, "Peynir atölyesi, coğrafi işaretli ve coğrafi işaret başvurusunda bulunulmuş 25 peynirden oluşan peynir sergisi, tadım etkinlikleri, söyleşiler olacak." dedi. Çandır, 23-27 Ekim'de gerçekleştirilecek fuarın 10.00-20.30 saatlerinde ziyarete açık olacağını bildirdi.
           Öte yandan Kırşehir Ticaret ve Sanayi, Odasının'da Kırşehir yöresel ürünlerini sergilediği stant Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından ziyaret edildi.TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ürünlerin tanıtılması ve tattırılmasının ardından hatıra fotoğrafı çekildi. Kırşehir TSO Başkanı Mustafa Yılmaz, Hisarcıklıoğlu’na Kırşehir’in yöresel ürünlerinden oluşan hediyeleri takdim etti. Hisarcıklıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeler ile yaptığı kısa bir sohbetin ardından stanttan ayrıldı.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Kas%C4%B1m%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı